Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 454
Wersja aktualna od 2023-07-11
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 454
Wersja aktualna od 2023-07-11
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 24 lutego 2017 r.

w sprawie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2023 r., poz. 1191)  

Na podstawie art. 122 § 4 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób planowania i wykorzystywania środków na pomoc finansową na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku oraz tryb i warunki jej przyznawania, a także wysokość środków własnych prokuratora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Planowanie i podział środków na pomoc finansową na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów] 1. Prokurator Generalny i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwany dalej „Prezesem IPN", planują wysokość środków na pomoc finansową prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku w ramach właściwych części budżetu państwa, a następnie wykorzystują środki przyznane na ten cel w ustawie budżetowej.

2. Prokurator Generalny corocznie, po ogłoszeniu ustawy budżetowej, dokonuje podziału pozostających w jego dyspozycji środków, o których mowa w ust. 1, dla:

1) Prokuratury Krajowej - na pomoc finansową prokuratorów Prokuratury Krajowej, prokuratorów delegowanych do Prokuratury Krajowej oraz prokuratorów w stanie spoczynku, których wynagrodzenia lub uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prokuratora Generalnego;

2) prokuratur regionalnych - na pomoc finansową prokuratorów pełniących służbę na obszarze działania danej prokuratury regionalnej oraz prokuratorów w stanie spoczynku, których wynagrodzenia lub uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji prokuratora regionalnego oraz ze środków pozostających w dyspozycji prokuratora okręgowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Przeznaczenie pomocy finansowej] Pomoc finansowa może być przyznana z przeznaczeniem na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo poprawę warunków mieszkaniowych, a w szczególności na:

1) budowę albo rozbudowę lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego;

2) uzupełnienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej;

3) kaucję lub opłaty wymagane przy uzyskiwaniu lub zamianie lokalu mieszkalnego;

4) zakup lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo spłatę kredytu zaciągniętego w tym celu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Warunki przyznania pomocy finansowej] 1. Warunkiem przyznania pomocy finansowej jest:

1) zaangażowanie środków własnych w wysokości co najmniej 10% przewidywanego pełnego kosztu planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej;

2) niekorzystanie, w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej, ze zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z wyłączeniem pożyczki na remont mieszkania, a w przypadku krótszego okresu pełnienia urzędu na stanowisku prokuratora - od dnia powołania na stanowisko;

3) niekorzystanie z pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku ze środków Skarbu Państwa.

2. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy przypadku, w którym prokurator zamieszkuje w innej miejscowości niż miejscowość będąca siedzibą prokuratury, w której pełni służbę, a pomoc finansowa jest przeznaczona na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego w miejscowości będącej siedzibą tej prokuratury.

3. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy:

1) prokuratora, który nie otrzymał dotychczas wnioskowanej kwoty pomocy finansowej w pełnej wysokości;

2) wyjątkowych przypadków o charakterze zdarzeń losowych lub działań osób trzecich na szkodę prokuratora, w których dotychczas udzielona mu pomoc finansowa jest niewystarczająca do realizacji celu, któremu miała służyć.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przyznanie pomocy finansowej na wniosek] 1. Pomoc finansowa jest przyznawana na wniosek prokuratora albo prokuratora w stanie spoczynku.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera udokumentowane informacje dotyczące planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej oraz sytuacji majątkowej i rodzinnej prokuratora albo prokuratora w stanie spoczynku ubiegającego się o przyznanie pomocy finansowej, a w szczególności:

1) sposobu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych;

2) powierzchni planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej;

3) przewidywanych pełnych kosztów inwestycji;

4) zaangażowania środków własnych;

5) dotychczasowych warunków mieszkaniowych;

6) stanu rodziny, majątku i dochodów.

3. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej są rozpatrywane dwa razy w roku - w kwietniu i październiku, a składane odpowiednio do końca marca i września.

4. Przyznanie i wysokość pomocy finansowej są uzależnione od wysokości wydatków ustalonych na ten cel w planie finansowym oraz wysokości środków pieniężnych postawionych do dyspozycji właściwemu dysponentowi, a także liczby złożonych wniosków oraz sytuacji mieszkaniowej, majątkowej i rodzinnej prokuratorów albo prokuratorów w stanie spoczynku ubiegających się o jej przyznanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Forma przyznania pomocy finansowej] 1. Pomoc finansowa jest przyznawana na podstawie umowy pożyczki.

2. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej rozpatruje i umowę pożyczki zawiera:

1) Prokurator Krajowy, po zasięgnięciu opinii odpowiednio zebrania prokuratorów Prokuratury Krajowej albo kolegium właściwej prokuratury regionalnej - z prokuratorami i prokuratorami w stanie spoczynku, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, oraz z prokuratorami regionalnymi;

2) Prezes IPN, po zasięgnięciu opinii:

a) kolegium prokuratorów Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - z prokuratorami:

- Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i prokuratorami w stanie spoczynku, którzy pełnili służbę w tej Komisji, i których uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prezesa IPN,

- oddziałowych komisji ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i prokuratorami w stanie spoczynku, którzy pełnili służbę w tych oddziałowych komisjach, i których uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prezesa IPN,

b) kolegium prokuratorów Biura Lustracyjnego - z prokuratorami:

- Biura Lustracyjnego i prokuratorami w stanie spoczynku, którzy pełnili służbę w tym Biurze, i których uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prezesa IPN,

- oddziałowych biur lustracyjnych i prokuratorami w stanie spoczynku, którzy pełnili służbę w tych oddziałowych biurach, i których uposażenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prezesa IPN;

3) właściwy prokurator regionalny, po zasięgnięciu opinii kolegium tej prokuratury - z prokuratorami pełniącymi służbę na obszarze działania danej prokuratury regionalnej.

3. Na żądanie wnioskodawcy nieprzyznanie pomocy finansowej uzasadnia się na piśmie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Udzielenie pożyczki] 1. Udzielenie pożyczki wymaga ustanowienia hipoteki, poręczenia lub innego zabezpieczenia przewidzianego obowiązującymi ustawami.

2. Pożyczki udziela się na okres nie dłuższy niż 25 lat.

3. [1] Pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, jednak nie większej niż w wysokości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, z uwzględnieniem dokonanych spłat.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Spłata pożyczki] 1. Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych i rozpoczyna się od następnego miesiąca po otrzymaniu pożyczki.

2. Szczegółowe warunki spłaty pożyczki określa umowa, o której mowa w § 6 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 marca 2017 r.1)


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2012 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków (Dz. U. poz. 690), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

[1] § 7 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku (Dz.U. poz. 1191). Zmiana weszła w życie 11 lipca 2023 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00