Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 2 str. 3
Wersja archiwalna od 2014-01-27 do 2020-12-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 2 str. 3
Wersja archiwalna od 2014-01-27 do 2020-12-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 5/2014

z dnia 6 stycznia 2014 r.

zmieniające dyrektywę 2008/38/WE ustanawiającą wykaz planowanych zastosowań pasz zwierzęcych do szczególnych potrzeb żywieniowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania pasz, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady i uchylające dyrektywę Rady 79/373/EWG, dyrektywę Komisji 80/511/EWG, dyrektywy Rady 82/471/EWG, 83/228/EWG, 93/74/EWG, 93/113/WE i 96/25/WE oraz decyzję Komisji 2004/217/WE (1), w szczególności jego art. 10 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 32 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2009 do dnia 1 września 2010 r. przedłożono Komisji kilka wniosków w sprawie aktualizacji wykazu planowanych zastosowań zgodnie z art. 10 tego rozporządzenia.

(2) Niektóre z tych wniosków dotyczą zmian warunków związanych ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi „Powrót do normalnego żywienia, rekonwalescencja” u psów i kotów oraz „Stabilizacja fizjologicznych czynności trawiennych” w odniesieniu do paszy, która może zawierać dodatki w stężeniach większych niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych, o której mowa w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2009. Pozostałe wnioski dotyczą nowych szczególnych potrzeb żywieniowych w odniesieniu do wymogów ustanowionych w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2009.

(3) Ponadto do Komisji wpłynął wniosek w sprawie dodania szczególnej potrzeby żywieniowej „Zmniejszenie poziomu jodu w paszy w przypadku nadczynności tarczycy” u kotów, zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 767/2009.

(4) Podawanie bolusa jest specjalnym sposobem karmienia. Aby zapewnić właściwe i bezpieczne stosowanie bolusa jako paszy do szczególnych potrzeb żywieniowych, należy ustanowić ogólne wymogi dotyczące warunków powiązanych z niektórymi planowanymi zastosowaniami.

(5) Komisja udostępniła państwom członkowskim wszystkie wnioski wraz z dokumentacją.

(6) W towarzyszącej wnioskom dokumentacji wykazano, że skład danych pasz odpowiada danym szczególnym potrzebom żywieniowym: „Powrót do normalnego żywienia, rekonwalescencja” u psów, „Stabilizacja fizjologicznych czynności trawiennych” , „Zmniejszenie poziomu jodu w paszy w przypadku nadczynności tarczycy” u kotów, „Wspieranie przygotowania do wysiłku sportowego i odzyskiwania sił” u zwierząt z rodziny koniowatych, „Wyrównywanie niewystarczającej dostępności żelaza po narodzeniu” u prosiąt ssących i cieląt, „ Wspieranie regeneracji kopyt, racic i skóry” u koni, przeżuwaczy i świń, „Wspieranie przygotowań do rui i reprodukcji” u ssaków i ptaków oraz „Długoterminowa suplementacja wypasanych zwierząt pierwiastkami śladowymi lub witaminami” u przeżuwaczy z rozwiniętym żwaczem.

(7) Ocena wykazała ponadto, że przedmiotowa pasza nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt, zdrowie ludzi, środowisko lub dobrostan zwierząt. W ramach oceny dokumentacji stwierdzono, że opis „wysoki poziom pewnego dodatku do paszy” oznacza znaczną zawartość danego dodatku, zbliżoną do odpowiedniej, ustalonej zawartości maksymalnej w mieszance paszowej pełnoporcjowej, a zarazem nie przekracza tej zawartości.

(8) Wnioski są zatem ważne, do wykazu planowanych zastosowań należy dodać dane szczególne potrzeby żywieniowe, a warunki powiązane ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi „Powrót do normalnego żywienia, rekonwalescencja” oraz „Stabilizacja fizjologicznych czynności trawiennych” powinny być zmienione.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 2008/38/WE.

(10) Ponieważ względy bezpieczeństwa nie wymagają natychmiastowego zastosowania zmian w odniesieniu do paszy legalnie wprowadzonej do obrotu, należy przewidzieć okres przejściowy, aby umożliwić zainteresowanym stronom przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt i ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły wobec nich sprzeciwu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku I do dyrektywy 2008/38/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Pasza objęta załącznikiem do niniejszego rozporządzenia, o której mowa w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2009 i która została legalnie wprowadzona do obrotu przed dniem 1 września 2010 r., a wyprodukowana i opatrzona etykietą przed dniem 27 lipca 2014 r., może być nadal wprowadzana do obrotu i stosowana aż do wyczerpania istniejących zapasów. W przypadku gdy pasza jest przeznaczona dla zwierząt domowych, datę, o której mowa w poprzednim zdaniu, zastępuje data 27 stycznia 2016 r.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 stycznia 2014 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 229 z 1.9.2009, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

W załączniki I do dyrektywy 2008/38/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w części A dodaje się punkt w brzmieniu:

„10. Jeżeli pasze przeznaczone do szczególnych potrzeb żywieniowych są wprowadzane do obrotu w postaci bolusa, jako materiał paszowy lub pasza uzupełniająca przeznaczone do indywidualnego podawania drogą ustną w ramach przymusowego karmienia, etykieta paszy zawiera w stosownych przypadkach informację o maksymalnym okresie nieustannego uwalniania bolusa oraz o poziomie dziennego uwalniania każdego dodatku, dla którego ustalono maksymalną zawartość w mieszance paszowej pełnoporcjowej. Na wniosek właściwego organu działający na rynku pasz podmiot wprowadzający bolus do obrotu wykazuje, że dzienny dostępny poziom dodatku w przewodzie pokarmowym nie przekroczy, w stosownych przypadkach, maksymalnej zawartości dodatku ustalonej dla kilograma mieszanki paszowej pełnoporcjowej w całym okresie karmienia (efekt powolnego uwalniania). Zaleca się, aby pasza w postaci bolusa była podawana przez lekarza weterynarii lub inną kompetentną osobę.”;

2) w części B wprowadza się następujące zmiany:

Szczególne potrzeby żywieniowe

Niezbędne cechy żywieniowe

Gatunki lub kategoria zwierząt

Oznaczenia na etykiecie

Zalecany czas stosowania

Pozostałe przepisy

a) Poniższy wpis dodaje się pomiędzy wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „Regulacja przemiany lipidów w wypadku hiperlipidemii” , a wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „Ograniczanie poziomu miedzi w wątrobie”:

„ Zmniejszenie poziomu jodu w paszy w przypadku nadczynności tarczycy

Ograniczony poziom jodu: maks. 0,26 mg/kg pełnoporcjowej paszy o wilgotności 12 %, dla zwierząt domowych

Koty

Łączna zawartość jodu

Wstępnie do 3 miesięcy

Informacja na etykiecie: »Przed użyciem lub przedłużeniem okresu stosowania zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii« ”

b) Wpis dotyczący szczególnej potrzeby żywieniowej „Powrót do normalnego żywienia, rekonwalescencja”, gatunki lub kategoria zwierząt: „ psy i koty” otrzymuje brzmienie:

„Powrót do normalnego żywienia, rekonwalescencja (*)

Wysoka wartość energetyczna, wysokie stężenie niezbędnych substancji odżywczych oraz wysokostrawnych składników pokarmowych

Psy i koty

– Wysokostrawne składniki, łącznie z ich obróbką, jeżeli jest to stosowne

– Wartość energetyczna

– Zawartość n-3 i n-6 kwasów tłuszczowych (jeśli dodano)

Do momentu osiągnięcia powrotu do normy

W przypadku pasz do podawania przez sondę wskazać na etykiecie: »Podawać pod nadzorem lekarza weterynarii«.

Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 (E1707)

Pasza uzupełniająca może zawierać dodatki paszowe z grupy funkcjonalnej »stabilizatory flory jelitowej« w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych

Psy

Nazwa i dodana ilość stabilizatora flory jelitowej

10–15 dni

– Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnej z przepisami maksymalnej zawartości stabilizatora flory jelitowej w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

– Informacja na etykiecie: »Przed użyciem lub przedłużeniem okresu stosowania zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii«.

(*) Producent może wypełnić szczególny cel żywieniowy przez odniesienie do »lipidozy wątrobowej kotów«.”

c) Wpis dotyczący szczególnej potrzeby żywieniowej „Stabilizacja fizjologicznych czynności trawiennych” otrzymuje brzmienie:

„Stabilizacja fizjologicznych czynności trawiennych

Mała zdolność do buforowania, składniki wysokostrawne

Prosięta

– Składniki wysokostrawne łącznie z ich obróbką, jeżeli jest to stosowne

– Zdolności buforujące

– Źródło(-a) substancji ściągających (jeśli dodano)

– Źródło(-a) substancji śluzowatych (jeśli dodano)

2– 4 tygodni

Informacja na etykiecie:

» W przypadku zagrożenia, w trakcie oraz po przebytych zaburzeniach trawiennych« .

Składniki wysokostrawne

Świnie

– Składniki wysokostrawne łącznie z ich obróbką, jeżeli jest to stosowne

– Źródło(-a) substancji ściągających (jeśli dodano)

– Źródło(-a) substancji śluzowatych (jeśli dodano)

Dodatki paszowe z grupy funkcjonalnej »stabilizatory flory jelitowej« kategorii »dodatki zootechniczne«, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

Pasza uzupełniająca może zawierać dodatki paszowe z grupy funkcjonalnej »stabilizatory flory jelitowej« w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Gatunki zwierząt, u których dozwolone jest stosowanie stabilizatorów flory jelitowej

Nazwa i dodana ilość stabilizatora flory jelitowej

Do 4 tygodni

Informacja na etykiecie paszy:

1) »W przypadku zagrożenia, w trakcie oraz po przebytych zaburzeniach trawiennych«.

2) W stosownych przypadkach: »Pasza zawiera stabilizatory flory jelitowej w stężeniu większym niż 100-krotna dozwolona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych«.

Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnej z przepisami maksymalnej zawartości stabilizatora flory jelitowej w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.”

d) Poniższe wpisy dodaje się pomiędzy wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „Zmniejszenie ryzyka wystąpienia kwasicy”, a wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „Stabilizacja równowagi wodno-elektrolitowej”:

„Długoterminowa suplementacja wypasanych zwierząt pierwiastkami śladowymi lub witaminami

Wysoki poziom:

– pierwiastków śladowych

lub

– witamin, prowitamin i chemicznie dobrze zdefiniowanych substancji o podobnym działaniu.

Pasza uzupełniająca może zawierać dodatki paszowe w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych

Przeżuwacze z rozwiniętym żwaczem

– Nazwa i łączna ilość każdego dodanego pierwiastka śladowego, witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowanej substancji o podobnym działaniu.

– W przypadku zastosowania bolusa poziom dziennego uwalniania każdego pierwiastka śladowego lub witaminy.

– W przypadku zastosowania bolusa maksymalny okres nieustannego uwalniania pierwiastka śladowego lub witaminy.

Do 12 miesięcy

– Dopuszcza się podawanie w postaci bolusa. Bolus może zawierać maksymalnie 20 % żelaza w obojętnej, niebiodostępnej formie, w celu zwiększenia jego gęstości.

– Informacja na etykiecie paszy:

»– Należy unikać równoczesnego dostarczania z innych źródeł dodatków o maksymalnej zawartości już zawartych w bolusie, w stosownych przypadkach.

– Przed zastosowaniem zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w zakresie:

1) równowagi pierwiastków śladowych w dziennej dawce;

2) stanu pierwiastków śladowych w stadzie.

– W celu zwiększenia gęstości bolus zawiera x % żelaza w formie obojętnej.«

Wyrównywanie niewystarczającej dostępności żelaza po narodzeniu

Wysoki poziom związków żelaza dopuszczony w ramach grupy funkcjonalnej »związki pierwiastków śladowych« kategorii »dodatki dietetyczne« , o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

Pasza uzupełniająca może zawierać żelazo w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych

Prosięta ssące i cielęta

Łączna zawartość żelaza

Do 3 tygodni po narodzeniu

Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnej z przepisami maksymalnej zawartości żelaza w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Wspieranie regeneracji kopyt, racic i skóry

Wysoki poziom cynku.

Pasza uzupełniająca może zawierać cynk w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych

Konie, przeżuwacze i świnie

Łączna ilość:

– cynku

– metioniny

Do 8 tygodni

Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnej z przepisami maksymalnej zawartości cynku w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Wspieranie przygotowań do rui i reprodukcji

– Wysoki poziom selenu, oraz

minimalna zawartość witaminy E na kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej przy wilgotności 12 % dla świń 53 mg, dla królików 35 mg, dla psów, kotów, norek 88 mg;

minimalna zawartość witaminy E na zwierzę i dzień dla owiec 100 mg, dla bydła 300 mg, dla koni 1 100 mg

albo

– wysoki poziom witaminy A

lub witaminy D lub

minimalna zawartość beta-karotenu 300 mg na zwierzę i dzień

Pasza uzupełniająca może zawierać selen, witaminę A i witaminę D w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Ssaki

Nazwa i łączna ilość każdego dodanego pierwiastka śladowego i witaminy

– Krowy: 2 tygodnie przed końcem ciąży do momentu potwierdzenia kolejnej ciąży.

– Maciory: 7 dni przed porodem i do 3 dni po porodzie oraz 7 dni przed kryciem i do 3 dni po kryciu.

– Samice innych ssaków: od ostatniej części ciąży do momentu potwierdzenia kolejnej ciąży.

– Samce: w okresach aktywności reprodukcyjnej.

– Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnych z przepisami odpowiednich maksymalnych zawartości w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

– Informacja na etykiecie paszy:

» Należy zapewnić informacje w sprawie sytuacji, w których odpowiednie jest stosowanie paszy«.”

– Wysoki poziom witaminy A lub witaminy D

albo

– wysoki poziom selenu lub cynku lub minimalna zawartość witaminy E wynosząca 44 mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej przy wilgotności 12 %.

Pasza uzupełniająca może zawierać selen, cynk, witaminę A i witaminę D w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Ptaki

Nazwa i łączna ilość każdego dodanego pierwiastka śladowego i witaminy

– Samice: w czasie rui

– Samce: w okresach aktywności reprodukcyjnej

e) Poniższy wpis dodaje się pomiędzy wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „ Wyrównywanie strat elektrolitów na skutek nadmiernej potliwości”, a wpisem dotyczącym szczególnej potrzeby żywieniowej „Powrót normalnego żywienia, rekonwalescencja”, gatunki lub kategoria zwierząt: „ zwierzęta z rodziny koniowatych”:

„Wspieranie przygotowania do wysiłku sportowego i odzyskiwania sił

Wysoki poziom selenu i minimalna zawartość 50 mg witaminy E na kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej przy wilgotności 12 %.

Pasza uzupełniająca może zawierać związki selenu w stężeniu większym niż 100-krotna ustalona maksymalna zawartość w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.

Zwierzęta z rodziny koniowatych

Łączna zawartość:

– witaminy E

– selenu

Do 8 tygodni przed wysiłkiem sportowym – do 4 tygodni po wysiłku sportowym

Instrukcje stosowania paszy powinny gwarantować respektowanie zgodnej z przepisami maksymalnej zawartości selenu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych.”

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00