Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-04-27

Jakie są konsekwencje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy

Nie można dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Powinno ono stwierdzać brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Pracodawcy, który dopuści pracownika do pracy mimo przeciwskazań lekarskich, grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Badanie profilaktyczne kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego. Możliwości w zakresie rozstrzygnięć są dwie:

  • brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy, o której mowa w treści skierowania na badania,
  • istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Pozytywne dla pracownika rozstrzygnięcie oznacza, że pracodawca zobowiązany jest dopuścić go do pracy. Jeżeli jednak w wyniku badania okaże się, że są przeciwwskazania zdrowotne, wówczas pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy.

Zakaz dopuszczenia pracownika do pracy obowiązuje zarówno w razie przedstawienia pracodawcy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania do pracy, jak również gdy pracownik wykonał badania, w wyniku których nie stwierdzono przeciwwskazań do pracy, ale z jakichś powodów nie przedstawił orzeczenia pracodawcy.

Odwołanie od orzeczenia

Orzeczenie lekarskie, z którego wynikają przeciwwskazania do pracy nie musi stanowić ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie. Zostało ono wydane bowiem w ramach „pierwszej instancji”. Oznacza to, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą się od niego odwołać. Należy pamiętać, że czynność ta powinna być dokonana w formie pisemnej.

Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy złożyć w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Wnosi się je za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do jednego z podmiotów odwoławczych. Najczęściej podmiotem takim jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy. Orzeczenie lekarskie wydane w trybie odwołania jest ostateczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00