Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-11-05

Kiedy przedłużenie terminu zwrotu jest skuteczne – najnowsze orzecznictwo NSA

Zagadnienie przedłużenia terminu zwrotu VAT cały czas budzi niemałe emocje. Często bowiem są to duże kwoty, mające wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Nie można jednak przyjąć, że w orzecznictwie powiedziano już wszystko na ten temat. Co pewien czas pojawiają się bowiem istotne orzeczenia, często korzystne z punktu widzenia podatnika. W ostatniej uchwale NSA potwierdził, że również doręczane elektronicznie postanowienia o przedłużeniu, aby były skuteczne, muszą być odebrane przez adresata lub jego pełnomocnika przed upływem terminu zwrotu.

Skuteczne przedłużenie terminu zwrotu ma konkretny wymiar finansowy. Po pierwsze, podatnik czeka dłużej na pieniądze lub może ich w ogóle nie otrzymać. Po drugie, urząd wypłaca odsetki, gdy w końcu uzna zwrot za zasadny, ale tylko w połowie wysokości odsetek, jakie byłyby należne, gdyby zwrotu skutecznie nie przedłużono.

  1. Kiedy przedłużenie terminu zwrotu VAT doręczane pocztą jest skuteczne

Na wstępie warto przywołać wyrok NSA z 23 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 255/17), który zapadł w poszerzonym składzie siedmiu sędziów NSA. W orzeczeniu tym NSA podkreślił, że termin do zwrotu różnicy podatku zostaje przedłużony, jeżeli przed jego upływem podatnikowi doręczono postanowienie naczelnika urzędu skarbowego o jego przedłużeniu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00