Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Data publikacji: 2021-05-16

Zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów

Jednym z najważniejszych obowiązków biegłego rewidenta jest przestrzeganie wymogów etyki zawodowej oraz niezależności. Za ich nieprzestrzeganie biegłym rewidentom grożą kary dyscyplinarne. Mogą to być upomnienia, kara pieniężna, zakaz wykonywania określonych czynności zawodowych, zakaz pełnienia funkcji członka zarządu lub innego organu zarządzającego bądź członka rady nadzorczej albo innego organu nadzorczego w firmach audytorskich lub jednostkach zainteresowania publicznego (dalej: „JZP”), aż po skreślenie z rejestru biegłych rewidentów, co wiąże się z odebraniem uprawnień zawodowych.

Za nieprzestrzeganie zasad niezależności i/lub zasad etyki zawodowej przez biegłych rewidentów wykonujących czynności na rzecz firm audytorskich firmom tym grozi uznanie przeprowadzonego przez nie badania sprawozdania finansowego za nieważne z mocy prawa. Tym samym, jeżeli badanie okazałoby się nieważne z mocy prawa, również podział i pokrycie wyniku finansowego jednostki zobligowanej do poddania się badaniu nie mogłyby nastąpić - do czasu kolejnego, zgodnego z przepisami prawa badania.

Aspekt etyczny w zawodzie biegłego rewidenta pojawia się już na etapie zdobywania uprawnień, a następnie przez cały okres ich posiadania. Do rejestru biegłych rewidentów może być bowiem wpisana osoba fizyczna, która m.in. korzysta z pełni praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych, ale także ma nieposzlakowaną opinię i swoim dotychczasowym postępowaniem, w tym w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Biegły rewident, przeprowadzając badanie sprawozdania finansowego, wykonując usługę atestacyjną inną niż badanie lub usługę pokrewną, działa w interesie publicznym i przestrzega zasad etyki zawodowej, w szczególności:

1) zachowuje uczciwość, obiektywizm, zawodowy sceptycyzm i należytą staranność,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00