Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-12-31
Artykuł aktualny
do 2022-12-31
Data publikacji: 2022-04-20

Wpływ zmiany definicji podróży służbowej kierowców na oskładkowanie ich wynagrodzeń

Obowiązująca od 2 lutego 2022 r. definicja podróży służbowej kierowców wyłącza spod tego pojęcia każdy przewóz międzynarodowy. Oznacza to, że kierowcom międzynarodowym nie przysługują już świadczenia wypłacane w podróży służbowej, np. diety, które korzystają ze zwolnienia składkowego. Do celów ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych kierowców należy stosować przepisy dotyczące pracowników oddelegowanych za granicę. W ich przypadku zwolnienie ze składek odnosi się jedynie do przychodów przekraczających w miesiącu kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

 

Od 2 lutego 2022 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. czasu pracy kierowców, w tym bardzo znaczące w skutkach, a dotyczące podróży służbowych kierowców. Od tego dnia podróżą służbową kierowcy jest każde zadanie służbowe wykonywane w ramach krajowych przewozów drogowych, polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:

  • przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddział, lub
  • wyjazdu poza ww. miejscowość w celu wykonania przewozu drogowego (art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o czasie pracy kierowców).

W art. 21b ustawy o czasie pracy kierowców wyraźnie podkreślono, że kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. Skoro zaś nie jest w podróży służbowej, to nie przysługują mu świadczenia wynikające z przepisów o podróżach służbowych. W przypadku, gdy jakiekolwiek świadczenie tego rodzaju będzie dalej wypłacane i nazywane np. dietą czy ryczałtem noclegowym, to nie będzie wynikało z tych przepisów, a w konsekwencji nie będzie objęte zwolnieniami podatkowymi i składkowymi. Te zwolnienia odnoszą się bowiem do diet i innych należności za czas trwania podróży służbowych, do wysokości i na zasadach wskazanych w rozporządzeniu z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej rozporządzenie o podróży służbowej). Wypłaty za czas trwania wyjazdu, który nie wypełnia pojęcia podróży służbowej, nie korzystają z tych zwolnień, bez względu na nazwy przyjęte przez pracodawcę dla poszczególnych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00