Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4018.9.2021.1.MGO

Nadanie NIP dla przedszkola niepublicznego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP w celu posługiwania się tym numerem jako płatnik podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

9 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP w celu posługiwania się tym numerem jako płatnik podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna jest organem prowadzącym przedszkole niepubliczne, prowadzącą ponadto działalność gospodarczą. Obecnie wraz z drugą osobą fizyczną również prowadzącą działalność gospodarczą, działając na podstawie art. 168 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz odrębnego porozumienia zawartego z gminą, ma zamiar przejąć placówkę oświatową w postaci niepublicznego przedszkola do prowadzenia przez dwie osoby fizyczne.

Tak więc w tym przypadku, organem prowadzącym przedszkole będą dwie osoby fizyczne nieprowadzące w tym zakresie działalności gospodarczej, co wynika również z art. 170 ust. 1 Prawa oświatowego (prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą) oraz samego art. 168 ust. 1 Prawa oświatowego, który to przepis nie przewiduje możliwości, aby spółka osobowa mogła być w tym przypadku organem prowadzącym.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00