Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.144.2021.1.JŻ

Rozpoznanie importu usług oraz określenia podstawy opodatkowania w związku z zakupem walut obcych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług oraz określenia podstawy opodatkowania w związku z zakupem walut obcych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

22 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług oraz określenia podstawy opodatkowania w związku z zakupem walut obcych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest (…).

Podstawowym celem działalności Wnioskodawcy jest (…).

Wnioskodawca posiada osobowość prawną (…), jest podmiotowo zwolniony od CIT (…).

Wnioskodawca dokonuje transakcji związanych z zakupem i sprzedażą walut obcych, w ramach których jedna ze stron wymienia walutę obcą w formie gotówki, która nie stanowi przedmiotów kolekcjonerskich w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, na walutę obcą w formie bezgotówkowej („Transakcje”). Waluty obce będące przedmiotem Transakcji, zarówno w formie gotówki jak i w formie bezgotówkowej, są używane jako prawny środek płatniczy w kraju pochodzenia (funkcjonują w obiegu jako prawny środek płatniczy albo zostały z niego wycofane ale wciąż pełnią funkcję prawnego środka płatniczego, gdyż nie upłynął termin ich wymiany przez emitenta). Innymi słowy, waluty obce będące przedmiotem Transakcji są używane w tym kontekście jako prawny środek płatniczy.

Transakcje mogą być zawierane z zagranicznymi (nieposiadającymi na terytorium RP siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej uczestniczącego w Transakcjach) bankami komercyjnymi oraz bankami centralnymi emitującymi walutę będącą przedmiotem Transakcji („Kontrahenci”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00