Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.379.2021.1.PG

Podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przeniesienia z mocy prawa prawa własności działki oraz momentu powstania obowiązku podatkowego od tej czynności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 lipca 2021 r. (data wpływu 26 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

-        podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeniesienia z mocy prawa prawa własności na rzecz Gminy działki gruntu nr 3 – jest nieprawidłowe;

-        momentu powstania obowiązku podatkowego do tej czynności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

26 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeniesienia z mocy prawa prawa własności na rzecz Gminy działki gruntu nr 3 oraz momentu powstania obowiązku podatkowego do tej czynności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym rodzice Wnioskodawcy: M. i T. dokonali darowizny nieruchomości rolnych na rzecz żony Wnioskodawcy (łączy ich wspólnota ustawowa małżonków) i Wnioskodawcy. Darowizna dotyczyła nieruchomości położonych w miejscowości M. (dla której Sąd Rejonowy prowadził księgę wieczystą KW nr 1) a oznaczonych na arkuszu mapy nr (…),(…), (…), (…), (…) o łącznej powierzchni 12,66 ha, nieruchomość ta zabudowana była budynkiem mieszkalnym, stodołą i garażem, położonych w miejscowości M. (dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW nr 2) a oznaczonych nr (…), (…) (o powierzchni 5,41 ha), (…), (…), (…), (…), (…) o łącznej powierzchni 12,31 ha. Nieruchomość ta zabudowana była budynkiem mieszkalno-gospodarczym, stodołą i garażem, oraz położonych w miejscowości M. (dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW nr 3) a oznaczonych nr (…), (…) o łącznej powierzchni 3,43 ha. Przedmiot darowizny wszedł do majątku wspólnego obdarowanych. Jednocześnie jako obdarowani ustanowili na rzecz darczyńców na darowanej nieruchomości, dożywotnią i nieodpłatną służebność osobistą mieszkania, polegającą na prawie wyłącznego korzystania z całego budynku mieszkalno-gospodarczego, znajdującego się na wyżej powołanej nieruchomości, z prawem do wspólnego korzystania z garażu i stodoły oraz swobodnego poruszania się po całej niezabudowanej części nieruchomości, a także zapewnili darczyńcom pomoc i opiekę w chorobie. Dodatkowo na nieruchomości tej ustanowili na rzecz darczyńców, prawo dożywotniego nieodpłatnego użytkowania 50 arów ziemi, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00