Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.696.2021.1.DP

Czy Wnioskodawca będzie posiadał prawo zaliczenia poniesionych kosztów opłaty przyłączeniowej we wskazanej we wniosku wysokości, do wartości początkowej nowo powstałego środka trwałego (budynku)?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca będzie posiadał prawo zaliczenia poniesionych kosztów opłaty przyłączeniowej we wskazanej we wniosku wysokości, do wartości początkowej nowo powstałego środka trwałego (budynku). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca znajduje się obecnie w trakcie realizacji zadania inwestycyjnego w postaci budowy nowego budynku o funkcji laboratoryjno-badawczej, w którym ma się znajdować (…).

Do powyższego budynku w ramach umowy z X S.A. zostanie wykonane przyłącze energetyczne do budynku, jako zasilanie podstawowe. W związku z powyższym Wnioskodawca poniesie koszt opłaty przyłączeniowej w kwocie (…) zł. Samo przyłącze zostanie wykonane przez X S.A. i stanowić będzie jego własność.

Wszelkie koszty opłat przyłączeniowych zostaną poniesione przed oddaniem budynku do użytkowania.

Pytanie

Czy na gruncie stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) sprawy, Wnioskodawca będzie posiadał prawo zaliczenia poniesionych kosztów opłaty przyłączeniowej we wskazanej wysokości, do wartości początkowej nowo powstałego środka trwałego (budynku)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z treścią art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2- 14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Natomiast zgodnie z ust. 4 powyższego przepisu za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00