Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.666.1.MW

Uznanie komornika za płatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości dłużnika.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii ustalenia czy jako Komornik Sądowy w związku ze sprzedażą nieruchomości gruntowej zabudowanej, dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą nr (...), będzie Pani płatnikiem podatku od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...), prowadzi postępowanie egzekucyjne z wniosku (...), przeciwko dłużnikowi (...) – egzekucję skierowano do nieruchomości dłużnika – nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w miejscowości (...), dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą nr (...). Nieruchomość będzie sprzedawana w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Dane dotyczące Dłużnika: (...).

Daty związane z działalnością podmiotu: (...).

Nieruchomość zabudowana zespołem pałacowo-parkowym położona w granicach działek gruntu nr (...), łącznego obszaru 16,5210 ha. Zgodnie z księgą wieczystą nr (...) nieruchomość ta została nabyta przez dłużną spółkę na podstawie umowy darowizny z dnia 29 kwietnia 2016 r.(...), sporządzona przez notariusza (...).

W skład nieruchomości wchodzi prawo własności działki gruntu nr (...) obszar 15,4082 ha stanowiąca teren zalesiony, zadrzewiony, wód powierzchniowych i rolny oraz prawo własności działki gruntu nr (...) obszar 1,1128 ha zabudowana zespołem pałacowo-parkowym wpisanym do rejestru zabytków pod numerem (...).

Z informacji uzyskanych od biegłej wyceniającej daną nieruchomość wynika, iż pałac powstał [w] (...)., remont kapitalny: (...) (rozebrano skrzydło południowe i wybudowano taras). W wyniku oględzin nieruchomości stwierdzono, że obecnie obiekt kwalifikuje się do remontu kapitalnego – ostatni remont kapitalny został przeprowadzony przez poprzedniego właściciela z zastosowaniem współczesnych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Jednak obecnie, po latach braku właściwej eksploatacji i bieżącej konserwacji, widoczna jest postępująca degradacja pałacu, który wymaga prac remontowo – zabezpieczających, w szczególności: wieża, której mury są znacznie zawilgocone, pokryte grzybem i spękane, na szczycie której wyrastają drzewa, elewacja z odpadającymi, spękanymi i odpadającymi tynkami, spękane mury, spuchnięte i odpadające kawałkami tynki w części pomieszczeń, założenie nowych rynien i rur opustowych, do wykonania nowe powłoki malarskie, podłogi i okładziny ścienne w części pomieszczeń do wymiany bądź renowacji, stolarka drzwiowa zewnętrzna do wymiany bądź renowacji, instalacja wodno-kanalizacyjną do wymiany, stolarka okienna w zadowalającym stanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00