Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.898.2021.2.RS

Skutki podatkowe likwidacji rachunku oszczędnościowo-kredytowego. Wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i związana z tym wypłata przez bank wkładu, odsetek i premii będzie wiązała się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 23 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych likwidacji rachunku oszczędnościowo-kredytowego (kasy mieszkaniowej) nabytego w drodze cesji. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2022 r. (wpływ 29 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani ojciec był właścicielem rachunku oszczędnościowo-kredytowego (kasy mieszkaniowej) prowadzonego przez Bank (...).

18 maja 2021 r. przeniósł prawa i obowiązki do ww. rachunku na swoją córkę, czyli na Panią.

1 czerwca 2021 r. wydała Pani dyspozycję wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania z ww. rachunku. Dyspozycja została zrealizowana 11 czerwca 2021 r. – Bank przy wycofaniu pobrał zryczałtowany podatek dochodowy od odsetek w wysokości (...).

Cesja praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego została dokonana na podstawie oświadczenia o przeniesieniu praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską (wg druku udostępnionego przez Bank) 18 maja 2021 r. Nie była to zatem umowa darowizny.

Ww. kasa mieszkaniowa stanowi rodzaj działalności Banku, polegającej na prowadzeniu rachunku oszczędnościowo-kredytowego i udzieleniu kredytu kontraktowego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00