Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.73.2022.1.MM

Wpłaty środków pieniężnych na konta osoby małoletniej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania środków pieniężnych wpłacanych przez rodziców na Pana rachunek bankowy. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą małoletnią (4 lata) i wychowują go wspólnie rodzice, którzy nie są w związku małżeńskim. Po narodzinach Wnioskodawcy – każde z rodziców założyło jako przedstawiciel ustawy dla małoletniego syna kont bankowe X – jest to konto Wnioskodawcy założone na jego imię i nazwisko. Do środków gromadzonych na koncie Wnioskodawcy dostęp ma rodzic, który zakładał konto oraz Wnioskodawca. Również na imię i nazwisko Wnioskodawcy wydana została karta bankomatowa, ale z uwagi na wiek Wnioskodawcy nie korzysta on jeszcze sam ze środków gromadzonych na jego kontach. Konta są zasilane przez rodziców, m.in. wpłatami z programu 500+, zasileniami pochodzącymi z prezentów gotówkowych od rodziny lub bliskich znajomych z okazji urodzin, świąt czy innych okazji. Rodzice Wnioskodawcy dokonują także większy kwot zasileń konta Wnioskodawcy. Środki finansowe rodzice Wnioskodawcy posiadają z prowadzonej działalności gospodarczej lub uzyskiwane są z tytułu mowy o pracę lub innych legalnych źródeł (ze sprzedaży nieruchomości, otrzymanej darowizny itp.). Wpłaty tytułowane są „wpłata” lub „zasilenie”. Jako rodzice, otwierając konta bankowe dla Wnioskodawcy kierowali się głównie chęcią gromadzenia na nim środków na dalsze utrzymanie i kształcenie Wnioskodawcy w przyszłości. Ponadto konto X oferuje korzystniejsze oprocentowanie rachunku bankowego niż konta dla dorosłych. Wnioskodawca nigdy nie korzystał bezpośrednio ze zgromadzonych środków z uwagi na jego wiek. Rodzicom Wnioskodawcy zdarzało się zakupywać ze zgromadzonych środków np. zabawki, wózek dla Wnioskodawcy oraz korzystać ze zgromadzonych środków także w przypadku własnych potrzeb finansowych. Między Wnioskodawcą a jego rodzicami nigdy nie zostały zawarte umowy darowizny dotyczące środków pieniężnych wpłacanych na konto Wnioskodawcy, nie zawarto takich umów ani w formie pisemnej ani ustnej. Dokonując wpłat rodzice Wnioskodawcy nie kierowali się nigdy spełnieniem przyrzeczonego świadczenia w trybie darowizny lecz wypełnieniem ich powinności w ramach obowiązku alimentacyjnego względem Wnioskodawcy. W związku z tym nigdy nie doszło ze strony rodziców Wnioskodawcy do złożenia oświadczenia darczyńcy o obdarowaniu na rzecz Wnioskodawcy opisywanych powyżej środków pieniężnych, jak również nie doszło do złożenia przez Wnioskodawcę jako obdarowanego oświadczenia o przyjęciu darowizny, również ze względu na wiek Wnioskodawcy. Rodzice Wnioskodawcy jako rodzice i opiekunowie prawni, nigdy nie traktowali opisywanych powyżej środków pieniężnych jako stanowiących własność Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00