Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2022 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.250.2020.EILK

Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w przypadku przeznaczenia na spłatę całego kredytu po zawarciu związku małżeńskiego oraz umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską.

Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn.zm.), w związku z art. 223 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948, z późn. zm.), Szef Krajowej Administracji Skarbowej, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 22 sierpnia 2016 r. Nr IPPB4/4511-726/16-2/PP, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w przypadku przeznaczenia na spłatę całego kredytu po zawarciu związku małżeńskiego oraz umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27 czerwca 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Żona Wnioskodawcy zaciągnęła w 2008 r. kredyt na własne cele mieszkaniowe (lokal mieszkalny). Wówczas Wnioskodawca nie był jeszcze w związku małżeńskim (związek małżeński został zawarty w 2009 r.). Od początku małżeństwa Wnioskodawca wspólnie z żoną ponosi koszty obsługi tego kredytu. W związku z rosnącym zaangażowaniem Wnioskodawcy w spłatę kredytu, Wnioskodawca przystąpił do długu żony – stał się współkredytobiorcą, jednocześnie aktem notarialnym wraz z żoną Wnioskodawca rozszerzył wspólnie z żoną wspólnotę majątkową małżeńską na kredytowaną nieruchomość. Wnioskodawca jest więc formalnie współwłaścicielem kredytowanego lokalu mieszkalnego. W lokalu mieszkalnym objętym kredytem Wnioskodawca mieszka obecnie z całą swoją rodziną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00