Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.813.2022.3.PZ

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia przedmiotowego - art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w   zakresie zwolnienia przedmiotowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe - w odniesieniu do wydatków poniesionych na: konsulatacje zprojektantem wnętrz, nadzór nad realizacją prac przez wyspecjalizowanych koordynatorów, prowizji dla banku za wcześniejszą spłatę kredytu, spłatę niewykorzystanej części Mieszkania dla Młodych jako wydatków uprawniających dokorzystania ze zwolnienia,

-prawidłowe - w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 sierpnia 2022 r., uzupełniony 26 października i 1 listopada 2022  r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w  podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sprawa dotyczy zapłaconego przez Pana podatku PIT-39 w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty podpisania aktu własności. Otóż w 2018 roku nabył Pan dwupokojowe mieszkanie w (...) jako kawaler (na kredyt). Półtora roku później wziął Pan ślub, a w 2020 urodziło się Pana pierwsze dziecko. Postanowił Pan z żoną pod koniec 2020 roku o sprzedaży tej nieruchomości i znalezieniu większej ze względu na   plany powiększenia rodziny. W związku z tym mieszkanie sprzedał Pan przed upływem wymaganych w ustawie 5 lat. Nabył Pan dom w zabudowie szeregowej (również na kredyt, wraz z żoną), w którym mieszka Pan do dziś z żoną i trójką dzieci (w kwietniu 2022 przyszły na świat Pana dwie córki). Czuje się Pan pokrzywdzony faktem, iż po sprzedaży mieszkania, spłacie zaciągniętego na niego kredytu, musiał Pan zapłacić bardzo wysoki podatek PIT-39, mimo że nie zbył Pan tej nieruchomości w celach zarobkowych tylko po to, aby kupić większy dom dla Pana rodziny. Pieniądze, które pozostały po spłacie kredytu wykorzystał Pan jako wkład własny do nowego kredytu hipotecznego oraz na wykończenie domu (dodatkowo musiał Pan dobrać kredyt, żeby go wykończyć), co udowadnia, że wydał Pan wszystkie pieniądze ze sprzedaży mieszkania w (...) na nowe cele mieszkaniowe. Zwraca się Pan zprośbą o rozpatrzenie Pana sprawy oraz zwolnienie Pana z tego podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00