Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.649.2022.2.AK

Obowiązki płatnika w związku z organizowanymi konkursami.

Interpretacja indywidualna

– w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych jest nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązków płatnika związanych z przyznawaniem nagród w konkursach i turniejach, do których zastosowanie ma zwolnienie przedmiotowe i prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z przyznawaniem nagród w konkursach i turniejach. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 19 grudnia 2022 r. (wpływ 19 i 21 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży (...) i jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”.

W ramach tej działalności Spółka zapewnia swoim pracownikom (zatrudnionym we wszystkich bądź wybranych działach), ewentualnie też członkom ich rodzin (dzieciom i/lub wnukom) możliwość uczestnictwa w konkursach i turniejach („wydarzenia”), które organizuje podmiot powiązany ze Spółką („Organizator”).

W wydarzeniach tych – oprócz pracowników Spółki (ewentualnie członków ich rodzin) – mogą zatem uczestniczyć również pracownicy Organizatora oraz pracownicy innych spółek powiązanych z Organizatorem lub Spółką (ewentualnie członkowie ich rodzin). Dla każdego z tych wydarzeń opracowywany jest regulamin, który – tak jak i samo wydarzenie – jest ogłaszany na stronie intranetowej Organizatora wydarzenia dostępnej również dla pracowników Spółki lub w inny przyjęty sposób (np. w drodze korespondencji elektronicznej kierowanej przez pracowników Organizatora wydarzenia do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki).

Uczestnicy danego wydarzenia, których krąg określa jego regulamin, konkurują ze sobą w sposób określony w regulaminie: przykładowo, ich zadaniem może być opracowanie nowego produktu (...) lub sposobu optymalizacji procesów technologicznych, czy też przygotowanie artykułu o (...) i produktach (...) oferowanych przez Organizatora wydarzenia oraz Spółkę, który zostanie opublikowany na internetowym blogu Organizatora wydarzenia (wskazane wyżej wydarzenia mają charakter przykładowy – Spółka nie wyklucza, iż jej pracownicy będą mieli możliwość uczestnictwa w innego rodzaju wydarzeniach organizowanych przez spółkę powiązaną – Organizatora, których to zasady są i będą jednakowoż tożsame z wydarzeniami opisanymi we wniosku).

Z regulaminów towarzyszącym wydarzeniom wynika też, że:

1.ich organizatorem jest Organizator;

2.zwycięzców (np. autorów najlepszych produktów lub optymalizacji procesów produkcyjnych) wyłania specjalne gremium (np. jury lub komisja konkursowa), wedle kryteriów opisanych w regulaminach (np. nowe produkty czy optymalizacje procesów technologicznych są oceniane pod kątem ich efektywności biznesowej, innowacyjności, potencjału rozwojowego, wpływu na środowisko, itp.) – z wyjątkiem, gdy charakter wydarzenia nie wymaga takiego gremium dla wyłonienia zwycięzców jak np. turniej piłki nożnej;

oraz

3.zwycięzcom przysługują wygrane (nagrody), uzależnione od zajętego miejsca (pozostali uczestnicy mogą, lecz nie muszą, otrzymać drobne upominki czy nagrody pocieszenia, np. dzieci uczestniczące w konkursie na najlepsze (...)).

Wygranymi (nagrodami) w wydarzeniach, które są określone w regulaminach i które są wydawane zwycięzcom po zakończeniu rywalizacji i ogłoszeniu wyników, mogą być:

1)pieniądze (nagrody pieniężne);

2)bony/vouchery, stanowiące bony różnego przeznaczenia, o których mowa w art. 2 pkt 44 ustawy o VAT; lub

3)nagrody rzeczowe (towary, niebędące prezentami małej wartości czy próbkami, o których mowa w art. 7 ust. 4 i 7 ustawy o VAT).

Nagrody pieniężne są przelewane na rachunki zwycięzców bezpośrednio z rachunku Organizatora, który też nabywa bony/vouchery oraz nagrody rzeczowe (tj. otrzymuje za nie faktury, rachunki lub noty i opłaca je z własnych środków), po czym wydaje je zwycięzcom we własnym imieniu. Organizator wydarzeń ponosi również ogólne koszty organizacji wydarzeń, jak np. koszty wynajmu sali, w której się one odbywają lub w których ogłaszane są wyniki, koszty oprawy audiowizualnej czy też cateringu.

Z racji tego, że w organizowanych przez Organizatora wydarzeń wydarzeniach biorą udział m.in. pracownicy Spółki i innych podmiotów powiązanych (ewentualnie członkowie ich rodzin), Organizator obciąża Spółkę częścią kosztów ogólnych organizacji wydarzeń, jak i kosztami wygranych otrzymywanych przez pracowników Spółki. Innymi słowy, podmiotem finansującym nagrody dla swoich pracowników (ewentualnie członków ich rodzin), a więc podmiotem, który ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych przez Organizatora nagród – jest Spółka.

Organizowane przez Organizatora wydarzenia mają służyć zasadniczo tworzeniu nowych produktów, które będą sprzedawane przez Organizatora i spółki z nim powiązane (w tym Spółkę), optymalizacji procesów produkcyjnych Organizatora i Spółki, czy też promocji produktów Organizatora i Spółki (np. poprzez pisanie artykułów na bloga). Mogą one również służyć integracji pracowników, budowaniu ich morale, jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku pracodawcy, jak np. konkurs na najlepsze (...) (w którym mogą uczestniczyć ewentualnie też członkowie rodzin pracowników Organizatora, Spółki i innych podmiotów powiązanych), czy też turniej piłki nożnej.

Uzupełnienie stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych:

Spółka pragnie wyraźnie podkreślić, iż Wydarzenie jest organizowane przez Organizatora, natomiast Spółka jako podmiot powiązany z Organizatorem i będący częścią grupy (...), współuczestniczy w Wydarzeniu i jest zainteresowana tym, aby w Wydarzeniach organizowanych przez Organizatora uczestniczyli również jej pracownicy (i ewentualnie członkowie ich rodzin). Organizator zajmuje się zatem wykonaniem działań w zakresie organizacji całości Wydarzenia – w tym także na rzecz Spółki, która działa w porozumieniu z Organizatorem i akceptuje w związku z tym poniesienie części kosztów organizacji Wydarzenia (kosztów ponoszonych przez Organizatora w odniesieniu do całości Wydarzenia). W tym zakresie – w ocenie Wnioskodawcy – można uznać, iż Spółka jest podmiotem zlecającym organizację Wydarzenia w części dotyczącej jej pracowników (i ewentualnie członków rodzin pracowników). Gdyby nie decyzja Spółki w zakresie zlecenia organizacji konkursu/turnieju w odniesieniu do jej pracowników/członków rodzin jej pracowników – osoby te nie uczestniczyłyby w Wydarzeniach, a w konsekwencji Spółka nie byłaby adresatem obciążenia w zakresie części kosztów Wydarzenia i jego organizacji.

Spośród Wydarzeń (konkursy/turnieje), w którym uczestniczyła/ zamierza uczestniczyć Spółka (jej pracownicy oraz ewentualnie członkowie ich rodzin), wymienić należy w szczególności: „Projekt Roku” (konkurs na projekty dotyczące nowych produktów lub innowacyjnych optymalizacji procesów technologicznych – współzawodnictwo polega na opracowaniu najbardziej innowacyjnych produktów lub innowacyjnych optymalizacji procesów technologicznych), „Konkurs fotograficzny” (konkurs na prace fotograficzne – współzawodnictwo polega na wykonaniu prac fotograficznych ocenianych następnie przez jury), konkursy świąteczne (jak wspomniany we wniosku o interpretację konkurs na najlepsze (...), czyli konkurs na dekorację świąteczną; współzawodnictwo polega na wykonaniu dekoracji świątecznych ocenianych następnie przez jury), zakładowe turnieje piłki nożnej (współzawodnictwo polega na zmaganiach sportowych w celu wyłonienia najlepszych drużyn/zawodników), konkurs (...) (konkurs na artykuł na blog Portalu Produktowego w obszarze (...) i produktów z oferty spółek Grupy (...), w tym Wnioskodawcy; współzawodnictwo polega na napisaniu najlepszych artykułów) oraz ewentualne inne okolicznościowe konkursy lub turnieje sportowe.

Wydarzenia opatrzone są zasadniczo swoim regulaminem – w regulaminach dotyczących ww. Wydarzeń określona jest nazwa Wydarzenia, jak również czas jego trwania. Przykładowo:

(...)

Potencjalni uczestnicy Wydarzenia (konkursu czy turnieju) dowiadują się o jego ogłoszeniu zasadniczo poprzez zamieszczenie regulaminu przez Organizatora na wewnętrznym portalu internetowym Grupy (...) (dotyczy to np. „Konkursu fotograficznego”, konkursów świątecznych, konkursu (...), konkursów i turniejów sportowych) lub w inny przyjęty sposób (np. w drodze korespondencji elektronicznej kierowanej do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki/spółek powiązanych – w przeszłości dotyczyło to konkursu „Projekt Roku”).

Każdy konkurs polega/będzie polegał na wykonaniu określonego w regulaminie zadania lub w przypadku konkursu „Projekt Roku”, projektów dotyczących nowych produktów lub innowacyjnych optymalizacji procesów technologicznych. Zadanie konkursowe może (ale nie musi) być sprecyzowane co do formy, czy też techniki wykonania (jako przykłady zadania wskazać można np. napisanie najlepszego tekstu o tematyce (...) na bloga Grupy (...)). Turniej z kolei polega na rywalizacji zawodników, drużyn w określonej w regulaminie dziedzinie, np. sportu (np. turniej piłki nożnej). W przypadku każdego konkursu podane są kryteria, wg których komisja konkursowa (jury) będzie wyłaniała zwycięzców/najlepsze prace konkursowe. W przypadku turniejów sportowych określane są zaś stopnie rywalizacji, które w efekcie mają na celu wyłonienie najlepszego zawodnika czy najlepszej drużyny.

Regulamin konkursu/turnieju określa więc zasady wyboru laureatów konkursu/turnieju wskazując na kryteria oceny prac czy współzawodnictwa, ale określa również kryteria, kto może być uczestnikiem konkursu (które spółki z Grupy (...) mogą uczestniczyć lub nie mogą uczestniczyć oraz czy konkurs skierowany jest wyłącznie do pracowników czy również członków ich rodzin) oraz kto jest organizatorem konkursu/turnieju. W przypadku konkursu, zgodnie z regulaminem zwycięzców wyłania komisja. W odniesieniu do turnieju – zwycięzca zostaje wyłoniony poprzez rywalizację sportową uczestników (co jest zgodne z ideą współzawodnictwa w turniejach).

Nagrody otrzymują zasadniczo zwycięzcy (zwykle pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsce). Przykładowo, w Wydarzeniu o nazwie „Projekt Roku” nagrodzeniu podlegały trzy pierwsze miejsca. W przypadku konkursów jury może mieć prawo również do wytypowania dodatkowych nagród, jak i również posiada prawo do nieprzyznania takich nagród. Są również organizowane konkursy lub turnieje, w których wybiera się zwycięzcę konkursu lub zwycięzców (pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsce) turnieju, a pozostałym uczestnikom wydawane są nagrody pocieszenia o odpowiednio niższej wartości względem nagród dla zwycięzcy/zwycięzców, które mają zachęcić pracowników do udziału w konkursach/turniejach organizowanych przez Organizatora.

Wyniki konkursu są/będą zasadniczo prezentowane na Portalu internetowym (firmowym) Grupy (...) oraz mogą być również ogłoszone (publikowane) w wydawanym przez Spółkę kwartalniku lub bezpośrednio po Wydarzeniu.

Udział w konkursach i turniejach, będących przedmiotem pytań Wnioskodawcy, jest kierowany do pracowników Spółki, pracowników Organizatora czy pracowników innych spółek powiązanych z Organizatorem. W zależności od charakteru Wydarzenia, może ono być również adresowane do członków rodziny pracowników Spółki, Organizatora i innych spółek powiązanych, np. ich dzieci i wnuków. Wniosek o interpretację nie dotyczy przypadku, w którym wyłącznymi adresatami Wydarzenia są pracownicy Spółki lub członkowie rodzin pracowników Spółki – gdyż takie sytuacje nie występują.

Przykładowo, w przypadku Wydarzenia o nazwie „Projekt Roku”, w regulaminie Wydarzenia wskazane zostały konkretne działy w Spółce, w przedsiębiorstwie Organizatora i w poszczególnych podmiotach z nimi powiązanych, których pracownicy mogą wziąć udział w konkursie. Nie określono tutaj limitu ich uczestników.

W zależności od specyfiki danego Wydarzenia, konkretna liczba osób uczestniczących w Wydarzeniu może się istotnie różnić.

Wydarzenia, o których mowa we wniosku, nie są organizowane i emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja).

Wydarzenia mogą być konkursami z dziedzin sportu (np. turniej piłki nożnej), nauki (np. konkurs na opracowanie nowego produktu (...) lub sposobu optymalizacji procesów technologicznych (jak w przypadku konkursu „Projekt Roku”), kultury czy sztuki. Natomiast część Wydarzeń nie jest konkursami z tych dziedzin.

Nagrodą w konkursie/turnieju są/może być zarówno nagroda rzeczowa, jak i pieniężna. Nagroda może także przybrać formę vouchera (bonu). Wartość nagród w konkursie może, ale nie musi, przekroczyć kwoty 2000 zł.

Decyzja jury – co do wskazania laureatów konkursu oraz przyznania im nagród – jest zasadniczo ostateczna. Uczestnicy Wydarzenia, w tym zwycięzcy wyłonieniu w trakcie rywalizacji w turnieju, nie mają możliwości składania reklamacji.

Konkurs/turniej posiada/będzie posiadał regulamin, w którym w szczególności jest/zostanie określone: nazwa turnieju/konkursu, nazwa organizatora i jego uczestników (adresatów konkursu), co będzie przedmiotem nagrody, reguły konkurencji, sposób wyłaniania zwycięzców i przyznawania im nagród. Treść regulaminu została/zostanie opublikowana przez Organizatora na portalu internetowym (firmowym) Grupy (...) (dotyczy to np. „Konkursu fotograficznego”, konkursów świątecznych, konkursu (...), konkursów i turniejów sportowych) lub przekazana w inny przyjęty sposób (np. w drodze korespondencji elektronicznej kierowanej do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki/spółek powiązanych zatrudniających potencjalnych uczestników konkursu – dotyczy to np. konkursu „Projekt Roku”).

Nagrody są przekazywane przez Organizatora zwycięzcom nieodpłatnie. Natomiast Spółka pokrywa koszt przyznanych nagród.

Wydarzenie jest organizowane przez Organizatora, natomiast Spółka – jako podmiot powiązany z Organizatorem i będący częścią grupy (...) – współuczestniczy w Wydarzeniu.

Celem Wydarzeń, w których Spółka uczestniczy jako zleceniodawca, jest możliwość nakierowania pracowników na kreatywność i inicjatywę poprzez: tworzenie nowych produktów, optymalizację procesów produkcyjnych (w przypadku konkursu „Projekt Roku”) lub promocję produktów (w przypadku konkursu (...). W odniesieniu zaś do wszystkich Wydarzeń opisanych powyżej, celem jest integracja pracowników, czy też budowanie ich morale. Wzmocnienie integracji pracowników Spółki oraz integracji pracowników Spółki i pracowników z spółek z nią powiązanych (w tym Organizatora) pozytywnie wpływa na sprawność funkcjonowania Spółki oraz całej grupy kapitałowej – pracownicy zintegrowani efektywniej się komunikują, co zmniejsza liczbę nieporozumień i usprawnia pracę. Część organizowanych przez Spółkę Wydarzeń wprost zachęca uczestników (poprzez Nagrody i element współzawodnictwa) do poszukiwania nowych produktów lub rozwiązań. Przykładowo, celem konkursu „Projekt Roku” jest krzewienie, pielęgnowanie i nagradzanie innowacyjności – kreowania, opracowywania i realizacji projektów badawczych i rozwojowych, które mają przynieść Spółce wymierne korzyści. Co więcej, wskutek dywersyfikacji charakteru organizowanych Wydarzeń, Spółka uczestnicząc w Wydarzeniu wspiera również działania promocyjne. Przykładem może być konkurs na najlepszą pracę naukową o (...) i produktach oferowanych przez Spółkę i spółki z nią powiązane, która udostępniona będzie następnie na blogu internetowym Spółki.

Kierowanie Wydarzeń do rodzin pracowników (tj. dzieci lub wnuków) przede wszystkim sprzyja integracji pracowników (tj. rodziców czy dziadków) i wpływa na wzrost ich motywacji do pracy na rzecz pracodawcy, pobocznie zaś może także w sposób ogólny kreować pozytywny wizerunek Spółki wśród lokalnej społeczności, co może się przełożyć na skuteczniejszą rekrutację pracowników (element kluczowy z perspektywy prowadzenia działalności gospodarczej).

Pytania

1)Czy wygrane w opisanych wydarzeniach podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10%?

2)Czy Spółka jest płatnikiem zobowiązanym do pobrania i uiszczenia do organu podatkowego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranych w opisanych wydarzeniach (wypłacanych przez Organizatora wydarzeń na rzecz jej pracowników lub członków ich rodzin, ale pokrywanych ostatecznie przez Spółkę)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1)wygrane w opisanych wydarzeniach podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10%;

2)Spółka jest płatnikiem zobowiązanym do pobrania i uiszczenia do organu podatkowego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranych w opisanych wydarzeniach (wypłacanych przez Organizatora na rzecz jej pracowników lub członków ich rodzin, ale pokrywanych ostatecznie przez Spółkę).

Powyższe stanowisko Wnioskodawca motywuje w sposób następujący:

Od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach należny jest zryczałtowanych podatek dochodowy w wysokości 10%, do poboru i zapłaty którego zobowiązany jest przedsiębiorca wydający owe wygrane (art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT). Zarówno z orzecznictwa sądów administracyjnych (np. z wyroku NSA z 22 marca 2017 r. sygn. akt II FSK 394/15), jak i interpretacji Dyrektora KIS (np. z interpretacji nr 0113-KDIPT2-3.4011.1107.2021.1.SJ z 1 marca 2022 r., czy nr 0114-KDIP3-1.4011.495.2018.2.EC z 14 listopada 2018 r.) wynika, że aby uznać dane wydarzenie za „konkurs” musi ono spełniać następujące warunki:

zostało ogłoszone, wraz z regulaminem określającym m.in. organizatora i uczestników, zasady rywalizacji i wyboru zwycięzców oraz nagrody;

jego uczestnicy podejmują określone regulaminem działania, zawierające w sobie element rywalizacji (współzawodnictwa); oraz

jego zwieńczeniem, będącego wynikiem współzawodnictwa uczestników, jest ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wydarzenia przedstawione w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) spełniają wszystkie powyższe warunki:

1.wszystkie one są ogłaszane i każdemu towarzyszy regulamin (informacja o wydarzeniu i jego regulamin są dostępne na stronie intranetowej lub jest przekazywana w drodze korespondencji elektronicznej kierowanej do poszczególnych jednostek organizacyjnych/ pracowników Organizatora wydarzenia, jak i Spółki), który określa, kto jest organizatorem, kto może brać udział w danym wydarzeniu, jakie są zasady rywalizacji i wyboru zwycięzców oraz nagrody;

2.uczestnicy (którymi mogą być zarówno pracownicy Organizatora, pracownicy Spółki czy pracownicy innych podmiotów powiązanych ze Spółką i Organizatorem oraz ewentualnie członkowie ich rodzin) podejmują określone regulaminem czynności, które zawierają w sobie element rywalizacji (współzawodnictwa);

3.zwycięzcy, których wybiera jury czy komisja konkursowa, jeśli charakter wydarzenia tego wymaga, otrzymują nagrody, które są również określone regulaminem.

W konsekwencji, omawiane wydarzenia są „konkursami” w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, wobec czego wygrane w nich podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

W powyższym kontekście, zdaniem Spółki, nie powinno mieć znaczenia to, że wygrane w organizowanych przez Organizatora wydarzeniach mogą być otrzymywane również przez jej własnych pracowników, którzy uzyskują przychody ze stosunku pracy od Spółki. Z przedstawionego opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika bowiem, że wydarzenia te są kierowane również do osób niebędących pracownikami Spółki (tj. do pracowników spółek powiązanych ze Spółką), którzy zwykle w nich uczestniczą; w takich okolicznościach, zgodnie zarówno z linią orzeczniczą sądów administracyjnych, jak i interpretacjami Dyrektora KIS, wszystkie wygrane, również te uzyskane przez pracowników Organizatora, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

Tak wynika, przykładowo, z powołanej wcześniej interpretacji z 1 marca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.1107.2021.1.SJ, w której organ podatkowy uznał, że w przypadku przedsięwzięcia, które będzie skierowane jednocześnie przynajmniej do dwóch grup osób wymienionych we wniosku (tj. pracowników własnych i spółek powiązanych – uwaga Spółki) (...) wystąpią elementy niezbędne do uznania go za konkurs, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy oraz, że – w stosunku do przedsięwzięć skierowanych tylko i wyłącznie do Państwa pracowników należy uznać, że nagrody z takiego przedsięwzięcia będą stanowić przychód ze stosunku pracy (w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz jednocześnie nie będą stanowić nagród z konkursu. To samo wynika z interpretacji z 9 listopada 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.497.2018.1.SJ, a mianowicie: W sytuacji, gdy konkurs będzie kierowany do Pracowników lub Zleceniobiorców oraz do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (pytanie nr 5), wygrana (wartość wygranej) dla uczestników konkursu będzie stanowić przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy w odniesieniu do Pracownika i Zleceniobiorcy. W konsekwencji przychód z tytułu uzyskanych przez wszystkich uczestników Konkursu nagród będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawca zobowiązany będzie odprowadzić podatek na konto właściwego urzędu skarbowego i sporządzić deklarację PIT-8AR, ujmując w niej kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego.

Podobne wnioski wynikają z wyroku NSA z 27 marca 2015 r. sygn. akt II FSK 1695/14, w którym sąd ten uznał, że wygrane w konkursie stanowią przychód ze stosunku pracy, o ile mogą w nim brać udział jedynie pracownicy jego organizatora, zatem a contrario, wygrane w konkursach adresowanych do szerszego grona uczestników są opodatkowane w sposób zryczałtowany, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

W opinii Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż ekonomiczny (finansowy) ciężar organizacji wydarzeń w odniesieniu do pracowników Spółki i członków ich rodzin ponosić będzie sama Spółka (Organizator obciąża bowiem Spółkę kosztem organizacji wydarzeń i nagród w części przypadającej na jej pracowników i ewentualnie członków ich rodzin), to jest ona również płatnikiem, a zatem winna pobrać podatek i uiścić go do organu podatkowego (zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT) oraz uwzględnić go w deklaracji PIT-8AR (zgodnie z art. 42 ust. 1a ustawy o PIT.) W szczególności należy zauważyć, iż żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi, że dokonanie świadczenia, postawienie pieniędzy do dyspozycji określonej osobie (co w przedmiotowym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym czyni i czynić będzie Organizator) powinno nastąpić bezpośrednio przez podmiot, który jest płatnikiem. Innymi słowy, fizyczne wypłacenie czy wydanie nagrody zwycięzcom konkursu nie daje podmiotowi wypłacającemu czy wydającemu nagrodę przymiotu płatnika. Jako płatnik powinien być natomiast postrzegany ten podmiot, który zleca zorganizowanie danego przedsięwzięcia i ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych nagród. W konsekwencji, w opinii Wnioskodawcy, to na Spółce jako podmiocie, który finalnie ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych nagród, ciążą wszelkie obowiązki płatnika.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualanej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 21 kwietnia 2022 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.392.2022.4.DJ.

W związku z powyższym za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy co do tego, że wygrane w opisanych wydarzeniach podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, a obowiązanym do pobrania i wpłacenia tego podatku (płatnikiem) jest Spółka.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązków płatnika związanych z przyznawaniem nagród w konkursach i turniejach, do których zastosowanie ma zwolnienie przedmiotowe i prawidłowe w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. 

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki, tj.:

1)obliczenie,

2)pobranie,

3)wpłacenie

podatku, zaliczki.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści przywołanego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie, stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2a ww. ustawy:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;

3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczy stosunek pracy.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na mocy art. 12 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b.

Tak szerokie zdefiniowanie pojęcia przychodu pracownika wskazuje, że w każdym przypadku, w którym uzyska on realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy rozumiane są przez ustawodawcę szeroko. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika (pracownika) powstaniem przysporzenia majątkowego, uzyskane bezpośrednio lub pośrednio od pracodawcy i mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Spośród źródeł przychodów w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wymienił tzw. „inne źródła”.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

W myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r.:

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej ,,zakładami pracy'', są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do art. 32 tej ustawy – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r:

Zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Z kolei stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy:

Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 - nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą w branży (...). W ramach tej działalności zapewniają Państwo swoim pracownikom, ewentualnie też członkom ich rodzin, możliwość uczestnictwa w konkursach i turniejach („wydarzenia”), które organizuje podmiot powiązany z Państwem („Organizator”). Państwo jako podmiot powiązany z Organizatorem i będący częścią grupy są zainteresowani tym, aby w wydarzeniach (zasadniczo konkursach i turniejach) organizowanych przez Organizatora uczestniczyli również Państwa pracownicy (i ewentualnie członkowie ich rodzin). Organizator zajmuje się zatem wykonaniem działań w zakresie organizacji całości wydarzenia – w tym także na rzecz Spółki, która działa w porozumieniu z Organizatorem i akceptuje w związku z tym poniesienie części kosztów organizacji wydarzenia (kosztów ponoszonych przez Organizatora w odniesieniu do całości wydarzenia). W tym zakresie w Państwa ocenie można uznać, iż Spółka jest podmiotem zlecającym organizację wydarzenia w części dotyczącej Państwa pracowników (członków rodzin pracowników). Gdyby nie decyzja Spółki w zakresie zlecenia organizacji konkursu w odniesieniu do jej pracowników/członków rodzin jej pracowników – osoby te nie uczestniczyłyby w wydarzeniach, a w konsekwencji Spółka nie byłaby adresatem obciążenia w zakresie części kosztów organizacji wydarzenia.

Udział w wydarzeniach kierowany jest do pracowników Spółki, pracowników Organizatora, czy pracowników innych spółek powiązanych z Organizatorem. W zależności od charakteru wydarzenia, może ono być również adresowane do członków rodziny pracowników Spółki, Organizatora i innych spółek powiązanych, np. ich dzieci i wnuków. Dla każdego z wydarzeń opracowywany jest regulamin, który, tak jak i samo wydarzenie, jest ogłaszany na stronie intranetowej Organizatora wydarzenia – dostępnej również dla pracowników Spółki lub w inny przyjęty sposób (np. w drodze korespondencji elektronicznej kierowanej przez pracowników Organizatora wydarzenia do poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki).

Uczestnicy danego wydarzenia, których krąg określa jego regulamin, konkurują ze sobą w sposób określony w regulaminie. Z regulaminów towarzyszącym wydarzeniom wynika, że ich organizatorem jest Organizator; zwycięzców wyłania specjalne gremium (np. jury lub komisja konkursowa), wedle kryteriów opisanych w regulaminach z wyjątkiem, gdy charakter wydarzenia nie wymaga takiego gremium dla wyłonienia zwycięzców jak np. turniej piłki nożnej; zwycięzcom przysługują wygrane (nagrody), uzależnione od zajętego miejsca (pozostali uczestnicy mogą, lecz nie muszą, otrzymać drobne upominki czy nagrody pocieszenia). Wygranymi (nagrodami) w wydarzeniach, które są określone w regulaminach i które są wydawane zwycięzcom po zakończeniu rywalizacji i ogłoszeniu wyników, mogą być: pieniądze (nagrody pieniężne); bony/vouchery lub nagrody rzeczowe. Nagrody pieniężne są przelewane na rachunki zwycięzców bezpośrednio z rachunku Organizatora, który też nabywa bony/vouchery oraz nagrody rzeczowe, po czym wydaje je zwycięzcom we własnym imieniu. Organizator wydarzeń ponosi również ogólne koszty organizacji wydarzeń, jak np. koszty wynajmu sali, w której się one odbywają lub w których ogłaszane są wyniki, koszty oprawy audiowizualnej czy też cateringu.

Z racji tego, że w organizowanych przez Organizatora wydarzeniach biorą udział m.in. pracownicy Spółki i innych podmiotów powiązanych (ewentualnie członkowie ich rodzin), Organizator obciąża Spółkę częścią kosztów ogólnych organizacji wydarzeń, jak i kosztami wygranych otrzymywanych przez pracowników Spółki. Innymi słowy, podmiotem finansującym nagrody dla swoich pracowników (ewentualnie członków ich rodzin), a więc podmiotem, który ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych przez Organizatora nagród, jest Spółka.

Niektóre Wydarzenia mogą być konkursami z dziedziny sportu (np. turniej piłki nożnej), nauki, kultury czy sztuki. Wartość nagród w konkursie może, ale nie musi przekroczyć kwoty 2000 zł.

Nagrody są przekazywane przez Organizatora zwycięzcom nieodpłatnie. Natomiast Spółka pokrywa Organizatorowi koszt nagród przyznanych pracownikom Spółki (członkom rodzin pracowników).

W związku z tym, że – jak sami Państwo wskazali: Udział w konkursach i turniejach (…) jest najczęściej kierowany do pracowników Spółki, pracowników Organizatora czy pracowników innych spółek powiązanych z Organizatorem. W zależności od charakteru Wydarzenia, może ono być również adresowane do członków rodziny pracowników Spółki, Organizatora i innych spółek powiązanych, np. ich dzieci i wnuków. Wniosek o interpretację nie dotyczy przypadku, w którym wyłącznymi adresatami Wydarzenia są pracownicy Spółki lub członkowie rodzin pracowników gdyż takie sytuacje nie występują – wartość nagród, które będą przyznawane dla zwycięzców konkursów, stanowi i stanowić będzie dla tych osób na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Przy czym zwrócić należy uwagę na treść art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Należy zauważyć, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala wyodrębnić dwie grupy konkursów, do których może mieć zastosowanie omawiane zwolnienie.

Pierwsza grupa konkursów to konkursy organizowane i emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja). Zatem, aby przedmiotowe zwolnienie miało zastosowanie, spełnione muszą zostać łącznie 3 warunki:

organizatorem konkursu musi być środek masowego przekazu,

podmiotem emitującym (ogłaszającym) konkurs musi być środek masowego przekazu,

jednorazowa wartość wygranej nie może przekroczyć kwoty 2000 zł.

Natomiast druga grupa konkursów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy, to konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu. W tym przypadku dla zastosowania zwolnienia istotne znaczenia ma temat konkursu, który musi dotyczyć jednej z dziedzin wskazanych w omawianym przepisie, oraz jednorazowa wartość wygranej, która nie może przekroczyć 2000 zł.

Poprzez pojęcie „jednorazowa wartość nagrody”, o którym mowa w powołanym powyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć wartość każdej odrębnie wygranej przez uczestnika nagrody. Bez znaczenia dla możliwości skorzystania z powyższego zwolnienia pozostaje ilość otrzymanych w ciągu roku nagród oraz łączna ich wartość. Zatem, wartość nagrody określonej w odniesieniu do jednego zdarzenia uprawniającego do jej otrzymania stanowi jednorazową wartość nagrody w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki, tj. wygrana musi dotyczyć konkursu z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu i jej wartość nie może przekroczyć jednorazowo kwoty 2000 zł.

W orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że wobec braku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych legalnej definicji określenia „konkurs”, dokonując wykładni tego pojęcia, należy posłużyć się potocznym (językowym) znaczeniem tego określenia (np. wyrok z 9 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 911/12). Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że: „(…) zasadniczo definicja pojęcia „konkurs” zawiera kilka elementów. W pierwszej kolejności powinno nastąpić ogłoszenie konkursu wraz ze stosownym regulaminem, po czym uczestnicy konkursu powinni podjąć stosowne działania, które z samej natury konkursu, winny zawierać w sobie element rywalizacji. Zakończeniem konkursu, który jest wynikiem współzawodnictwa uczestników konkursu, jest ogłoszenie wyników i nierzadko rozdanie nagród. Nie ulega też wątpliwości w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wynik konkursu ma ścisły związek z efektem bezpośredniego współzawodnictwa uczestników konkursu i ich rywalizacji. W wersji internetowej Wielkiego Słownika Języka Polskiego (projekt pod red. P. Żmigrodzkiego) pod hasłem „konkurs” czytamy, że jest to – „przedsięwzięcie artystyczne, rozrywkowe, sportowe, edukacyjne lub biznesowe, którego uczestnicy rywalizują o pierwszeństwo wyróżniane nagrodami”. W definicji tej jako kluczowy, statuujący definicję „konkursu” pojawia się element „rywalizacji”. Bez „rywalizacji” bowiem nie możemy dookreślić pojęcia „konkurs”. W Słowniku Języka Polskiego pod zwrotem „rywalizować” wskazuje się, że oznacza to: „ubiegać się o pierwszeństwo, o wygraną, o zdobycie czegoś; współzawodniczyć; konkurować z kimś” (zob. Słownik Języka Polskiego, M. Szymczak (red.), Warszawa 1989 r., tom III, s. 155.)”.

Przepisy podatkowe posługują się pojęciami „konkurs”, „nagroda” nie zawierając ich definicji. W tej sytuacji uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej.

Z przytoczonych wyżej definicji wynika, że jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu, jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie, mające na celu wyłonienie zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Również ważnym jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Z przepisu art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Jak stanowi art. 30 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-4b, 5a oraz 13-16, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Stosownie do art. 30 ust. 8 ww. ustawy:

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wygrane (nagrody) przyznane w opisanych wydarzeniach Państwa pracownikom oraz członkom ich rodzin (np. dzieciom i wnukom) – stanowią i będą stanowić dla nich przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, opisane we wniosku wydarzenia i związane z nimi świadczenia można uznać za konkursy i nagrody, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że w przypadku gdy wydarzenie jest konkursem z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu i gdy wartość wygranej (nagrody) nie przekroczy jednorazowo kwoty 2000 zł – uzyskany przychód korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji nie ciążą i nie będą na Państwu ciążyły obowiązki płatnika, tj. obowiązki poboru 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od ww. wygranych i odprowadzenia tego podatku do właściwego urzędu skarbowego. Natomiast jeżeli wygrana otrzymana w konkursie nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – obowiązki płatnika w zakresie opodatkowania wygranych w tych wydarzeniach wynikające z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy – ciążą i będą ciążyć na Państwu, czyli podmiocie, który zleca zorganizowanie danego przedsięwzięcia i ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych nagród.

Nieprawidłowość Państwa stanowiska wynika zatem z uznania, że w każdym przypadku związanym z przyznawaniem nagród w konkursach i turniejach będą ciążyły na Państwu obowiązki płatnika, tj. bez uwzględnienia możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanów faktycznych, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwa do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00