Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.791.2022.4.AJB

Nieopodatkowanie czynności wycofania ze Spółki nieruchomości do majątku prywatnego wspólniczek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania czynności wycofania ze Spółki nieruchomości do majątku prywatnego wspólniczek oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 24 stycznia 2023 r. (wpływ 24 stycznia 2022 r.) oraz z 6 lutego 2022 r. (wpływ 6 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W1 i W2, będące wspólniczkami spółki cywilnej, w roku 2006 nabyły lokale użytkowe w budynku położonym w ... ul. ..., na cele działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej „...”. dowód: akt notarialny z dn. 29.03.2006 r. Rep. A nr …akt notarialny z dn. ..... Rep. A nr …

Nieruchomość stanowi współwłasność łączną wspólniczek, co zostało odzwierciedlone w zapisach księgi wieczystej nieruchomości. Dowód: księga wieczysta ….

Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i jest amortyzowana. Wspólniczki nie ponosiły nakładów na ulepszenie w okresie ostatnich 10 lat.

Wspólniczki planują wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych do majątków prywatnych, przy czym nadal w nieruchomości prowadzona będzie działalność związana z ochroną zdrowia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Ponadto w uzupełnieniach wniosku wskazano, że wspólniczki spółki cywilnej w 2006 r. nabyły lokale użytkowe w budynku położonym w ..., ul. ... na cele działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej „...”. Nieruchomość stanowi współwłasność łączną uczestniczek (wspólników spółki cywilnej). Została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Wspólniczki nie ponosiły nakładów na ulepszenie w okresie ostatnich 10 lat. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Przy nabyciu, brak możliwości obniżenia kwoty podatku - z uwagi na fakt zwolnienia transakcji o VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 VAT). Część lokali została przeznaczona pod najem (stąd też – status podatnika VAT). Brak nakładów na ulepszenie w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynku/lokali. Zdarzenie przyszłe - wspólniczki planują wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych do majątków prywatnych, przy czym nadal w nieruchomości prowadzona będzie działalność związana z ochroną zdrowia (NZOZ). Po wycofaniu w drodze aktu not. powstanie współwłasność ułamkowa w częściach równych (dotychczas łączna - wspólnicy s.c.), nastąpi to nieodpłatnie. Cały budynek zostanie wycofany do majątku osobistego.

W okresie całego posiadania Spółka nie ponosiła nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – w odniesieniu do poszczególnych lokali będących przedmiotem najmu. Spółka w okresie całego posiadania nie ponosiła nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym poszczególnych lokali niebędących przedmiotem najmu.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy zdarzenie przyszłe w postaci wycofania przedmiotowej nieruchomości ze środków trwałych spółki cywilnej i przekazanie jej do majątków prywatnych wspólniczek spowoduje opodatkowanie czynności wycofania przedmiotowej nieruchomości podatkiem VAT, czy też będą istnieć podstawy do zwolnienia od podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Podjęcie uchwały w formie aktu notarialnego przez wspólniczki spółki cywilnej o wydaniu wskazanej nieruchomości środków trwałych do majątków prywatnych wspólniczek poprzez zniesienie współwłasności łącznej na współwłasność w częściach ułamkowych do majątków odrębnych wspólniczek nie rodzi skutków w postaci podatku do zapłaty z tego tytułu w podatku dochodowym od osób fizycznych ani w podatku VAT.

W ramach podatku VAT podatnikiem jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy, inaczej niż w podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towaru rozumie się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (przekazanie do majątku osobistego). Przy wycofaniu środka trwałego na cele prywatne może powstać obowiązek skorygowania VAT odliczonego przy nabyciu. W przypadku środków trwałych stanowiących nieruchomości oraz praw wieczystego użytkowania gruntów korekty dokonuje się w przypadku wycofania ich przed upływem 10 lat. Upływ terminów liczy się od roku, w którym środki trwałe zostały oddane do użytkowania. Dla analizowanej nieruchomości upłynął już 10 letni okres korekty VAT od daty nabycia oraz nakładów na ulepszenie i nie ma już obowiązku skorygowania VAT odliczonego.

Jeżeli przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu środka trwałego, to przekazanie go do majątku osobistego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki podatku. Podatek nie zawsze jednak wystąpi, ponieważ istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę nieruchomości (również nieodpłatną), z wyjątkiem, gdy: dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Zgodnie z art 2 pkt 14 ustawy VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi bądź rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynku, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartość początkowej. W konsekwencji przy założeniu spełnienia warunków ustawowych możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie wycofania nieruchomości ze spółki do majątku wspólników.

Z uwagi, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowanym momentem wydania do majątków prywatnych upłynął okres dłuższy niż 2 lata zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT i tym samym wystąpi zwolnienie od podatku.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że z uwagi, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowanym momentem wydania do majątków prywatnych upłynął okres dłuższy niż 2 lata zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT i tym samym wystąpi zwolnienie od podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Jak wynika z okoliczności sprawy, nabyli Państwo w 2006 r. lokale użytkowe w budynku położonym w ..., ul. ... na cele działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej „...”. Obecnie zamierzają Państwo nieodpłatnie wycofać ww. nieruchomość do majątku osobistego wspólniczek. Nieruchomość stanowi współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej i została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Przy nabyciu, brak możliwości obniżenia kwoty podatku wystąpił z uwagi na fakt zwolnienia transakcji o VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 VAT). Ponadto w okresie całego posiadania nie ponosili Państwo nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – w odniesieniu do poszczególnych lokali będących przedmiotem najmu. W okresie całego posiadania nie ponosili Państwo nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym poszczególnych lokali niebędących przedmiotem najmu.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy stwierdzić, że skoro – jak wynika z okoliczności sprawy – nie przysługiwało Państwu z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz nie ponosili Państwo nakładów na jej ulepszenie – to nie będzie spełniony warunek, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.

Tym samym planowana nieodpłatna czynność nie będzie mieściła się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji powyższego planowana nieodpłatna czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym miejscu wskazać należy, iż we własnym stanowisku odnosicie się Państwo do pojęcia „zwolnienia od podatku” wynikającego z zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Organ pragnie zaznaczyć, iż pomimo podobnego skutku podatkowego dla podatnika podatku od towarów i usług – pojęcia „nie podlega opodatkowaniu” i „zwolnione od podatku” nie są tożsame, a w rozpatrywanej sprawie ma miejsce sytuacja, w której nieodpłatna planowana czynność jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z tego powodu uznaję Państwa stanowisko za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00