Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2022.2.AKA

Podmioty występujące w zdarzeniu mogą stać się podatnikiem podatku VAT jako grupa VAT na podstawie art. 15a ustawy o VAT obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. Należy jednak nadmienić, że decyzję o rejestracji grupy VAT, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji dokumentów i informacji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia warunków utworzenia grupy VAT zgodnie z art. 15a ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie  – pismem z 3 lutego 2023 r. (wpływ 3 lutego 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

Pan M. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A.

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Sp. z o.o.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedsiębiorca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą od 18 kwietnia 2017 r. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Przedmiot działalności oznaczony jest kodami:

1)73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

2)47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,

3)62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,

4)62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

5)62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

6)62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,

7)63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,

8)73.11.Z Działalność agencji reklamowych,

9)73.20.Z Badanie rynku i opinii publicznej,

10)77.40.Z Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.

Działalność przedsiębiorcy obejmuje w dużej mierze pozycjonowanie stron internetowych, udostępnianie miejsca reklamowego na własnych stronach internetowych oraz sprzedaż domen internetowych.

Przedsiębiorca figuruje w rejestrze VAT mając status czynnego podatnika VAT.

Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS 30 grudnia 2021 r. Przedmiot działalności oznaczony jest kodami:

a)73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

b)70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

c)73.12.D Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

d)85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

e)64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne,

f)64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

g)68 Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Spółka w dużej mierze działa w obszarze marketingu i reklamy online poprzez udostępnianie i pośrednictwo w sprzedaży miejsca reklamowego na stronach internetowych.

Przedsiębiorca figuruje w rejestrze VAT mając status czynnego podatnika VAT.

Intencją Zainteresowanych jest wdrożenie grupy VAT. W związku z tym zamierzeniem Wnioskodawca chce potwierdzić, czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do spełnienia warunków do powołania i rejestracji planowanej grupy VAT.

W ramach obecnej współpracy Przedsiębiorca świadczy na rzecz Spółki m.in. usługi dzierżawy domen. W ramach zdarzenia przyszłego Zainteresowani planują dalszą współpracę w podobnym zakresie, który może ulegać zmianom, jednakże kluczowym aspektem współdziałania będzie wzajemne świadczenie usług, które będą niezbędne w prowadzeniu działalności Zainteresowanych jako członków grupy. Każdy z Zainteresowanych świadczy także usługi, które nie będą wykorzystywane wyłącznie lub w dużej mierze przez pozostałych członków planowanej grupy VAT. Zainteresowani świadczą oraz będą świadczyć także usługi, które nie będą wykorzystywane w taki sposób.

Wnioskodawca wskazuje, że w stosunku do Zainteresowanych mają oraz będą mieć miejsce następujące okoliczności:

1)miejsce siedziby na terytorium kraju;

2)nie będą członkami innej grupy VAT;

3)Przedsiębiorca ma i będzie miał w Spółce ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym, a także praw głosu w organach zarządzających oraz prawa do udziału w zysku;

4)rodzaje prowadzonej działalności wpisują się w podobny zakres przedmiotowy, związany ze świadczeniem usług związanych z reklamą oraz marketingiem online;

5)wzajemnie korzystają i będą korzystać z prowadzonej przez siebie działalności;

6)będą znajdować się pod wspólnym kierownictwem (Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest i będzie członkiem zarządu Spółki (obecnie zarząd jest jednoosobowy));

7)będą wzajemnie koordynować swoje działania (całkowicie lub częściowo w porozumieniu).

Zainteresowani, w celu spełnienia warunków formalnych, zawrą pisemną umowę o utworzeniu grupy VAT, wybiorą przedstawiciela grupy VAT, a także wystąpią o nadanie dla grupy numeru NIP oraz dokonają zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego, dołączając do zgłoszenia umowę o utworzeniu grupy VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:

Umowa grupy VAT obejmuje okres czasu w wymiarze 3 lat. Procentowy udział Przedsiębiorcy w prawie głosu w organach zarządzających Spółki wynosi 100%. Jak wskazano w treści wniosku Przedsiębiorca jest Prezesem zarządu Spółki, a zarząd tej spółki jest jednoosobowy. Procentowy udział Przedsiębiorcy w prawie do udziału w zysku Spółki wynosi 91%. Przedstawicielem grupy VAT odpowiedzialnym za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT jest Zainteresowany będący stroną postępowania tj. M. P.

Kierowanie/zarządzanie poszczególnymi obszarami działalności w ramach planowanej grupy VAT zostaje powierzone w umowie Przedstawicielowi grupy, którym został wyznaczony M. P. W umowie przewidziano, że Przedstawiciel jest odpowiedzialny w Grupie VAT za bieżące zarządzanie i kierowanie jej działaniami, koordynowanie współpracy pomiędzy Członkami grupy, prowadzenie dokumentacji na potrzeby jej funkcjonowania oraz nadzór nad wymianą i obiegiem tej dokumentacji, prowadzenie rejestru rozliczeń transakcji wewnątrzgrupowych, prowadzenie rejestru proporcji grupowego rozliczenia VAT, nadzór nad terminową realizacją obowiązków Członków grupy, rozliczenie zobowiązań podatkowych grupy VAT oraz reprezentowanie na zewnątrz we wszystkich sprawach związanych z działalnością grupy VAT.

Podmioty wchodzące w skład grupy VAT mające być członkami grupy VAT prawnie, faktycznie i bezpośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem i organizują (będą organizować) swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Powyższy sposób działania znajduje oparcie wprost w treści Objaśnień podatkowych z dnia 11 października 2022 r. dotyczących regulacji odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika jakim jest grupa VAT (GV), w których wskazano, że:

„Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem.

Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i weryfikacji. Możliwe w tym przypadku jest też zorganizowanie swoich działań na podstawie umownych ustaleń gwarantujących podejmowanie przez grupę VAT działań w koordynacji, uwzględniając wspólną wolę przedstawicieli członków grupy VAT”.

Ponadto wskazali Państwo, że w skład grupy VAT nie będą wchodziły inne podmioty niż Przedsiębiorca oraz Spółka. Skład grupy VAT obejmuje wyłącznie:

1)M. P. prowadzący działalność gospodarcza pod firmą A. oraz

2)B. Sp. z o.o.

Opis powiązań ekonomicznych, ekonomicznych i finansowych

Opis tych powiązań pomiędzy Zainteresowanymi, tj. M. P. oraz Spółką został już przedstawiony w treści wniosku, a ich istnienie przedstawia się następująco:

Powiązania finansowe

M. P. posiada bezpośrednio:

a)ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym (jest to 91%) i

b)ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających (jest to 100%) i

c)ponad 50% prawa do udziału w zysku (jest to 91%)

każdego z pozostałych podatników mających być członkami tej grupy - w tym przypadku jedynego pozostałego członka grupy VAT jakim jest Spółka.

Powiązania ekonomiczne

W przypadku podmiotów objętych wnioskiem zachodzą powiązania ekonomiczne przejawiające się tym, że:

a)przedmiot głównej działalności podmiotów mających tworzyć grupę VAT ma taki sam charakter;

b)rodzaje działalności prowadzonej przez podmioty mające tworzyć grupę VAT uzupełniają się i są współzależne;

c)podmioty mające być członkami grupy VAT prowadzą działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

Powyższe wynika z charakteru bieżących relacji gospodarczych oraz porównania przedmiotu wykonywanej działalności członków grupy:

A.:

1.Przedmiot przeważającej działalności:

1)73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)

2.Przedmiot pozostałej działalności:

1)47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

2)62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem

3)62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki

4)62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi

5)62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych

6)63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

7)73.11.Z Działalność agencji reklamowych

8)73.20.Z Badanie rynku i opinii publicznej

9)77.40.Z Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.

Działalność przedsiębiorcy obejmuje w dużej mierze pozycjonowanie stron internetowych, udostępnianie miejsca reklamowego na własnych stronach internetowych oraz sprzedaż domen internetowych.  

B. Sp. z o.o.

1)Przedmiot przeważającej działalności:

1)73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)

2)Przedmiot pozostałej działalności:

1)70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania

2)73.12.D Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach

3)85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

4)64.99.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne

5)64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych

6)68 Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Spółka w dużej mierze działa w obszarze marketingu i reklamy online poprzez udostępnianie i pośrednictwo w sprzedaży miejsca reklamowego na stronach internetowych.

Zarówno z treści obowiązujących przepisów, jak również Objaśnień wynika, że podmioty wchodzące w skład grupy VAT nie muszą korzystać z prowadzonej przez siebie działalności w 100%. Przepis art. 15a ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.; dalej: „ustawa o VAT”), stanowi że podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:

1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub

2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

Użycie w treści funktora „lub", tj. alternatywy nierozłącznej oznacza, że dla spełnienia przesłanki powiązania ekonomicznego możliwe jest istnienie każdego z ww. rodzajów powiązań jednocześnie, dwóch z nich lub też wyłącznie jednego. Tak też w Objaśnieniach:

„Podkreślić należy, że wystarczającym jest spełnienie jednego z wariantów powiązań ekonomicznych”.

Natomiast, odnośnie do powiązań ekonomicznych w Objaśnieniach wskazano, że:

„Przesłanka ta koncentruje się na odbiorcy - tym który korzysta z działalności danego podmiotu. Nie jest w tym przypadku istotne, jakiego rodzaju jest to działalność. W zakresie tej przesłanki może mieścić się każda działalność (np. doradcza, kadrowa, informatyczna, zarządcza, itd.), jeżeli w co najmniej dużej mierze korzystają z niej inni członkowie danej grupy VAT. Zwrot w dużej mierze należy rozpatrywać zgodnie z przewidzianym w słowniku języka polskiego rozumieniu wyrazu „dużo”, czyli duża liczba, ilość, w dużym stopniu, zakresie.

Wynika z tego, że powiązanie ekonomiczne występuje, jeżeli z działalności danego członka GV korzystają w dużym stopniu inni członkowie tej grupy. Stopień ten można ustalić na podstawie np. skali przychodów generowanych z tytułu świadczenia usług na rzecz innych członków grupy VAT w stosunku do przychodów generowanych przez inne podmioty. Przy czym nie jest konieczne, aby istniała tutaj konieczność wystąpienia bezwzględnej większości tych przychodów (tj. aby np. ponad 50% przychodów pochodziło od członków GV).

Wystarczające jest tutaj, aby z działalności danego podmiotu w znaczącym stopniu korzystali pozostali członkowie GV, np. aby przychody  uzyskiwane od innych pomiotów tworzących grupę były wyższe od przychodów generowanych od innych pojedynczych podmiotów”.

Tym samym, podmioty tworzące grupę VAT mogą także prowadzić działalność, z której nie korzystają wzajemnie, pod warunkiem, że członkowie grupy w znaczącym stopniu korzystali z prowadzonej przez siebie działalności, a taka sytuacja ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Powiązania organizacyjne

W przypadku przedmiotowej grupy VAT powiązania organizacyjne zachodzą na obu płaszczyznach, tj. podmioty mające być członkami grupy VAT:

a)prawnie, faktycznie i bezpośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem i

b)organizują (będą organizować) swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

M. P. występuje w niniejszej sprawie w dwóch rolach, tj. jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także jako Prezes jednoosobowego zarządu Spółki, a więc jest osoba odpowiedzialną zarówno za kierowanie własną działalnością gospodarczą, jak również za reprezentacje i prowadzenia spraw Spółki. Ponadto, w przypadku realizacji wzajemnych operacji gospodarczych Przedsiębiorca oraz Spółka organizują (będą organizować) swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu, w zależności od tego czy dane zdarzenie gospodarcze będzie wiązało się ze wspólnym jego wykonywaniem czy też będzie ono wykonywane wyłącznie przez jeden z podmiotów. Taki rozdział jest możliwy z uwagi na charakter powiązań ekonomicznych, o którym mowa wyżej i wynikającą z przepisów regulujących ustrój grupy VAT, które nie wskazują na konieczność współdziałania i współwykonywania całości prowadzonej działalności.

Pytania

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Przedsiębiorca oraz Spółka spełniają warunki określone w mającym wejść w życie 1 stycznia 2023 r. przepisie art. 15a ustawy o VAT, w zakresie możliwości utworzenia grupy VAT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Przedsiębiorca oraz Spółka, w której Przedsiębiorca jest udziałowcem, spełniają warunki określone w mającym wejść w życie 1 stycznia 2023 r. przepisie art. 15a ustawy o VAT, w zakresie możliwości utworzenia grupy VAT.

Uzasadnienie

Przepisy ustawy o VAT dotyczące grup VAT wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Grupa VAT polega na uzyskaniu statusu podatnika VAT przez grupę podmiotów powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT (art. 15a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.).

Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy, którzy:

1)posiadają siedzibę na terytorium kraju, lub

2)nie posiadają siedziby na terytorium kraju, w zakresie w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Wskazane powyżej powiązania, które muszą wystąpić pomiędzy podatnikami chcącymi utworzyć grupę VAT zostały zdefiniowane w ustawie, z której wynika, że:

1)powiązanie finansowe wystąpi wtedy, gdy jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy;

2)powiązanie ekonomiczne wystąpi wtedy, gdy:

a)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter, lub

b)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

c)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT;

3)powiązanie organizacyjne wystąpi w sytuacji, gdy podatnicy:

a)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub

b)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.

Podmiot będący członkiem grupy VAT nie może być członkiem innej grupy. Ponadto grupa VAT nie może być rozszerzona o innych członków ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.

Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem rejestracji grupy jako podatnika. Grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy na okres w jakim grupa ta posiada status podatnika, a tym samym grupa VAT wstępuje też w obowiązki jej członków.

Grupa VAT zarejestrowana jako podatnik VAT czynny obowiązana jest do rozliczania podatku VAT od wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności. W tym przypadku zasady rozliczeń nie różnią się zasadniczo od rozliczeń innych podatników. Grupa VAT więc dla dokonywanej sprzedaży w ramach działalności wykazuje podatek VAT należny, wystawia faktury, wpłaca podatek itd.

Natomiast dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy podmiotami należącymi do tej samej grupy VAT nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że wykonywane pomiędzy członkami grupy VAT czynności nie podlegają fakturowaniu oraz nie są wykazywane w deklaracjach składanych przez grupę VAT.

Grupa VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w ustawie o VAT, tj. w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Tym samym dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy uważa się za dokonane przez grupę VAT. Natomiast dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT. Innymi słowami dostawy towarów lub świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT lub na rzecz członka grupy VAT do podmiotu lub przez podmiot spoza grupy jest czynnością grupy VAT (jako podatnika).

Wszystkie podmioty obecne w opisanej wyżej strukturze spełnią warunek posiadania w Polsce siedziby (art. 15a ust. 2 ustawy o VAT). Jednocześnie podmioty te nie będą członkami innych grup VAT (art. 15a ust. 7 ustawy o VAT). Ponadto podmioty tworzące grupę VAT będą posiadały status podatnika VAT.

Mając na uwadze powyższe, analizy wymaga jeszcze spełnienie przez te podmioty kryterium powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych.

Powiązania finansowe

Stosownie do art. 15a ust. 3 ustawy o VAT kryterium uważa się za spełnione jeżeli jeden z podatników tworzących grupę posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Zgodnie ze stanem faktycznym Przedsiębiorca będzie posiadał bezpośrednio ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki, a także ponad 50% praw głosu w organie zarządzającym. Na tej podstawie, w ocenie Wnioskodawcy, kryterium powiązania finansowego zostanie spełnione.

Powiązania ekonomiczne

Stosownie do art. 15a ust. 4 ustawy o VAT podatnicy są powiązani ekonomicznie jeżeli:

1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub;

2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

W przypadku pkt 1) powyżej powiązanie ekonomiczne istnieje, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania prowadzone są w różnych sektorach gospodarki.

Uzupełniający i współzależny charakter działalności członków grupy VAT (pkt 2) powyżej obejmuje przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania innych członków tej grupy. Jednocześnie w Objaśnieniach podatkowych w zakresie grup VAT z 11 października 2022 r. opracowanych przez Ministerstwo Finansów (dalej: „Objaśnienia”) wskazano, że uzupełniający i współzależny charakter ma miejsce również w przypadkach, w których:

„(...) towary lub usługi są konsumowane wspólnie. Przykładowo jeden podmiot odpowiada za dostawy sprzętu elektronicznego natomiast drugi podmiot odpowiada za kwestie serwisowania urządzeń nabytych od pierwszego podmiotu (...)

Przesłanka ta koncentruje się na odbiorcy - tym który korzysta z działalności danego podmiotu. Nie jest w tym przypadku istotne, jakiego rodzaju jest to działalność. W zakresie tej przesłanki może mieścić się każda działalność (np. doradcza, kadrowa, informatyczna, zarządcza, itd.), jeżeli w co najmniej dużej mierze korzystają z niej inni członkowie danej grupy VAT. Zwrot w dużej mierze należy rozpatrywać zgodnie z przewidzianym w słowniku języka polskiego rozumieniu wyrazu „dużo”, czyli duża liczba, ilość, w dużym stopniu, zakresie.

Wynika z tego, że powiązanie ekonomiczne występuje, jeżeli z działalności danego członka GV korzystają w dużym stopniu inni członkowie tej grupy. Stopień ten można ustalić na podstawie np. skali przychodów generowanych z tytułu świadczenia usług na rzecz innych członków grupy VAT w stosunku do przychodów generowanych przez inne podmioty. Przy czym nie jest konieczne, aby istniała tutaj konieczność wystąpienia bezwzględnej większości tych przychodów (tj. aby np. ponad 50% przychodów pochodziło od członków GV).

Wystarczające jest tutaj, aby z działalności danego pomiotu w znaczącym stopniu korzystali pozostali członkowie GV, np. aby przychody uzyskiwane od innych pomiotów tworzących grupę były wyższe od przychodów generowanych od innych pojedynczych podmiotów”.

Z kolei powiązanie ekonomiczne, o którym mowa w pkt 3) powyżej odnosi się do działalności podmiotów całkowicie lub częściowo działających na korzyść innych. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której jeden podmiot z grupy bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu podmiotowi, nawet jeżeli działalność tego (drugiego) podmiotu nie jest od tego koniecznie zależna (np. usługi doradcze, spedycyjne lub wsparcia administracyjnego).

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że użyty pomiędzy ww. kryteriami powiązań ekonomicznych spójnik „lub” oznacza, iż dla wystąpienia tego rodzaju powiązań wystarczające będzie wystąpienie tylko jednego z kryteriów. Tak wynika również bezpośrednio z Objaśnień (str. 7), w których wskazano, że:

„Podkreślić należy, że wystarczającym jest spełnienie jednego z wariantów powiązań ekonomicznych”.

W opisanej wyżej strukturze niniejszy rodzaj powiązania może zostać spełniony m.in. z uwagi na okoliczność, iż Przedsiębiorca będzie świadczyć usługi na rzecz Spółki, które to usługi będą mieć istotne znaczenie również dla funkcjonowania samej Spółki. Jednocześnie wzajemne powiązanie świadczeń wskazuje również na uzupełniający i współzależny charakter działalności tych podmiotów (innymi słowami spełnienie wskazanych wyżej kryteriów powiązania ekonomicznego).

Powiązania organizacyjne

Podatnicy są powiązani organizacyjnie, jeżeli:

1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub

2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

W opisanej powyżej strukturze podatnicy tworzący grupę VAT będą znajdować się pod wspólnym kierownictwem. Z tego względu kryterium powiązania organizacyjnego będzie spełnione.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, rekomendowana struktura będzie spełniać warunek wystąpienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT, jak również warunki utworzenia grupy VAT.

Co szczególnie istotne w kontekście powiązań, nie muszą mieć one charakteru stałego w tym znaczeniu, że mogą ulegać modyfikacji w czasie, co pozostaje bez wpływu na prawo do funkcjonowania w ramach grupy VAT, jeżeli te modyfikacje nie prowadzą do likwidacji powiązań, a wyłącznie ich zmiany. Jak bowiem wskazuje się w Objaśnieniach:

„Wyjaśnienia w tym miejscu wymaga rozumienie ciągłości spełnienia przesłanek powiązań. Wymogu tego nie należy sprowadzać do braku możliwości przekształceń wewnątrz grupy, których konsekwencją jest dalsze spełnianie przesłanek powiązań. Przykładowo można wskazać na zmianę wariantu powiązań ekonomicznych, gdzie początkowo główna działalność członków grupy VAT ma taki sam charakter, a następnie po zmianie główny przedmiot działalności członków GV zaczyna się różnić, ale w to miejsce pojawia się powiązanie oparte o prowadzenie działalności w znacznej mierze na rzecz drugiego członka GV.

Należy też wziąć pod uwagę sytuacje, w których w toku procesu restrukturyzacji pomiędzy podatnikami dojdzie do modyfikacji powiązań finansowych, np. sprzedaż pakietu akcji zwykłych w celu nabycia pakietu akcji uprzywilejowanych. Istotne zawsze pozostaje by taka modyfikacja skutkowała dalszym spełnianiem przesłanek powiązań. (...)

Skutkiem opisanych wyżej sytuacji lub czynności nie może być jednak likwidacja powiązań a tylko ich zmiana, która podtrzyma nadal powiązania, albo przerwa (przejściowa, tymczasowa) która ze względu na swój charakter nie powinna być utożsamiana z zerwaniem danej przesłanki powiązań”.

Tym samym dopuszcza się możliwość transformacji ww. powiązań, która nie wpływa na spełnienie przesłanek przewidzianych do ich spełnienia. Zatem ewentualna zmiana któregokolwiek z powiązań, w sytuacji, w której nie doprowadzi do ich całkowitego zerwania, nie będzie skutkować utratą prawa do funkcjonowania w ramach grupy VAT.

Umowa o utworzeniu grupy VAT

Warunkiem do skutecznego wdrożenia grupy VAT jest zawarcie przez podatników chcących utworzyć taką grupę umowy o utworzeniu grupy VAT. Umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:

1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;

2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;

3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków (przedstawiciel grupy VAT reprezentuje grupę VAT w zakresie praw i obowiązków tej grupy VAT);

4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;

5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

Umowa o utworzeniu grupy VAT może zawierać również inne postanowienia niż wymienione powyżej, np. uregulowanie sposobu zarządzania grupą.

Rejestracja grupy VAT

W celu zarejestrowania grupy VAT należy w pierwszej kolejności wystąpić o nadanie dla grupy numeru NIP, który będzie służył do identyfikacji grupy w zakresie podatku VAT. Po uzyskaniu NIP dla grupy jej przedstawiciel składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego, dołączając do zgłoszenia umowę o utworzeniu grupy VAT.

Po zarejestrowaniu Grupy VAT jako podatnika, podmioty, które weszły w skład tej grupy, zostają wykreślone z rejestru jako podatnicy VAT oraz VAT UE (jeżeli podatnik był zarejestrowany również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych). Czynności tej dokonuje właściwy dla podmiotu naczelnik urzędu skarbowego działając z urzędu.

Natomiast po ustaniu grupy VAT rejestracja ww. podatników do VAT, w tym VAT-UE zostanie przywrócona. Zgodnie bowiem z treścią art. 96 ust. 1k ustawy o VAT, który ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r., w momencie wykreślenia z rejestru grupy VAT naczelnik urzędu skarbowego przywraca zarejestrowanie członka tej grupy VAT jako podatnika VAT ze statusem takim, jaki posiadał przed dniem wykreślenia, bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego.

W konsekwencji, jak wynika z opisanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zostaną spełnione przesłanki, uregulowane w mającym wejść w życie 1 stycznia 2023 r. przepisie art. 15a ustawy o VAT, w zakresie możliwości utworzenia grupy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

-w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

-świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie, w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Definicje grupy VAT oraz przedstawiciela grupy VAT zawarte zostały w art. 2 pkt 47 i 48 ustawy, zgodnie z którymi:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

47) grupie VAT - rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku;

48) przedstawicielu grupy VAT - rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.

W myśl art. 8c ust. 1 ustawy:

Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 8c ust. 2 ustawy:

Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

Stosownie do art. 8c ust. 3 ustawy:

Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy – obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.

Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy - obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Ww. przepisy przewidują możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym:

Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.

Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, które są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.

Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT.

Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy o VAT. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.

Zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy – obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Stosownie do art. 15a ust. 4 ustawy - obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:

1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub

2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

Przez powiązania o charakterze ekonomicznym należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności, czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.

Powiązanie ekonomiczne należy uznać za istniejące, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania są prowadzone w różnych sektorach gospodarki.

Komplementarna lub wzajemna działalność członków, może natomiast obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków oraz przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie.

Natomiast działalność członków grupy VAT, którzy całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych członków, może obejmować przypadki, w których podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu członkowi, nawet jeśli działalność tego ostatniego nie jest koniecznie zależna od tych dostaw lub usług.

Na podstawie art. 15a ust. 5 ustawy – obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.:

Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:

prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności. Organizacja działań w porozumieniu to taka, która np. zmierza do osiągnięcia wspólnego celu w postaci, np. zaoferowania klientowi usługi, która finalnie ma wspólne określone cechy.

Zgodnie z art. 15a ust. 6 ustawy – obowiązujący od 1 stycznia 2023 r.:

Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.

Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań. Należy mieć na względzie, że grupa VAT jest specjalnym rodzajem podatnika, który powstaje w oparciu o wyjątkowe podstawy obwarowane ściśle określonymi warunkami, co można osiągnąć przez łączne spełnienie powyższych wymogów. Łączne spełnienie warunków stwarza dodatkową gwarancję, że w ramach działalności grup VAT nie będą popełniane nadużycia, ponieważ zapewnia ono wykluczenie sztucznych struktur pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego.

Zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy – obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:

1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;

2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;

3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;

4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;

5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

Z okoliczności sprawy wynika, że Przedsiębiorca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą od 18 kwietnia 2017 r. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nieograniczony obowiązek podatkowy, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność przedsiębiorcy obejmuje w dużej mierze pozycjonowanie stron internetowych, udostępnianie miejsca reklamowego na własnych stronach internetowych oraz sprzedaż domen internetowych.

Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Spółka w dużej mierze działa w obszarze marketingu i reklamy online poprzez udostępnianie i pośrednictwo w sprzedaży miejsca reklamowego na stronach internetowych.

Intencją Zainteresowanych jest utworzenie grupy VAT. Umowa grupy VAT zostanie zawarta na okres 3 lat. W ramach obecnej współpracy Przedsiębiorca świadczy na rzecz Spółki m.in. usługi dzierżawy domen. W ramach zdarzenia przyszłego Zainteresowani planują dalszą współpracę w podobnym zakresie, który może ulegać zmianom, jednakże kluczowym aspektem współdziałania będzie wzajemne świadczenie usług, które będą niezbędne w prowadzeniu działalności Zainteresowanych jako członków grupy. Każdy z Zainteresowanych świadczy także usługi, które nie będą wykorzystywane wyłącznie lub w dużej mierze przez pozostałych członków planowanej grupy VAT. Zainteresowani świadczą oraz będą świadczyć także usługi, które nie będą wykorzystywane w taki sposób.

Wnioskodawca wskazuje, że Zainteresowani mają miejsce siedziby na terytorium kraju i nie będą członkami innej grupy VAT. Przedstawicielem Grupy VAT odpowiedzialnym za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT jest M. P. – Zainteresowany będący stroną postepowania. Kierowanie/zarządzanie poszczególnymi obszarami działalności w ramach planowanej grupy VAT zostaje powierzone w umowie Przedstawicielowi grupy, którym został wyznaczony M. P. W umowie przewidziano, że Przedstawiciel jest odpowiedzialny w grupie VAT za bieżące zarządzanie i kierowanie jej działaniami, koordynowanie współpracy pomiędzy Członkami grupy, prowadzenie dokumentacji na potrzeby jej funkcjonowania oraz nadzór nad wymianą i obiegiem tej dokumentacji, prowadzenie rejestru rozliczeń transakcji wewnątrzgrupowych, prowadzenie rejestru proporcji grupowego rozlicznie VAT, nadzór na terminową realizacją obowiązków Członków grupy, rozliczenie zobowiązań podatkowych grupy VAT oraz reprezentowanie na zewnątrz we wszystkich sprawach związanych z działalnością grupy VAT.

W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy będą Państwo mogli utworzyć grupę VAT, o której mowa w art. 15a ustawy o VAT obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.

Powołane wyżej przepisy stanowią, że grupę VAT mogą tworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunkami dla podatników chcących utworzyć taką grupę jest posiadanie siedziby na terytorium kraju lub nieposiadanie siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Z okoliczności sprawy wynika, że grupę VAT planują utworzyć podmioty mające miejsce siedziby na terytorium kraju: Pan M. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A. oraz B Sp. z o.o.

W analizowanej sprawie będą zachodziły powiązania finansowe pomiędzy podmiotami, które planują utworzyć grupę VAT, ponieważ jak wskazali Państwo we wniosku, Przedsiębiorca ma i będzie miał w Spółce ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym, procentowy udział Przedsiębiorcy w prawie głosu w organach zarządzających Spółki wynosi 100%, a procentowy udział Przedsiębiorcy w prawie do udziału w zysku Spółki wynosi 91%. W związku z powyższym spełniony będzie warunek powiązań finansowych zgodnie z art. 15a ust. 2 ustawy.

We wniosku wskazali Państwo, że w ramach obecnej współpracy Przedsiębiorca świadczy na rzecz Spółki m.in. usługi dzierżawy domen. Planują Państwo dalszą współpracę w podobnym zakresie, który może ulegać zmianom, jednak kluczowym aspektem współdziałania będzie wzajemne świadczenie usług, które będą niezbędne w prowadzeniu działalności państwa jako członków grupy. Rodzaje prowadzonej działalności członków grupy VAT wpisują się w podobny zakres przedmiotowy, związany ze świadczeniem usług związanych z reklamą oraz marketingiem online oraz wzajemnie korzystają i będą korzystać z prowadzonej przez siebie działalności.

Należy więc wskazać, że w przedmiotowej sprawie spełnione będą przesłanki powiązań ekonomicznych zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy.

W przedmiotowej sprawie będą spełnione także przesłanki organizacyjne zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy, ponieważ jak wskazali Państwo, członkowie grupy VAT będą znajdować się pod wspólnym kierownictwem (Przedsiębiorca jest i będzie członkiem zarządu Spółki – obecnie zarząd jest jednoosobowy) oraz będą wzajemnie koordynować swoje działania (całkowicie lub częściowo w porozumieniu).

Wskazali Państwo również, że grupa VAT zostanie utworzona na podstawie pisemnej umowy, zostanie wybrany przedstawiciel grupy. Zainteresowani wystąpią o nadanie dla grupy numeru NIP oraz dokonają zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R do właściwego dla grupy naczelnika urzędu skarbowego, dołączając do zgłoszenia umowę o utworzeniu grupy VAT.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy:

Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 96 ust. 3b i 4d ustawy:

W przypadku grupy VAT przedstawiciel grupy VAT składa zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w ust. 1, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla tego przedstawiciela, wraz z umową o utworzeniu grupy VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika VAT, jeżeli nie są spełnione warunki uznania grupy VAT za podatnika, i zawiadamia o braku rejestracji przedstawiciela grupy VAT.

Z powyższych przepisów wynika, że ostateczny i decydujący etap nabycia przez grupę VAT statusu podatnika to rejestracja tej grupy przez naczelnika urzędu skarbowego. Przy czym naczelnik dokonuje takiej rejestracji po uprzedniej weryfikacji czy w danym przypadku spełnione są warunki niezbędne do utworzenia grupy VAT wynikające z ustawy o VAT w zakresie m.in. wszystkich rodzajów powiązań. Jeżeli takie warunki nie zostaną spełnione naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji grupy VAT jako podatnika, zawiadamiając o tym fakcie przedstawiciela grupy VAT.

Analizując okoliczności zdarzenia przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że podmioty występujące w zdarzeniu tj. Pan M. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A. oraz B. Sp. z o.o. mogą stać się podatnikiem podatku VAT jako grupa VAT na podstawie art. 15a ustawy o VAT obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.

Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Należy jednak nadmienić, że decyzję o rejestracji grupy VAT, jak wskazano powyżej, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji dokumentów i informacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan M. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00