Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.85.2023.3.MŻ

Przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, tym samym planowany aport będzie stanowił czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy aport do Spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 marca 2023 r. (data wpływu 30 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą (dalej w skrócie: „JDG”) pod firmą (…), NIP (…), jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem VAT.

Przeważającym przedmiotem Pana działalności jest działalność kantorowa (PKD 66.12.Z - działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych) wykonywana na podstawie wpisu do rejestru działalności kantorowej (…) w sieci kantorów stacjonarnych zlokalizowanych głównie w (…).

Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności prowadzi Pan również działalność handlową (skup i sprzedaż towarów nowych i używanych, w tym złota, biżuterii, zegarków, elektroniki, serwis biżuterii i zegarków), która jest prowadzona zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci Internet, jak również jest Pan właścicielem nieruchomości w (…) zabudowanej budynkiem biurowo-usługowym, które są przez Pana wynajmowane w ramach prowadzonej działalności.

W ramach prowadzonej (bez względu na rodzaj działalności) działalności gospodarczej: zatrudnia Pan pracowników (w ramach umowy o pracę i umów zleceń), posiada Pan środki trwałe, oraz wyposażenie, posiada Pan wartości niematerialne i prawne, jest stroną licznych umów zobowiązaniowych (w tym umów najmu lokali usługowych, na dostawy mediów, energii elektrycznej), posiada Pan stany magazynowe, posiada Pan wykupione domeny i sklepy internetowe, za pośrednictwem których prowadzi Pan działalność handlową.

Jest Pan jednocześnie wspólnikiem spółki (…) sp. k., która została zarejestrowana w KRS 23 czerwca 2016 r. z zamiarem docelowego przeniesienia do spółki części JDG dotyczącej działalności kantorowej.

Aktualnie wspólnikiem posiadającym wkład w wysokości (…) zł (komplementariusz) i udział w zyskach 99,9% jest Pan. Od 2018 r. Spółka wynajmuje lokal usługowy w galerii handlowej w (…), którego część jest podnajmowana na kantor wymiany walut prowadzony przez firmę I.

Na obecnym etapie zamierza Pan dokonać wniesienia aportem do ww. spółki komandytowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej w skrócie: ZCP).

W skład ZCP wchodzą składniki materialne w postaci np. sieci wynajmowanych lokali/powierzchni w lokalach handlowych wraz z wyposażeniem (meble, komputery, drukarki fiskalne), składniki niematerialne (np. nazwa, logo, prawa do domeny, oprogramowania, know-how), pracownicy (kasjerzy i pracownicy administracyjni), zobowiązania (np. z umów najmu, leasingu itp.).

Dla działalności kantorowej prowadzona jest wyodrębnioną księgowość w ramach JDG. Wyżej opisana ZCP obejmująca całą działalność kantorową prowadzoną w ramach JDG ma zostać wniesiona do spółki, a to ze względu na konieczność uporządkowaniu działalności oraz uproszczenia struktury organizacyjnej JDG, co znajduje uzasadnienie chociażby z uwagi na konieczność prowadzenia obecnie dwóch odrębnych księgowości, tj. osobno dla działalności kantorowej w ramach JDG (korzystającej ze zwolnienia z VAT i z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej), a osobno dla pozostałej działalności handlowej przedsiębiorstwa (która co do zasady podlega VAT i obowiązkowi ewidencjonowania na kasie fiskalnej).

Działalność kantorowa podlega ponadto szeregowi dodatkowych uregulowań wynikających chociażby z przepisów prawa dewizowego oraz ustawy (…), co też dodatkowo przemawia za koniecznością przeniesienia tej części działalności (ZCP) do osobnego podmiotu, tj. Spółki.

Aport ZCP będzie obejmował wyłącznie działalność kantorową do spółki komandytowej, w której ww. będzie kontynuowana na podstawie uzyskanego przez Spółkę wpisu do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez (…).

W ramach działalności kantorowej zatrudnia Pan pracowników w ramach umów o pracę/umów zleceń. Wykorzystuje Pan na jej potrzeby sieć wynajmowanych lokali usługowych, w których prowadzone są kantory. Jest Pan stroną wielu umów cywilnoprawnych, z których wynikają Pana prawa i obowiązki, w tym jest Pan stroną umów na dostawy mediów (woda, kanalizacja, gaz, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna, serwisowanie sytemu alarmowego, ochrona). Jest Pan stroną umów z dostawcami towarów. Jest Pan stroną Umów z klientami, relacji z klientelą. Posiada Pan szereg środków trwałych, które wykorzystywane są wyłącznie w działalności kantorowej, np. drukarki fiskalne, oprogramowanie kantoru, sprzęt biurowy, meble biurowe, sejfy, liczarki pieniędzy, monitoring i system alarmowy w lokalach, tablice z kursami walut. Jest Pan stroną umów leasingowych (jako korzystający) oraz umowy kredytu (jako kredytobiorca).

Na podstawie prowadzonych ksiąg możliwe jest wyodrębnienie przychodów i kosztów podatkowych, związanych wyłącznie z tym rodzajem działalności (działalność kantorowa). Wykorzystuje Pan wartości niematerialne i prawne, w tym oznaczenia indywidualizujące wyodrębnioną część przedsiębiorstwa (logotypy i oznaczenia słowne - „(…”).

Posiada Pan domenę internetową i stronę internetową. Posiada Pan tajemnicę przedsiębiorstwa, w szczególności tajemnicę systemu organizacyjnego przedsiębiorstwa, biznesplanów, planów inwestycyjnych, klienteli, umów, bazy kontaktów. Posiada Pan księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym również prowadzonych w formie elektronicznej. Posiada Pan stany magazynowe - z działalnością kantorową związany jest skup i sprzedaż złota dewizowego i kamieni szlachetnych. Posiada Pan oprogramowania systemu alarmowego oraz oprogramowania systemu kontroli dostępu do budynku (wraz z licencjami). Posiada Pan w aktywach środki pieniężne, które związane są z tym rodzajem działalności. Wszystkie ww. składniki będą wchodziły w skład aportowanej ZCP (działalności kantorowej) do spółki komandytowej. Należy wskazać, że w aktualnej strukturze w Pana działalności - działalność kantorowa jest niezależna od pozostałej części działalności - tj. może być kontynuowana bez konieczności prowadzenia pozostałych rodzajów działalności (tj. działalności handlowej, czy wynajmu nieruchomości).

Działalność kantorowa jest wyodrębniona w przedsiębiorstwie (w tym, na podstawie prowadzonych księgach podatkowych, można przypisać przychody i koszty związane wyłącznie z tym rodzajem działalności). Wyodrębnienie to określa regulamin, ustanowiony przez Pana. Jednocześnie każdy z rodzajów działalności w ramach JDG realizuje zupełnie inne zadania i cele gospodarcze. W przypadku dokonania aportu działalności kantorowej do spółki komandytowej, Spółka ta będzie mogła - od momentu dokonania aportu - prowadzić działalność kantorową, dotychczas prowadzoną przez Pana w ramach JDG; po przeprowadzeniu aportu ZCP. Nie będzie Pan - w ramach JDG - kontynuował działalności kantorowej (wszystkie składniki - majątkowe i niemajątkowe - temu służące, zostaną przeniesione na spółkę komandytową). Z uwagi na fakt, że prawo cywilne nie umożliwia przeniesienia praw m.in. z umów najmu, leasingu, czy kredytu bankowego bezpośrednio na podstawie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w celu przeniesienia tych umów (i wynikających z nich praw i obowiązków) podejmie Pan dodatkowe czynności prawne, zmierzające do przeniesienia tych umów do spółki komandytowej.

Dodatkowo, Spółka poinformuje dotychczasowych kontrahentów o dokonaniu czynności aportu i przejęciu od Pana praw i obowiązków wynikających z przeniesionych umów. Ponadto, Spółka będzie zobowiązania do powiadomienia NBP o rozpoczęciu prowadzenia działalności kantorowej w przejętych lokalach usługowych. Jest Pan stroną wielu umów cywilnoprawnych, z których wynikają Pana prawa i obowiązki (zobowiązania, w tym przede wszystkim dot. zapłaty i należności), a które to umowy zostaną przeniesione na Spółkę. Będą to następujące umowy:

najmu lokali usługowych w galeriach handlowych, w których prowadzona jest działalność kantorowa - na dostawy mediów (woda, kanalizacja, gaz, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna, - serwisowanie sytemu alarmowego, monitoringu oraz na interwencje;

umowy o pracę oraz umowy zlecenia;

umowy z dostawcami;

umowa kredytowa z bankiem;

umowy z bankami o prowadzenie rachunków;

umowa na obsługę informatyczną program księgowy oraz sprzedażowy;

umowy leasingowe;

umowy marketingowe.

Zobowiązania i należności wynikające z ww. umów, zostaną przeniesione na Spółkę. W związku z przejęciem przez Spółkę pracowników, aport przedsiębiorstwa będzie wiązał się z tzw. przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w myśl art. 23(1) ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Reasumując, w następstwie aportu do spółki komandytowej, Spółka ta będzie kontynuowała działalność kantorową, uprzednio prowadzoną w ramach A.

Działalność kantorowa jest niezależna (wyodrębniona od) pozostałych rodzajów Pana działalności (polegającej na handlu towarami nowymi i używanymi oraz wynajmowaniu Pana nieruchomości podmiotom zewnętrznym). Inne składniki majątku są wykorzystywane do tych rodzajów działalności i są z nimi związane inne zobowiązania. Każdy z ww. rodzajów działalności realizuje zupełnie inne zadania i cele gospodarcze. Każdy z rodzajów działalności generuje przychody i koszty, zaś na podstawie prowadzonych przez Pana ksiąg, jest możliwe przypisanie poszczególnych przychodów i kosztów do danego rodzaju działalności.

Będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku będą stanowić funkcjonalnie odrębną całość i będą obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służyły w strukturze Pana przedsiębiorstwa, tzn. będą posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy bez zorganizowania dodatkowych elementów przez nabywcę tych składników. W związku z przejęciem przez Spółkę pracowników, aport przedsiębiorstwa będzie wiązał się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług

Czy planowany przez Pana aport do Spółki stanowić będzie transakcję zbycia zorganizowanej przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”)?

Pana stanowisko w sprawie

Wobec tego, co zostało szczegółowo opisane w stanie faktycznym, Pana zdaniem zespół składników materialnych i niematerialnych służący do prowadzenia działalności kantorowej stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa służący wchodzącego w skład JDG w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w ww. ustawie, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Wobec powyższego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do planowanej transakcji polegającej na dokonaniu aportu ww. ZCP do spółki komandytowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W wyroku z 11 kwietnia 2019 sygn. akt II FSK 79/17, który choć dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:

1)w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;

2)wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku wskazał Pan, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi Pan w przeważającej mierze działalność gospodarczą - działalność kantorową oraz działalność handlową. Jest Pan równocześnie wspólnikiem spółki I sp. k., w której posiada Pan udziały.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia Pan pracowników, posiada środki trwałe oraz wyposażenie, jest Pan stroną licznych umów zobowiązaniowych, posiada Pan stany magazynowe oraz wykupione domeny i sklepy internetowe.

Zamierza Pan dokonać do spółki komandytowej aportu składników materialnych i niematerialnych z składających się na działalność kantorową, takich jak: sieci wynajmowanych lokali/powierzchni w lokalach handlowych wraz z wyposażeniem (meble, komputery, drukarki fiskalne), składniki niematerialne (np. nazwa, logo, prawa do domeny, oprogramowania, know-how), pracownicy (kasjerzy i pracownicy administracyjni), zobowiązania (np. z umów najmu, leasingu itp.). W aktualnej strukturze w Pana działalności - działalność kantorowa jest niezależna od pozostałej części działalności - tj. może być kontynuowana bez konieczności prowadzenia pozostałych rodzajów działalności (tj. działalności handlowej, czy wynajmu nieruchomości). Jednocześnie każdy z rodzajów działalności w ramach JDG realizuje zupełnie inne zadania i cele gospodarcze.

Działalność kantorowa jest wyodrębniona w przedsiębiorstwie (w tym, na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych, można przypisać przychody i koszty związane wyłącznie z tym rodzajem działalności). Wyodrębnienie to określa ustalony przez Pana regulamin.

W ramach przeniesienia przedmiotu aportu dojdzie do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę zgodnie z Kodeksem pracy. Na spółkę komandytową przeniesione zostaną również zobowiązania w postaci umów najmu lokali usługowych, umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy z dostawcami, umowa kredytowa, umowy z bankami, marketingowe i umowy na obsługę informatyczną, umowy leasingowe oraz zobowiązania i należności wynikające z ww. umów, zostaną również przeniesione na Spółkę.

Będące przedmiotem aportu do spółki komandytowej składniki majątku będą stanowić funkcjonalnie odrębną całość i będą obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służyły w strukturze Pana przedsiębiorstwa, tzn. będą posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy bez zorganizowania dodatkowych elementów przez nabywcę tych składników.

Aport ZCP będzie obejmował wyłącznie działalność kantorową. W spółce komandytowej ww. działalność będzie kontynuowana na podstawie uzyskanego przez spółkę wpisu do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez NBP. Spółka będzie mogła - od momentu dokonania aportu - prowadzić działalność kantorową dotychczas prowadzoną przez Pana w ramach JDG.

Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą tego, czy planowany aport do Spółki składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, składający się na działalność kantorową prowadzoną w ramach JDG stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku, działalność kantorowa jest wyodrębniona organizacyjnie w Pana przedsiębiorstwie na podstawie regulaminu i jest niezależna od pozostałych rodzajów Pana działalności. Co więcej, zostały spełnione przesłanki wyodrębnienia finansowego, gdyż działalność kantorowa będzie posiadała samodzielność i zdolność autonomicznego funkcjonowania w tym zakresie oraz możliwe będzie przyporządkowanie zarówno przychodów, jak i kosztów, a także należności i zobowiązań.

Dodatkowo, jak Pan zaznaczył, będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku będą stanowić funkcjonalnie odrębną całość i będą obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Ponadto, po dokonaniu aportu Spółka będzie kontynuowała wykonywaną dotychczas przez Pana działalność w ramach JDG. Jak Pan wskazał, aport ZCP będzie obejmował wyłącznie działalność kantorową, do spółki komandytowej, w której ww. działalność będzie kontynuowana na podstawie uzyskanego przez Spółkę wpisu do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez (…). Spółka będzie mogła - od momentu dokonania aportu - prowadzić działalność kantorową, dotychczas prowadzoną przez Pana w ramach JDG.

W analizowanej sprawie przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, tym samym planowany aport będzie stanowił czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym, Pana stanowisko, zgodnie z którym zespół składników materialnych i niematerialnych należących do Pana działalności gospodarczej, który będzie przedmiotem aportu do Spółki Komandytowej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wniesienie tego aportu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT, uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w(…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00