Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.63.2023.2.AS

Czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz spółki komunalnej (Wodociągi), polegającej na pozostawieniu na nieruchomości Wnioskodawcy, na czas nieoznaczony, istniejącej sieci kanalizacyjnej, z której korzysta również Wnioskodawca, oraz na nieograniczonym w czasie i niezakłóconym dostępnie służbom eksploatacyjno-remontowym do sieci kanalizacyjnej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania prac eksploatacyjnych i remontowych, który zostanie przeznaczony (wydatkowany) w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, uzupełniony 5 marca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz spółki komunalnej (Wodociągi), polegającej na pozostawieniu na nieruchomości Wnioskodawcy, na czas nieoznaczony, istniejącej sieci kanalizacyjnej, z której korzysta również Wnioskodawca, oraz na nieograniczonym w czasie i niezakłóconym dostępnie służbom eksploatacyjno-remontowym do sieci kanalizacyjnej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania prac eksploatacyjnych i remontowych, który zostanie przeznaczony (wydatkowany) w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 17 marca 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.63.2023.1.AS wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 21 marca 2023 r.

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest wspólnotą mieszkaniową, w rozumieniu art. 6 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. 2021, poz. 1048 ze zm.), powstałą w 2018 r., tj. wraz z wyodrębnieniem pierwszego lokalu. Wspólnotę tworzą właściciele lokali mieszkalnych oraz współwłaściciele wielostanowiskowych garaży stanowiących odrębne lokale niemieszkalne, a także właściciele lokali użytkowych. W skład wspólnoty mieszkaniowej wchodzą lokale mieszczące się w dwóch budynkach.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości wspólnej stanowiącej grunt oraz części budynków i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową. Grunt zabudowany jest budynkami wielomieszkaniowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali. Przez część wspólną nieruchomości Wnioskodawcy (jedną z działek) przebiega infrastruktura sieci kanalizacyjnej. Infrastruktura ta istniała jeszcze przed powstaniem wspólnoty mieszkaniowej (Wnioskodawcy).

Postanowieniem sądu rejonowego ze stycznia 2022 r. ustanowiono na rzecz X spółka akcyjna z siedzibą w X, dalej zwanej również jako Wodociągi, odpłatną służebność przesyłu, obciążającą nieruchomość Wnioskodawcy, stanowiącą działkę nr (…), objętą księgą wieczystą, polegającą na pozostawieniu na nieruchomości na czas nieoznaczony istniejącej sieci kanalizacyjnej oraz nieograniczonym w czasie, niezakłóconym i nieutrudnionym dostępie służbom eksploatacyjno-remontowym Wodociągów do przedmiotowej sieci kanalizacyjnej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania prac eksploatacyjnych i remontowych, w tym dokonywania konserwacji, usuwania awarii, przebudowy, modernizacji, wymiany sieci oraz przyłączenia innych nieruchomości do sieci z prawem wejścia i wjazdu na teren tej nieruchomości. Jednocześnie sąd rejonowy zasądził od Wodociągów na rzecz Wnioskodawcy kwotę XXX zł tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie opisanej wyżej służebności przesyłu. Służebność przesyłu została oznaczona w opinii geodezyjnej biegłego, stanowiącej integralną część postanowienia sądu rejonowego. Wysokość wynagrodzenia została ustalona w oparciu o opinię biegłego sądowego. Postanowienie sądu jest prawomocne.

W wykonaniu ww. postanowienia, w kwietniu 2022 r., spółka Wodociągi wpłaciła na rachunek bankowy Wnioskodawcy przyznaną kwotę wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, w tytule przelewu wskazując, iż wpłata stanowi jednorazowe wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości będącej własnością Wspólnoty - pkt I i pkt II postanowienia Sądu z (...), sygn. akt (...).

Otrzymane środki Wnioskodawca przechowuje na swoim rachunku bankowym, tymczasowo na lokacie bankowej. Wnioskodawca zamierza przeznaczyć środki otrzymane tytułem wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu w całości i wyłącznie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Przeważającym przedmiotem działalności spółki Wodociągi jest pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody, a oprócz tego m.in. odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Właścicielem wszystkich akcji spółki Wodociągi jest Y S.A. z siedzibą w X, którego jedynym akcjonariuszem jest Gmina Miasta X.

Sieć kanalizacyjna, objęta służebnością przesyłu, przebiegająca przez grunt Wnioskodawcy, dostarcza wodę i odprowadza ścieki do i z lokali w budynkach Wnioskodawcy, znajdujących się na działce nr (…) oraz działce z nią sąsiadującej, jak również do innych nieruchomości (budynków obcych).

Pytanie

Czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz spółki komunalnej (Wodociągi), polegającej na pozostawieniu na nieruchomości Wnioskodawcy, na czas nieoznaczony, istniejącej sieci kanalizacyjnej, z której korzysta również Wnioskodawca, oraz na nieograniczonym w czasie i niezakłóconym dostępnie służbom eksploatacyjno-remontowym do sieci kanalizacyjnej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania prac eksploatacyjnych i remontowych, który zostanie przeznaczony (wydatkowany) w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Dochód Wnioskodawcy z tytułu jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz spółki Wodociągi, polegającej na pozostawieniu na nieruchomości Wnioskodawcy, na czas nieoznaczony istniejącej sieci kanalizacyjnej, z której korzysta również Wnioskodawca, oraz na nieograniczonym w czasie i niezakłóconym dostępnie służbom eksploatacyjno-remontowym do sieci kanalizacyjnej, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania prac eksploatacyjnych i remontowych, który zostanie przeznaczony (wydatkowany) w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 6 ustawy z 24 czerwca1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. 2021, poz., 1048 z późn. zm.), dalej również jako: u.w.l., ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana, nie posiada jednak osobowości prawnej. W myśl art. 3 ust. 2 u.w.l. nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzania, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.

Przepis art. 305¹ ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2022, poz. 1360 z późn. zm.), dalej również jako: k.c., stanowi, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 (tj. urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu energii eklektycznej oraz inne urządzenia podobne nie należące do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa), prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Służebność przesyłu może zostać ustanowiona w drodze umowy stron, zawartej w formie aktu notarialnego (art. 245 k.c.). Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego. W takim przypadku istnieje również podstawa do ustalenia wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości (art. 305² k.c.).

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. 2022, poz. 2745 z późn. zm.), dalej również jako: u.p.d.o.p., przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. wskazano, że dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji „zasobów mieszkaniowych" oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi". Pojęcia te nie zostały również zdefiniowane w ustawie o własności lokali. Z wykładni językowej (https://sjp.pl) wynika, że pojęcie „gospodarka” oznacza: „1. powiązany system przemysłu, rolnictwa, handlu i usługi, istniejący na jakimś terenie; system gospodarczy; 2. dziedzina aktywności gospodarczej; 3. dysponowanie i zarządzanie jakimiś aktywami; gospodarowanie; 4. potocznie: drobne gospodarstwo rolne”. „Zasoby” zaś to: „1. złoża rud, minerałów i innych bogactw naturalnych, które mogą być wykorzystane w przemyśle i gospodarce; 2. Pewna ilość czegoś nagromadzona w celu wykorzystania w przyszłości; zapas, rezerwa, zasób”. „Mieszkaniowy” z kolei to przymiotnik od rzeczownika „mieszkanie”, a także „odnoszący się do pomieszczenia, w którym się mieszka (np. prawo mieszkaniowe)”.

W interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 5 marca 2008 r., nr DD6/8213/11/KWW/07/ MB7/82, zawierającej wyjaśnienia w sprawie stosowania postanowień art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., Minister wskazał, iż z treści tego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Istotne dla stosowania przepisu jest określenie zakresu pojęcia "zasoby mieszkaniowe oraz gospodarka zasobami mieszkaniowymi", użytego w tym przepisie.

Wg stanowiska przedstawionego w interpretacji ogólnej, pojęcie "zasoby mieszkaniowe" obejmuje nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. W skład tak rozumianych zasobów mieszkaniowych wchodzą także tego rodzaju pomieszczenia, jak np. piwnice, strychy, garaże, określane w wyżej wymienionej ustawie o własności lokali jako tzw. pomieszczenia przynależne. Zasobami tymi objęta jest również tzw. nieruchomość wspólna, którą zgodnie z wyżej przytoczoną ustawą o własności lokali, stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, jak np. windy, klatki schodowe, chodniki przed budynkami mieszkalnymi, media na terenach, na których znajdują się te budynki. Pojęcie "zasobów mieszkaniowych", obejmuje również pomieszczenia związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania lokali i budynków mieszkalnych, tj. pomieszczeń administracji, kotłowni oraz osiedlowych warsztatów konserwacyjno-remontowych.

W związku z tym, zdaniem Ministra Finansów, przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć:

- znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.:

- dźwigi osobowe i towarowe,

- aparaty do wymiany ciepła,

- kotłownie i hydrofornie wbudowane,

- klatki schodowe,

- strychy, piwnice, komórki,

- balkony, loggie,

- garaże;

- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:

- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, np.: spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych,

- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,

- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak np. zbiorniki-doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków,

- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,

- sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne,

- budowle inżynieryjne (studnie, itp.), stacje transformatorowe,

- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,

- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np.: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.

Związane z wyżej wymienionymi budynkami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich lokalami mieszkalnymi, pomieszczeniami oraz urządzeniami, nierozłącznie i trwale związane są z gruntami, na których zostały one zbudowane. Zdaniem Ministra Finansów oznacza to, że grunty wraz ze znajdującymi się na nich budynkami mieszkalnymi wchodzą w skład zasobów mieszkaniowych. Tym samym wartość otrzymanego nieodpłatnie na własność gruntu, na którym stoją budynki mieszkalne (np. przez jego zasiedzenie, bądź w formie darowizny) stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W uzasadnieniu wyroku z 11 lutego 2021 r., III SA/Wa 1127/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, iż w orzecznictwie NSA (np. wyroki NSA: z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. akt II FSK 3428/16; z dnia 24 października 2018 r., sygn. akt II FSK 3029/16; z dnia 19 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 129/16; z dnia 17 listopada 2017 r., sygn. akt II FSK 2943/15; z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3067/14; z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2264/10; z dnia 2 marca 2012 r., II FSK 1593/11; z dnia 20 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 80/10; z dnia 5 maja 2010 r., sygn. akt II FSK 26/09; z dnia 9 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1509/10, z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. akt II FSK 1651/09, z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. akt II FSK 278/08) przyjęto, że zakres pojęcia "zasób mieszkaniowy" należy ustalać w oparciu o kryterium funkcjonalności. W orzeczeniach tych na podstawie wykładni językowej uznano, że pojęcie to obejmuje budynki i lokale mieszkalne, znajdujące się w nich urządzenia techniczne i pomieszczenia , a także odrębne budynki i urządzenia służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkujących w budynkach i lokalach mieszkalnych. Z orzeczeń tych wynika, że zasobem mieszkaniowym są budynki mieszkalne i lokale mieszkalne w takich budynkach oraz wszystko to co jest z nimi funkcjonalnie związane i w sposób bezpośredni umożliwia tym budynkom i lokalom spełnianie funkcji mieszkalnych.

Z kolei pod pojęciem "gospodarka zasobami mieszkaniowymi" należy rozumieć zarządzanie zasobami mieszkaniowymi. Zarządzanie zaś to ogół działań, zmierzających do efektywnego wykorzystania zasobów mieszkaniowych (por. wyrok NSA z 23 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK353/09.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie powyższego, należy sformułować prawidłowy wniosek, że ustanowienie służebności przesyłu, niezależnie od tego, czy jest to dokonane w drodze orzeczenia sądu, czy poprzez zawarcie stosownej umowy przez zainteresowane strony, jest elementem gospodarki zasobami mieszkaniowymi, bowiem dotyczy korzystania ze składnika zasobów mieszkaniowych wspólnoty, a jego wyłącznym celem jest zapewnienie istnienia i dostępu do sieci, w tym przypadku kanalizacyjnej, co jest niezbędne do prawidłowe funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Bez tej sieci korzystanie z budynku i położonych w nim lokali, w sposób zgodny z ich przeznaczeniem, nie byłoby możliwe.

Wynagrodzenie przyznane Wnioskodawcy za ustanowienie na jego gruncie służebności przesyłu na rzecz spółki wodociągowej stanowi dla Wnioskodawcy dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który podlega zwolnieniu z opodatkowania pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Powstanie tego dochodu ma bowiem związek z dysponowaniem i zarządzaniem (gospodarką) zasobem mieszkaniowym wspólnoty mieszkaniowej jakim jest nieruchomość wspólna - grunt, a istnienie i funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez członków wspólnoty mieszkaniowej będącej w niniejszej sprawie wnioskodawcą, jak również członków innych wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Całość dochodu otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu zostanie przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, prawdopodobnie na fundusz remontowy Wnioskodawcy.

Mimo ustanowienia służebności przesyłu, teren działki, droga wewnętrzna, zatoki postojowe, chodniki, trawniki znajdują się w dalszym ciągu w zasobie mieszkaniowym Wnioskodawcy i służą zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania jej budynku mieszkalnego.

Służebność przesyłu sieci kanalizacyjnej została ustanowiona na rzecz X spółki akcyjnej, będącej spółką komunalną, służącą, zgodnie z art. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. Dz.U. 2021, poz. 679 ze zm.), zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Należą do nich m.in. zaopatrzenie w wodę, gaz, prąd, ogrzewanie, wywóz śmieci, utrzymanie porządku na terenie gminy czy transport. Zasadniczym celem działania tego rodzaju spółek nie jest zatem prowadzanie działalności gospodarczej w celach zarobkowych, lecz zaspokajanie potrzeb mieszkańców.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w poglądach organów podatkowych i orzecznictwie:

1) w wyroku z 11 lutego 2021 r., III SA/Wa 1127/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że dochodami z prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi są przychody uzyskane bezpośrednio z tytułu korzystania z zasobów mieszkaniowych, czyli opłaty (czynsze oraz opłaty na fundusz remontowy), pomniejszone o koszty związane z utrzymaniem tych zasobów. Taki dochód korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. Do źródła, jakim jest gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi należy co do zasady zaliczyć pozyskane przez wspólnotę środki w postaci zasądzonego przez sąd odszkodowania za stwierdzone wady fizyczne budynków i garaży;

2) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2019 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.65.2019.1.MC, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko spółdzielni mieszkaniowej, iż otrzymane przez spółdzielnię jednorazowe wynagrodzenie od przedsiębiorcy przesyłowego, za ustanowienie na jego rzecz w drodze umowy w formie aktu notarialnego służebności przesyłu, dotyczącej sieci przesyłowej energii cieplnej i urządzeń tej sieci, służącej dostawie ciepła do budynków spółdzielni, znajdujących się na działce spółdzielni, przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych spółdzielni, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p.;

3) Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 maja 2014 r., znak: IBPBl/2/423-219/14/SD, dotycząca zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu z tytułu ustanowienia służebności przesyłu. Spółdzielnia mieszkaniowa ustanowiła na rzecz miejskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej odpłatną (jednorazowo) i nieograniczoną w czasie służebność przesyłu na działkach będących własnością spółdzielni. Sieci służą budynkom, w których są lokale mieszkalne będące w ewidencji środków trwałych, w których zamieszkują członkowie spółdzielni posiadający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, odrębną własność lokalu, oraz osoby posiadające odrębną własność do lokali, które nie są członkami spółdzielni. Organ za prawidłowe uznał stanowisko wnioskodawcy, że w opisanej sytuacji dochód z tego tytułu powinien być zaliczony do dochodu zwolnionego, gdyż jest ściśle związany z gospodarką zasobami mieszkaniowymi jako służący członkom spółdzielni.

„(...) do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, obok opłat czy czynszów (dotyczących lokali mieszkalnych), zaliczyć należy również inne przychody dotyczące zasobów mieszkaniowych. Mimo ustanowienia na rzecz właściciela sieci ciepłowniczych służebności przesyłu, sieci te nadal znajdują się na działkach będących własnością Spółdzielni i zapewniają dostarczanie energii cieplnej mieszkańcom Spółdzielni. Tym samym przychód/dochód w postaci wynagrodzenia otrzymanego z przedmiotowego tytułu stanowi przychód/dochód podatkowy z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Reasumując, dochód Spółdzielni uzyskany z ustanowienia na rzecz dostawcy energii cieplnej służebności przesyłu jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten korzysta ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, o ile - jak wskazał Wnioskodawca - zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.”

4) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lutego 2019 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.286.2018.2.MC, potwierdzająca zwolnienie z opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego przez wspólnotę mieszkaniową za ustanowienie służebności przesyłu sieci ciepłowniczej i urządzeń przesyłowych istniejących oraz tych, które zostaną posadowione na nieruchomości wspólnoty, przeznaczonego uchwałą członków wspólnoty mieszkaniowej na fundusz remontowy - na wydatki związane z utrzymaniem części wspólnych budynku.

5) Interpretacja indywidualna z 6 listopada 2014 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, znak: ILPB3/423-411/14-4/JG, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wspólnoty mieszkaniowej, iż jednorazowego wynagrodzenie umowne za ustanowienie na rzecz elektrociepłowni i jej następców prawnych , na gruncie wspólnoty mieszkaniowej, na czas nieograniczony, prawa rzeczowego ograniczonego, w postaci służebności przesyłu, polegającej na założeniu i przeprowadzeniu ciepłociągu i urządzeń ciepłowniczych oraz przesyle energii, jak również niezakłóconym dostępie do ciepłociągu i urządzeń ciepłowniczych w celu dokonywania konserwacji, remontów i wymiany oraz bieżącej obsługi związanej z eksploatacją i usuwaniem awarii , z ograniczeniem tego prawa do pasa gruntu (pasa służebności przesyłu) zajmowanego przez sieć cieplną, które zostanie przeznaczone w całości na wydatki związane z utrzymaniem części wspólnych budynku (fundusz remontowy), będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. Sieć cieplna przebiegająca przez ten teren zapewnia dostarczanie ciepła do lokali znajdujących się w budynku Wspólnoty.

„(...) zasoby mieszkaniowe, to nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia oraz urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie. Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu art. 12 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00