Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.13.2023.4.BD

Sprzedaż udziału w zabudowanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 10 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo w piśmie z 2 kwietnia 2023 r. (wpływ 3 i 5 kwietnia 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

L. Sp. z o.o. (Spółka, Kupująca, Nabywca)

NIP: (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

S. Ż. (Sprzedający)

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

E. W. (Sprzedający)

4)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

W. W. (Sprzedający)

5)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

K. W. (Sprzedający)

Opis zdarzenia przyszłego

1. Status Spółki, Sprzedających i informacje o nieruchomości.

L. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – dalej jako Spółka, Kupująca, Nabywca) z siedzibą w W. na chwilę składania wniosku nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale zamierza zarejestrować się jako czynny podatnik przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Spółka została zarejestrowana w KRS (...) maja 2022 r. pod numerem (…). Działalność Spółki jest związana z prowadzeniem projektów budowlanych i inwestycyjnych.

E. W., S. Ż., W. W. oraz K. W. (Zainteresowani niebędący stroną postępowania – dalej jako Sprzedający), są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi oraz są (w równych udziałach – każdy po 1/4) właścicielami działki gruntu oznaczonej w ewidencji gruntów numerem (…) z obrębu numer (…) P., o powierzchni (...) ha, położonej w województwie (…), powiecie (…), gminie (…), miejscowości P., zwanej dalej Nieruchomością, objętą księgą wieczystą numer (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w P., (...) Wydział Ksiąg Wieczystych.

Wskazana wyżej księga wieczysta prowadzona jest obecnie dla nieruchomości składającej z działek gruntu nr (…) – rodzaj użytków R – (grunty orne), (…) – rodzaj użytków R – (grunty orne), (…) – rodzaj użytków R – (grunty orne), (…) – rodzaj użytków R – (grunty orne) oraz (…) – rodzaj użytków R – (grunty orne) z obrębu (…), P., położonych w województwie (…), powiecie (…), gminie (…), miejscowości P., o łącznym obszarze (...) ha. W powołanej księdze wieczystej:

a)w dziale l-Sp księgi wieczystej wpisane są:

-uprawnienie wynikające z prawa ujawnionego w dziale III księgi wieczystej (…);

-uprawnienie wynikające z prawa ujawnionego w dziale III księgi wieczystej (…);

b)w dziale II księgi wieczystej jako współwłaściciele w udziałach po 1/4 części wpisani są E. W., córka K. i K., S. Ż., córka E. i E., W. W., syn E. i E. oraz K. W., syn E. i E. na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez Sąd Rejonowy w P. (...) Wydział Cywilny (…), sygn. akt (…);

c)w działach III i IV księgi wieczystej wpisów nie ma.

We wszystkich działach księgi wieczystej nie ma wzmianek o wnioskach.

Spółka zamierza nabyć od Sprzedających nieruchomość oznaczoną działką ewidencyjną nr (…) objętej powyżej opisaną KW (…) (zwana dalej – Transakcją). Ww. Nieruchomość jest zabudowana szklarnią oraz budynkiem gospodarczym. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków sporządzonym (...) listopada 2020 r. przez Starostę, szklarnia została wybudowana w (...) r. i należy do kategorii budynków gospodarstw rolnych według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) oraz do kategorii budynków produkcyjnych, usługowych i gospodarczych dla rolnictwa według Klasyfikacji Środków Trwałych. Zgodnie z ww. dokumentem, powierzchnia zabudowy z mapy wynosi (...) m2, przy czym budynek szklarni wyszczególniono w sekcji Informacje o danych ewidencyjnych, które nie spełniają wymogów rozporządzenia lub standardów technicznych z opisem „nie spełnia standardów technicznych: brak pomiaru budynku”. Odnośnie budynku gospodarczego, został on wybudowany w (...) r. i należy do kategorii budynków gospodarstw rolnych według PKOB oraz budynków produkcyjnych, usługowych i gospodarczych dla rolnictwa według Klasyfikacji Środków Trwałych. Zgodnie z ww. dokumentem, powierzchnia zabudowy z mapy wynosi (...) m2.

Współwłaściciele nie ponosili nakładów na ulepszenie szklarni lub budynku gospodarczego przekraczających 30% ich wartości początkowej. Współwłaściciele nie ponosili nakładów na ulepszenie szklarni lub budynku gospodarczego, które mogłyby stanowić przebudowę rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia ani nie nabywali towarów i usług przeznaczonych na ulepszenie szklarni lub budynku gospodarczego, a więc nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tego tytułu.

Szklarnia i budynek gospodarczy posadowione na Nieruchomości były wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej od ich wybudowania (tj. kolejno od ok. (...) r. i (...) r.) do około 2010 r., Nieruchomość posiada pośredni dostęp do drogi publicznej poprzez służebność na jednej z Nieruchomości Sąsiednich.

Nieruchomość tę, Sprzedający nabyli w sposób ważny i skuteczny w drodze dziedziczenia ustawowego po E. W. zmarłym (...) listopada 2012 r. na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez Sąd Rejonowy w P. (...) Wydział Cywilny (...) czerwca 2013 r., sygn. akt (…), zgodnie z którym spadek po E. W. nabyli żona E. W., córka S. Ż., syn W. W. oraz syn K. W. w udziałach po 1/4 części spadku każde z nich. Zgodnie z przedłożonym wypisem z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej wydanym z upoważnienia Starosty (…) działka gruntu numer (…) ma powierzchnię (...) ha oraz jej rodzaj użytków oznaczony został jako Rllla, Rlllb, RIVa, RIVb (grunty orne) oraz Br-Rlllb i Br-RIVa (grunty zabudowane).

Nieruchomość objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego gminy (…) dla obszaru (…) zatwierdzonym Uchwałą Rady Miejskiej nr (…) z (…)., zgodnie z którym działka ewidencyjna nr (…), przeznaczona jest pod teren drogi głównej ruchu przyspieszonego z jezdniami serwisowymi – KDs „KDGP” oraz teren zabudowy usługowej obiektów produkcyjnych, składów i magazynów „3U/P”; działka nr (…) położona jest na terenie zmeliorowanym.

(...) listopada 2022 r. Spółka oraz Sprzedający zawarli przedwstępną umowę sprzedaży udziałów w Nieruchomości w formie aktu notarialnego Rep. (…) przed B. O. – notariuszem (…), zwaną dalej Umową.

Spółka oprócz Nieruchomości zamierza nabyć jednocześnie własność nieruchomości sąsiednich , które nie stanowią własności Zainteresowanych (dalej: Nieruchomości Sąsiednie). Spółka zamierza zrealizować na Nieruchomości i Nieruchomościach sąsiednich inwestycję polegającą na wybudowaniu, na podstawie ostatecznego i nie podlegającego zaskarżeniu pozwolenia na budowę, które zostanie uzyskane przez Kupującą, zespołu budynków usługowo-biurowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową o powierzchni całkowitej budynków co najmniej (...) m2, w których prowadzona będzie działalność usługowa (...) – (...), dalej zwana Inwestycją. Działalność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedający są osobami fizycznymi niebędącymi stroną postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej. (…).

E. W., W. W. i K. W. nie prowadzą ani nie prowadzili w przeszłości działalności gospodarczej. S. Ż. prowadzi działalność związaną z usługami stomatologicznymi poprzez:

1.Indywidualną praktykę stomatologiczną;

2.D. s.c. S., A. i S. Ż.;

3.D. (…) Sp. z o.o.

Nieruchomość wraz z posadowionymi na niej szklarnią i budynkiem gospodarczym wchodzi w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Panią E. W., posiadającą status rolnika ryczałtowego. Sprzedający nie są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Nieruchomość nie jest i nie była przedmiotem dzierżawy, najmu lub użyczenia przez Sprzedających, poza udostępnieniem na cele budowlane na rzecz Spółki. Obecnie jest wykorzystywana na cele rolnicze.

Sprzedający nie zbywali w przeszłości innych nieruchomości i poza Nieruchomością, będącą przedmiotem tego wniosku, Sprzedający nie dokonują sprzedaży innych nieruchomości na rzecz Spółki lub innych podmiotów.

Sprzedający wystosowali także pismo do G. w sprawie zjazdu z drogi krajowej numer (…) i uzyskali pismo z wytycznymi.

W zamiarze sprzedaży udziałów w Nieruchomości, Sprzedający zamieścili ogłoszenie w Internecie oraz wystawili na Nieruchomości baner informujący o ofercie jej sprzedaży. W przeszłości zaangażowali agencję pośrednictwa, z którą współpracowali przy Transakcji 1 opisanej poniżej.

(...) kwietnia 2021 r została zawarta umowa przedwstępna sprzedaży udziałów w Nieruchomości (zwana dalej – Umową Transakcji 1 ze spółką F. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), (zwaną dalej – Spółka F.), (zwana dalej w całości jako – Transakcja 1), która z uwagi na brak możliwości finalizacji (brak pozyskania finansowania oraz brak uzyskania decyzji środowiskowej) ze strony Spółki F., została rozwiązana w styczniu 2022 r.

Na potrzeby Transakcji 1, strony powyższej Umowy Transakcji 1, wystąpiły (...) marca 2021 r. z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w Nieruchomości oraz prawa Spółki F. z siedzibą w W. do odliczenia podatku naliczonego w związku z tą transakcją. W konsekwencji (...) maja 2021 r., została wydana stosowana Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, pod sygnaturą (...).

W ramach Transakcji 1, zgodnie z zawartą Umową Transakcji 1 i przedłożonym do urzędu stanem faktycznym:

 „transakcja sprzedaży przenosząca własność Nieruchomości na Spółkę zostanie zawarta po spełnieniu zdefiniowanych w Umowie warunków, tj.:

- zatwierdzeniu opisanego w Umowie podziału działki ewidencyjnej nr (…), w wyniku którego zostanie wydzielona Nieruchomość oraz jednej z Nieruchomości sąsiednich (działki o nr (…)) przez Burmistrza (...), zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz przedłożenie do umowy przyrzeczonej sprzedaży kompletu dokumentów geodezyjnych – wypisu z rejestru gruntu wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej – dla wszystkich działek, które powstaną z podziału działek nr (…) oraz nr (…) (w odniesieniu do wydzielenia Nieruchomości, ww. dokumenty uzyskają Sprzedający),

- rozwiązaniu umowy dzierżawy dotyczącej jednej z Nieruchomości sąsiednich (działki nr (…)),

- uzyskaniu ostatecznej decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji planowanej przez Spółkę inwestycji na Nieruchomości oraz na Nieruchomościach sąsiednich,

- uzyskaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, przy której położona jest Nieruchomość (z ulicy (...)) dla wszystkich pojazdów ciężarowych wszystkich kategorii,

- uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego ze zgodą na sprzedaż udziału we współwłasności jednej z Nieruchomości sąsiednich (działka nr (…)) należącego do małoletniego K. W. lub uzyskanie pełnoletniości przez K. W. i przystąpienie do umowy sprzedaży,

- uzyskaniu interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania sprzedaży udziałów w Nieruchomości oraz Nieruchomości sąsiednich.

Ponadto, w celu wydzielenia Nieruchomości, na nieruchomości sąsiedniej ustanowiona została służebność gruntowa. Na Nieruchomości ustanowiona została służebność na rzecz działki nr (…) w celu zapewnienia dostępu do drogi dla jednej z Nieruchomości sąsiednich (planowana działka nr (…)). Zgodnie z dokonanymi ustaleniami Sprzedający wyrazili zgodę na prowadzenie przez Spółkę F. prac przygotowawczych w obszarze (...) m od granicy Nieruchomości (od strony drogi dojazdowej) w celu podejmowania m.in. takich czynności jak montaż przyłączy, dostarczanie mediów. Strony zgodnie postanowiły, że Spółka F. będzie korzystać z ww. uprawnienia nieodpłatnie.

Na podstawie Umowy Transakcji 1 Sprzedający upoważnią Spółkę F. do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 11 oraz art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Decyzja środowiskowa oraz zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, o których mowa w pkt 3 i 4 powyżej zostaną uzyskane przez Spółkę działającą na podstawie ww. upoważnienia. Spółka będzie korzystać z ww. uprawnienia nieodpłatnie. Zgodnie z Umową Transakcji 1, Spółka F. była upoważniona do występowania przed właściwymi organami administracji rządowej, samorządowej, osobami prawnymi i fizycznymi, we wszelkiego rodzaju postępowaniach administracyjnych zmierzających do uzyskania wszelkich decyzji i pozwoleń, a także do odwoływania się od niekorzystnych orzeczeń i decyzji tych organów, do składania wszelkich wniosków, oświadczeń, do składania wyjaśnień, zapewnień, wnoszenia środków odwoławczych we wszystkich sprawach związanych z pracami budowlanymi na przedmiotowej działce, w imieniu własnym.

Ponadto, w związku z planowaną sprzedażą Nieruchomości, Sprzedający uzyskali następujące dokumenty przedstawione do wglądu Spółki F.:

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Burmistrza (...) (...) października 2020 r., w którym informuje się, że Nieruchomość oraz Nieruchomości sąsiednie nie znajdują się w obszarze zdegradowanym ani w obszarze rewitalizacji w rozumieniu ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji,

- elektroniczne zaświadczenie wydane z upoważnienia Starosty (...) (...) listopada 2020 r., z którego wynika, że Nieruchomość nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, ani nie została wydana decyzja, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.

W uzupełnieniu do wniosku Spółka F. wskazała, że poza upoważnieniem do wykonywania czynności wskazanych we wniosku udzielonym Spółce F., Sprzedający jako właściciele Nieruchomości, upoważnili pisemnie:

- Spółkę,

- reprezentanta Spółki, Członka Zarządu - Pana S. R. oraz

- pracownicę Spółki - Panią M. F.,

do uzyskiwania w imieniu Sprzedających wszelkich informacji (również ustnych) oraz dokumentów dotyczących ww. nieruchomości, w tym wszelkiego rodzaju wypisów, wyrysów, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a w szczególności:

-wypisów i wyrysów oraz zaświadczeń z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

-wypisów z rejestru gruntów i wyrysów z map ewidencyjnych,

-wypisów z kartotek budynków,

- zaświadczeń dot. planu urządzenia lasu lub decyzji określających zadania z zakresu gospodarki leśnej i innych informacji lub dokumentów dotyczących ww. Nieruchomości.

W zawartej umowie przedwstępnej wskazano, że Sprzedający zobowiązują się współdziałać ze Spółką F. we wszelkich procedurach prawnych związanych z realizowanym przedsięwzięciem, którego dotyczy umowa, w szczególności obejmuje to składanie oświadczeń, wyrażanie zgód i udzielanie pełnomocnictw ograniczonych do (...) grudnia 2021 r. na rzecz Spółki F. przed organami administracji publicznej, przedsiębiorstwami przesyłowymi lub innymi podmiotami, które będą potrzebne do realizacji wskazanego w umowie przedsięwzięcia.

Zgodnie z zawartą umową przedwstępną, opisane we wniosku upoważnienie Spółki F. do nieodpłatnego korzystania z nieruchomości nie będzie uprawniało Spółki F. do wznoszenia na nieruchomościach objętych umową jakichkolwiek budynków, budowli lub urządzeń do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej.

Z uwzględnieniem ww. ograniczenia dot. wznoszenia na nieruchomościach budynków, budowli lub urządzeń do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej, zgody i pełnomocnictwa będą obejmować możliwość podejmowania działań w sprawie wykonywania wszelkiej infrastruktury, takiej jak sieci i instalacje wraz z przyłączami – gazowe, kanalizacyjne, wodne, elektryczne, stacja gazowa redukcyjno-pomiarowa; stacja transformatorowa; przebudowa melioracji; wykonania studni głębinowej; budowa zbiorników retencyjnych; budowa zbiornika pożarowego; wykonania zjazdów i włączeń komunikacji wewnętrznej na terenie działek w ulicę (...) i (...). Należy podkreślić, że w momencie planowanej sprzedaży (tj. zawarcia umowy przyrzeczonej), na Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie będą znajdować się żadne budowle, budynki ani urządzenia budowlane.

Na dzień uzupełnienia wniosku nie wystąpiono z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę w odniesieniu do działki będącej przedmiotem wniosku. Planowany termin wystąpienia o pozwolenie na budowę to czwarty kwartał 2021 r. lub pierwszy kwartał 2022 r. Zgodnie z zamiarem stron, podmiotem występującym o pozwolenie na budowę będzie Spółka F. we własnym imieniu, tj. będzie stroną decyzji administracyjnej.

Jak wskazano powyżej, po złożeniu wniosku, strony planowanej umowy sprzedaży zawarły umowę przedwstępną sprzedaży udziałów w Nieruchomości. W zakresie dotyczącym planowanej sprzedaży działki będącej przedmiotem wniosku, w finalnej umowie przedwstępnej zawarto dodatkowe warunki zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży, tj.:

- zwolnienie jednej z nieruchomości sąsiednich (działka nr (…)) spod służebności osobistej,

- ustanowienie na jednej z nieruchomości wymienionych w umowie (wskazanej przez Spółkę), lecz innych niż będące przedmiotem transakcji, nieodpłatnie i na czas nieoznaczony służebności przesyłu na rzecz spółki (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...).

Powyższe warunki zostały ustanowione na korzyść Spółki F. Wskazana służebność przesyłu będzie niezbędna do przeprowadzenia przewodu instalacji gazu do nieruchomości będących przedmiotem umowy i korzystać będzie z niej Spółka, która zobowiązała się zapłacić Sprzedającym jednorazowe wynagrodzenie z tego tytułu.” [źródło: (…)]

Zgodnie z informacją podaną powyżej, Transakcja 1 nie doszła do skutku, a Umowa Transakcji 1 została rozwiązana w styczniu 2022 r. Na skutek powyższego Sprzedający odstąpili od zamiaru sprzedaży udziałów w Nieruchomości i w ciągu kolejnych 6 miesięcy nie prowadzili dalszych czynności mających na celu jej sprzedaż.

W sierpniu 2022 r. ze Sprzedającymi skontaktowali się przedstawiciele Spółki i wyrazili chęć nabycia Nieruchomości. W skutek rozmów (...) listopada 2022 r. została zawarta Umowa, jak opisano powyżej.

W świetle tejże Umowy, Sprzedający uzyskali następujące dokumenty:

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia przez E. W. po E. W. nie wystąpił, albowiem zobowiązanie wygasło w wyniku przedawnienia,

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia przez S. Ż. po E. W. nie wystąpił, albowiem zobowiązanie wygasło w wyniku przedawnienia,

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia przez W. W. po E. W. nie wystąpił, albowiem zobowiązanie wygasło w wyniku przedawnienia,

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia przez K. W. po E. W. nie wystąpił, albowiem zobowiązanie wygasło w wyniku przedawnienia,

- wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej wydany z upoważnienia Starosty (…),

- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydany (…),

- zaświadczenie nr (…), potwierdzające, że działka ewidencyjna nr (…) nie znajduje się w obszarze zdegradowanym i w obszarze rewitalizacji ani w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji,

- zaświadczenie wydane z upoważnienia Starosty (…), potwierdzające, że działka gruntu nr (…) obręb ewidencyjny (…) nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i nie została wydana dla tej działki decyzja na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.

Dodatkowo na podstawie Umowy, Sprzedający udzielili Kupującej prawa do dysponowania Nieruchomościami na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa Budowlanego w celu uzyskania wszelkich decyzji, uzgodnień, zgód, warunków technicznych i innych aktów potrzebnych dla realizacji Inwestycji, w szczególności pozwolenia na rozbiórki i decyzji o zezwoleniu na lokalizację lub przebudowę zjazdu z drogi publicznej z wyłączeniem uprawnienia do uzyskania pozwolenia na budowę (prawo do dysponowania Nieruchomościami nie obejmuje prawa do uzyskania pozwolenia na budowę) oraz udzielili Kupującej zgody na uzyskiwanie decyzji dotyczących usunięcia z Nieruchomości drzew i krzewów. Ponadto, w dniu podpisania Umowy Sprzedający przekazali Kupującej 3 egzemplarze pisemnego oświadczenia potwierdzającego udzielenie powyższych praw. Kupująca, bez uprzedniej zgody Sprzedających, nie będzie uprawniona do wykonywania na Nieruchomości żadnych robót przygotowawczych ani budowlanych przed dniem zawarcia Przyrzeczonych Umów Sprzedaży.

Kupująca zobowiązała się dostarczyć Sprzedającym kopie uzyskanej Decyzji Lokalizacyjnej na Zjazd, decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę oraz Warunków Przyłączenia bez zbędnej zwłoki po ich uzyskaniu, na wskazane adresy korespondencyjne email.

W przypadku, gdy udzielone przez Sprzedających prawo do dysponowania Nieruchomościami na cele budowlane, o którym mowa powyżej, okazałoby się niewystarczające w celu uzyskania przez Kupującą powyżej wymienionych decyzji, uzgodnień, zgód, warunków technicznych i innych aktów potrzebnych dla realizacji Inwestycji, w szczególności potrzebnych dla uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, Sprzedający zobowiązują się udzielić Kupującej pomocy w celu uzyskania takich decyzji, uzgodnień, zgód, warunków technicznych i innych aktów, a w razie takiej konieczności uzyskać je we własnym imieniu na koszt Kupującej, w każdym wypadku na wniosek Kupującej i w porozumieniu z nią. Strony zobowiązały się nie dokonywać żadnych czynności prawnych ani faktycznych oraz nie dopuszczać się zaniechać, które mogłyby stanowić przeszkodę dla zawarcia Przyrzeczonych Umów Sprzedaży. Jeżeli dla przeprowadzenia badania stanu prawnego lub technicznego Nieruchomości konieczne będzie dokonanie czynności prawnej lub faktycznej, która może być dokonana skutecznie wyłącznie przez Sprzedających, to Sprzedający zobowiązani są na wezwanie Kupującej dokonać takiej czynności na koszt Kupującej.

Sprzedający zobowiązali się niezwłocznie informować Kupującą na piśmie o każdym przypadku wystosowania do któregokolwiek ze Sprzedających jakichkolwiek roszczeń osób trzecich dotyczących którejkolwiek z Nieruchomości.

Sprzedający zobowiązali się w okresie obowiązywania Umowy nie obciążać Nieruchomości, jak również nie dokonywać żadnych czynności prawnych i faktycznych, które w jakikolwiek sposób utrudniałyby wykonanie Kupującej jej uprawnień wynikających z niniejszej Umowy lub realizację Inwestycji.

Sprzedający zobowiązali się nie składać odwołań ani jakichkolwiek innych środków zaskarżenia od wydanych na wniosek Kupującej lub podmiotu działającego na zlecenie Kupującej dla Inwestycji decyzji administracyjnych, a także nie składać jakichkolwiek wniosków zmierzających do zmiany, uchylenia bądź stwierdzenia nieważności tych decyzji ani też wznowienia postępowania w sprawie ich wydania, o ile takie decyzje będą wydane zgodnie z postanowieniami Umowy.

Sprzedający zobowiązali się informować Kupującą o wszelkich znanych Sprzedającym postępowaniach związanych z zagospodarowaniem nieruchomości sąsiednich w stosunku do Nieruchomości oraz realizacji na tych nieruchomościach inwestycji budowlanych oraz niezwłocznie doręczać Kupującej kopie wszelkich pism, zawiadomień, decyzji jakie zostaną doręczone Sprzedającym w ramach takich postępowań, których którykolwiek ze Sprzedających jest stroną. Sprzedający wyrazili zgodę na podejmowanie wszelkich uzgodnień dotyczących Nieruchomości w zakresie realizacji Inwestycji, w tym w szczególności uzgadniania wszelkiej dokumentacji projektowej i technicznej, dokonywania uzgodnień komunikacyjnych w zakresie budowy lub przebudowy dróg, jak i pozostałej infrastruktury technicznej oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej, występowanie o warunki techniczne przyłączenia, jak i usunięcia kolizji sieci uzbrojenia terenu, ciepłowniczej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, teletechnicznej i energetycznej oraz prowadzenia negocjacji odnośnie ww. warunków technicznych i przyłączeniowych przed wszelkimi właściwymi organami oraz gestorami mediów oraz zawieranie umów przyłączeniowych i umów o likwidację kolizji sieci. Przy zawarciu Umowy Sprzedający ponadto udzielili wskazanym przez Kupującą osobom fizycznym pełnomocnictw do działania w powyżej wskazanym zakresie. Sprzedający zobowiązali się ponownie udzielić Kupującej i jej przedstawicielom, na żądanie Kupującej, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego żądania, pisemnych pełnomocnictw do podejmowania wszelkich czynności w zakresie wyżej wskazanym.

W Umowie zostały określone również warunki zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży udziałów w Nieruchomości. Zostały one podzielone na warunki negatywne i pozytywne.

Warunki negatywne, oznaczają iż na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej:

a)Nieruchomość będzie wolna od długów, roszczeń i obciążeń, najemców, dzierżawców, posiadaczy samoistnych, posiadaczy zależnych oraz dzierżycieli pod innym tytułem prawnym, z wyjątkiem służebności ustanowionych na Nieruchomości na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości, ponadto w żadnej z prowadzonych dla poszczególnych Nieruchomości księgach wieczystych nie będą ujawnione żadne obciążenia, prawa ani roszczenia osób trzecich, z wyjątkiem powyższych służebności oraz z wyjątkiem tych ustanowionych zgodnie z niniejszą Umową oraz nie będą ujawnione żadne wzmianki ani ostrzeżenia, z wyjątkiem wzmianek ujawnionych w dniu zawarcia Umowy, wzmianek dotyczących podziałów, o których mowa w § 1 ust. 6 pkt 4 (dotyczących wydzielenia działek pod drogi zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego) lub w związku z zawarciem Umowy, żadna z Nieruchomości nie będzie przedmiotem jakiejkolwiek umowy zawartej z osobami trzecimi,

b)wszystkie oświadczenia Sprzedających zawarte w Umowie będą nadal prawdziwe i zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym,

c)nie zostaną wszczęte żadne postępowania sądowe, administracyjne lub egzekucyjne, które mogłyby prowadzić do zakwestionowania tytułu prawnego któregokolwiek ze Sprzedających do Nieruchomości lub ich części, z wyjątkiem ewentualnych postępowań, o których mowa w § 1 ust. 6 pkt 16) – dotyczących dalszego ewentualnego wydzielenia z Nieruchomości części przeznaczonych z miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jak teren drogi głównej ruchu przyspieszonego.

Warunki pozytywne:

a)potwierdzenie przez Kupującą, że Nieruchomość i Nieruchomości Sąsiednie będą miały możliwość podłączenia do sieci energii elektrycznej w zakresie i o parametrach umożliwiających realizację zamierzonej Inwestycji według wymogów Kupującej, przy czym Strony postanawiają, że potwierdzeniem tym będzie uzyskanie przez Kupującą warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obiektu serwerownia – centrum danych zlokalizowanego na Nieruchomościach, zgodnie z którymi to warunkami minimalna moc przyłączeniowa dla zasilania podstawowego wynosić będzie 70 MW oraz dla zasilania rezerwowego 70 MW (zwanych dalej – Warunkami Przyłączenia);

b)doręczenie Sprzedającym oświadczenia Kupującej, w terminie 2 miesięcy i 7 dni od dnia uzyskania i doręczenia Kupującej Warunków Przyłączenia, złożonego w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym pod rygorem nieważności, że wynik przeprowadzonego przez Kupującą badania stanu prawnego i technicznego Nieruchomości jest dla Kupującej satysfakcjonujący (Oświadczenie o Pozytywnym Wyniku Badania Stanu Prawnego i Technicznego).

Sprzedający zobowiązują się współpracować z Kupującą w ramach prowadzenia tego badania, poprzez udzielanie posiadanych dodatkowych informacji i wyjaśnień, udzielenie Kupującej lub wskazanym przez nią osobom i podmiotom pełnomocnictw w formie i zakresie koniecznym do przeprowadzenia badania Nieruchomości pod względem prawnym, faktycznym, technicznym, środowiskowym, urbanistycznym oraz ekonomicznym w celu weryfikacji możliwości realizacji przez Kupującą Inwestycji na Nieruchomościach. Strony potwierdzają, że ocena wyniku ww. badania stanu prawnego i technicznego Nieruchomości przysługuje wyłącznie Kupującej i nie będzie podważana przez Sprzedających. W celu uniknięcia wątpliwości Strony ustalają, że niezłożenie przez Kupującą Oświadczenia o Pozytywnym Wyniku Badania Stanu Prawnego i Technicznego w terminie wskazanym powyżej nie stanowi naruszenia Umowy przez Kupującą, lecz stanowi podstawę do odstąpienia przez Sprzedających od Umowy zgodnie z § 8 ust. 1. Niezależnie od powyższego Kupująca może w każdym czasie złożyć oświadczenie sporządzone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym pod rygorem nieważności, że wynik przeprowadzonego przez Kupującą badania stanu prawnego i technicznego Nieruchomości nie jest dla Kupującej satysfakcjonujący (Oświadczenie o Negatywnym Wyniku Badania Stanu Prawnego i Technicznego),

c)uzyskania przez Kupującą od właściwych organów administracji publicznej decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu do Nieruchomości z ulicy P., zgodnie z którą możliwe będzie zlokalizowanie zjazdu na Nieruchomości bezpośrednio z ulicy P. (zwanej dalej – Decyzją Lokalizacyjną na Zjazd).

Powyższe warunki zastrzeżone są wyłącznie na korzyść Kupującej, w tym sensie, że Kupująca może ze spełnienia każdego z nich zrezygnować w dowolnym momencie obowiązywania Umowy. Sprzedający zobowiązali się przedłożyć przy Przyrzeczonych Umowach Sprzedaży:

a)zaświadczenia wydane przez Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn od nabycia przez Sprzedających udziałów we własności Nieruchomości został zapłacony, nie należy się lub zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia,

b)wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej dla wszystkich działek gruntu objętych księgami wieczystymi (…), (…), (…), (…), wydane nie wcześniej niż dwa miesiące przed zawarciem Przyrzeczonych Umów Sprzedaży,

c)wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący Nieruchomości, wydany nie wcześniej niż dwa miesiące przed zawarciem Przyrzeczonych Umów Sprzedaży,

d)zaświadczenie wydane z upoważnienia Starosty (…), potwierdzające, że Nieruchomości nie są objęte uproszczonym planem urządzenia lasu ani nie została wydana dla niej decyzja, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach, wydane nie wcześniej niż dwa miesiące przed zawarciem Przyrzeczonych Umów Sprzedaży,

e)zaświadczenie potwierdzające, że Nieruchomości nie znajdują się na obszarze zdegradowanym oraz na obszarze rewitalizacji w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, wydane nie wcześniej niż dwa miesiące przed zawarciem Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży,

f)zaświadczenia wydane przez Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o niezaleganiu Sprzedających w płatnościach podatków, wydane nie wcześniej niż jeden miesiąc przed zawarciem Przyrzeczonych Umów Sprzedaży.

Sprzedający oświadczyli, iż odnośnie obowiązku zapłaty Kupującej przez Sprzedających kary umownej, o której mowa w Umowie wraz z odsetkami i kosztami dochodzenia roszczeń poddają się na rzecz Kupującej rygorowi egzekucji wprost z Umowy, zgodnie z art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego do kwoty (...) zł.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że pod pojęciem „Nieruchomość” rozumieją Państwo zarówno grunt jak i posadowione na nim budynki, tj. szklarnię oraz budynek gospodarczy.

Transakcja zakupu obejmuje grunt wraz z zabudowaniami, które do czasu zawarcia umowy przenoszącej własność nie będą podlegały rozbiórce. W rezultacie działka nr (…) będzie stanowiła teren zabudowany.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego przedstawioną w uzupełnieniu wniosku, pominęliśmy tę jego część, która odnosi się wyłącznie do zagadnienia dotyczącego podatku od towarów i usług.

Pytania

1.Czy w zakresie Transakcji, Sprzedający powinni zostać uznani za podmioty niewystępujące w charakterze podatników podatku od towarów i usług, a w konsekwencji Transakcja powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji?

2.Czy sprzedaż udziałów w Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%, z uwagi na istniejącą na niej zabudowę, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa, w ramach planowanej Transakcji, Sprzedający nie występują jako podatnicy podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na sprzedaż udziałów w Nieruchomości z majątku własnego, a w konsekwencji Transakcja powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji.

Sprzedaż udziałów w Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na znajdujące się na Nieruchomości zbudowania oraz fakt, iż od ich pierwszego zasiedlenia upłyną termin dłuższy niż 2 lata. Zatem będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie Państwa stanowiska.

Prawidłowe ustalenie kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług bądź niepodleganie temu podatkowi niewątpliwie dotyczy bezpośrednio sfery praw i obowiązków podatkowych zarówno Sprzedających, jak i Spółki.

Z perspektywy prawnopodatkowej sytuacji Spółki, jako przedsiębiorcy i podatnika podatku od towarów i usług, potwierdzenie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia Nieruchomości wiąże się jednocześnie z ustaleniem, czy transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z tytułu czego obowiązek podatkowy ciążyłby ewentualnie na Spółce.

Kwestia ta, w przypadku Sprzedających, będzie natomiast wpływać na ewentualny obowiązek rejestracji dla celów podatku od towarów i usług oraz wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż.

Przywołali Państwo zapisy z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 pkt 4 i art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że w przypadku umów sprzedaży udziałów w Nieruchomości, o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie dotyczy opodatkowania sprzedaży udziałów w Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W Państwa ocenie, sprzedaż udziałów w Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości stawki 2%.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości. Zgodnie z nią Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) zamierza nabyć od Sprzedających (Zainteresowanych niebędącego stroną postępowania) udziały w Nieruchomość (działce) zabudowanej szklarnią oraz budynkiem gospodarczym.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (i w jakim zakresie), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.30.2023.3.MS wynika, że:

- planowana sprzedaż udziałów w Nieruchomości, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie dostawą dokonywaną przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1w związku z art. 7 ust. 1 ww. ustawy,

- z tytułu dostawy udziałów w szklarni i budynku gospodarczym znajdujących się na działce (…) Sprzedający będą mogli skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług,

- na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w ten sam sposób zwolniona będzie dostawa gruntu, na którym znajduje się opisana we wniosku szklarnia i budynek gospodarczy.

Sprzedaż udziałów w zabudowanej (szklarnią oraz budynkiem mieszkalnym) Nieruchomości (działce nr (…)) w ramach planowanej transakcji będzie objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – co potwierdza przywołana wyżej interpretacja dotycząca tegoż podatku.

W takiej sytuacji, jak wynika z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, mamy do czynienia z wyjątkiem od wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Będzie to bowiem umowa sprzedaży, w której przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług, ale jej przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

Tym samym skoro zbycie udziałów w zabudowanej Nieruchomości (działki (…)), faktycznie będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to umowa sprzedaży będzie objęta opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych omówionych powyżej. Transakcja sprzedaży udziałów w Nieruchomości nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego na Kupującym będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – wyżej powołana interpretacja indywidualna znak: 0111-KDIB3-1.4012.30.2023.3.MS.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

L. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00