Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Data publikacji: 2023-04-27

Badania lekarskie pracowników prowadzących pojazdy do celów służbowych

Pomimo tego, że niezwykle rzadko zdarza się, aby w biurze rachunkowym zatrudniano kierowcę, to jednak nierzadko pracownicy takich przedsiębiorstw korzystają z pojazdów służbowych lub prywatnych do celów służbowych. Wynika to z potrzeby szybkiego dojazdu do klienta, dostarczenia niezbędnej dokumentacji do urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też załatwienia innych spraw związanych z realizacją wykonywanych zadań. Czy w takich przypadkach np. księgowa powinna przejść specjalne badania lekarskie, tak jak kierowca zawodowy? A może pracodawca zatrudniający takiego pracownika musi dopełnić innych, szczególnych obowiązków?

Stosownie do postanowień art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej k.p.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań: 

  1. wstępne – dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; 
  2. okresowe – w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy, oraz 
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00