Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT

Możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zbycia nieruchomości wydatków na jej wyposażenie i umeblowanie.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zbycia nieruchomości wydatków na jej wyposażenie i umeblowanie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 maja 2023 r. (wpływ: 15 maja 2023 r.) i pismem z 3 czerwca 2023 r. (wpływ 12 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: M.S.

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: D.S.

Opis stanu faktycznego

W 2019 r. na podstawie umowy deweloperskiej nabyli Państwo lokal mieszkalny przy (...), w celu dokonania w nim prac wykończeniowych i zamieszkania w nim po przejściu na emeryturę. W 2021 r. miało miejsce ustanowienie odrębnej własności lokalu i podpisanie aktu notarialnego umowy sprzedaży.

Prace wykończeniowe zostały zakończone w połowie 2021 r. i mieszkanie zostało wyposażone w sprzęty, umeblowane i przystosowane do zamieszkania.

Niestety zmiana planów życiowych zmusiła Państwa do sprzedaży tego lokalu. Sprzedaż nastąpiła w lipcu 2022 r. Ponieważ nie minęło 5 lat od chwili jego nabycia, jesteście Państwo zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego i tego faktu Państwo nie kwestionujecie. Państwa pytanie dotyczy innej kwestii. Otóż mieszkanie zostało sprzedane nowemu właścicielowi wraz z wyposażeniem i meblami na co dowodem jest ,, Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości’’ sporządzony w 2 egzemplarzach w dniu przekazania kluczy do lokalu (nazajutrz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży). Dokument ten zawiera, oprócz spisanego stanu liczników i listy przekazanych kluczy również szczegółową listę elementów wyposażenia i umeblowania sprzedanych nabywcy wraz z mieszkaniem. Oto przykładowa lista mebli znajdujących się w salonie: sofa, szafka RTV, komoda, regał, stół, 4 krzesła, lampa wisząca, lampa stojąca, dywanik, obraz. W sypialni znajdują się: szafa wnękowa w stałej zabudowie, 2 łóżka, 2 materace, lampa wisząca, roleta wewnętrzna typu plisa, roleta zewnętrzna antywłamaniowa. Podobna lista dotyczy kuchni, łazienki i przedpokoju. Na wymienione elementy wyposażenia i umeblowania sprzedane wraz z mieszkaniem posiadają Państwo faktury VAT.

W związku ze sprzedażą elementów wyposażenia i umeblowania wraz z lokalem ponieśli Państwo dodatkowe koszty oprócz tych związanych bezpośrednio z pracami wykończeniowymi. Jesteście Państwo zdania, że mają Państwo prawo doliczyć te koszty do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie mogą Państwo już dysponować ani kwotą wydaną na zakup tych elementów ani samymi elementami wyposażenia i umeblowania sprzedanymi wraz z nieruchomością.

Zaznaczają Państwo, że nie zamierzają nabyć innej nieruchomości w przeciągu najbliższych 3 lat.

Uzupełełnienie opisu stanu faktycznego

Oto kompletna lista wyposażenia pomieszczeń znajdująca sie na str. 2 w/w "Protokołu zdawczo-odbiorczego nieruchomości":

KUCHNIA

Podłoga: szary gres i listwy przypodłogowe białe, ściana od strony salonu pokryta kolorową tapetą, okno z roletą wewnętrzną typu plisa, drzwi, grzejnik, lampa wiszącą, obudowa kuchenna w kształcie litery L złożona z rzędu szafek górnych i dolnych i z następujących sprzętów AGD: okap z obiegiem zewnętrznym, płyta ceramiczna, piekarnik, zmywarka, lodówka z zamrażarką, zlew, bateria, 3 kosze do sortowania odpadów (w szafce pod zlewem), blat w kształcie litery L, system oświetlenia podszafkowy, pilot do regulacji oświetlenia, stół, 4 stołki.

SALON

Podłoga, szary gres i listwy przypodłogowe białe, dywanik wielokolorowy z podkładka antyposlizgowa, mały stolik, sofa rozkładana, szafka pod TV, komoda, regal, stół, 4 krzesła, lampa wiszącą, lampa stojącą, grzejnik, drzwi balkonowe z roletami wewnętrznymi dzień-noc w kasecie, drzwi wewnętrzne

SYPIALNIA

Podłoga: panele drewnopodobne, listwy przypodłogowe białe, szafa wnękowa z 3 przesuwnymi drzwiami typu Komandor, 2 łóżka pojedyncze 90 x 200 cm, cienki materac 180 x 200 cm, lampa wiszącą, grzejnik, okno z roletą wewnętrzną typu plisa, roleta zewnętrzna z linką, drzwi wewnętrzne.

ŁAZIENKA

Podłoga: szara terrakota, ściany: biała glazura, lampa sufitowa lampa nad lustrem, szyba prysznicowa, odpływ liniowy, bateria prysznicowa, pólka narożna, szafka z lustrem wiszącą nad umywalka, umywalka, bateria umywalkowa, szafka pod umywalka, szafka wysoka stojącą, szafka wiszącą nad pralka, pralka marki (...), muszla klozetowa z deska, uchwyt na szczotkę do WC, uchwyt na papier toaletowy, uchwyt 3-ramienny na ręczniki, grzejnik, drzwi wejściowe.

PRZEDPOKÓJ

Podłoga: szary gres i listwy przypodłogowe białe, ściana miedzy kuchnia i sypialnia pokryta kolorową tapeta, lampa sufitowa, domofon, lustro ścienne, szafa typu Komandor z 2 przesuwnymi drzwiami, szafka na buty, drzwi wejściowe antywlamaniowe, dojście gazu, stacja korków.

BALKON

Podłoga: glazura, ściany balkonu: częściowo murowane, częściowo oszklone, poręczę ze stali nierdzewnej.

KOMÓRKA LOKATORKSKA

Regal, materiały zapasowe (glazura, gres. panele, kafelki, resztki listw przypodłogowych)".

W uwagach na str. 4 w/w protokołu wpisano : "Lokal i jego wyposażenie jest w stanie nowym, gotowym do zamieszkania" i "Wszystkie sprzęty AGD działają".

W akcie notarialnym nie ma zapisu o tym, że wyposażenie i meble zwiększyły wartość sprzedanego lokalu i przeszły na własność nabywcy tego lokalu. Notariusz nie pytał o to, czy mieszkanie jest sprzedawane z meblami i wyposażeniem czy bez mebli i wyposażenia. Państwo jako Sprzedający nie sądziliście, że informacja o sprzedaży mebli i wyposażenia wraz z mieszkaniem mogłaby być istotna na etapie podpisywania aktu sprzedaży u notariusza.

W akcie notarialnym jest natomiast zapis o tym, że „ (nabywca) oświadcza, że zna stan prawny przedmiotowej nieruchomości oraz stan techniczny lokalu mieszkalnego i nie wnosi do niego zastrzeżeń” (§ 1 pkt. 2 - cf. kopia przedmiotowego dokumentu - „nr 1”).

Ponadto w „Przedwstępnej Umowie sprzedaży mieszkania” z dnia 17 czerwca 2022 r. w § 5 pkt 2 jest napisane: „Przekazanie lokalu mieszkalnego zostanie potwierdzone protokołem sporządzonym przez Strony” (cf. kopia przedmiotowego dokumentu - „nr 2”).

„Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości” został sporządzony i podpisany przez Strony w dniu 14 lipca 2022 r. Zawiera on, oprócz stanu liczników i listy przekazanych kluczy, również szczegółową listę mebli i wyposażenia pomieszczeń, którą wysłaliście Państwo w poprzednim liście z dnia 11 maja 2023 r. W celu doprecyzowania stanu faktycznego dołączaja Państwo kopię w/w protokołu (cf. dokument „nr 3”).

W marcu 2022 r. poprosiliście Państwo rzeczoznawcę majątkowego, p. (...) o dokonanie określenia wartości rynkowej lokalu w celu określenia ceny sprzedaży. W dniu 31 marca 2022 r. otrzymaliście Państwo od niego „Operat szacunkowy lokalu”. Datą, na którą określono wartość przedmiotu wyceny był 31.12.2021 r. Wartość rynkowa lokalu (bez uwzględnienia wszelkich ruchomości, ani nadziemnego miejsca parkingowego, ani kosztów transakcji kupna-sprzedaży) na dzień 31.12.2021 r. została oszacowana na 301000 PLN. Dołączają Państwo 2 pierwsze strony w/w „Operatu” (dokument „nr 4”), na których widnieje nazwisko i adres rzeczoznawcy majątkowego, adres nieruchomości i jego wartość rynkowa. Kopia całego dokumentu została wysłana do Urzędu Skarbowego w (...) jako załącznik do PIT-39.

Ceną lokalu wraz z meblami i wyposażeniem, zamieszczoną w ogłoszeniu o sprzedaży na portalu (...) było 459000 PLN (cf. print screen ogłoszenia - „A4”). Do tego dochodziła kwota 15000 PLN za miejsce postojowe naziemne i 7000 PLN za komórkę lokatorska. Całkowita kwota wynosiła zatem 481000 PLN. W ogłoszeniu zapisana była „możliwa rozsądna negocjacja ceny”. Z takiej możliwości skorzystał nabywca i ostateczna cena sprzedaży została ustalona między Stronami na 475000 PLN. Była to cena rynkowa aktualna w tamtym okresie (czerwiec 2022 r.) i w tamtej dzielnicy (...). Oprócz samego lokalu, zawierała naziemne miejsce postojowe, komórkę lokatorską oraz wyposażenie i meble. Załączony dokument „nr 5” jest zrzutem ekranu tamtego ogłoszenia z dnia 16 czerwca 2022 r. Jak wynika z tego dokumentu, meble i wyposażenie były od początku jednym z elementów ceny sprzedaży. Błędem byłoby sądzenie, że zwiększyły one cenę nieruchomości (np. że cena lokalu bez mebli to 475000 PLN, a z meblami jeszcze więcej). Wartość mebli i wyposażenia zawierała się w cenie sprzedaży już od początku procesu sprzedaży (tj. już w ogłoszeniu na ...), z tego chociażby powodu, że nie mieliście Państwo żadnej możliwości, by te meble usunąć w krótkim czasie nie mieszkając na miejscu.

Jak napisano powyżej (cf. Ad. 1 a), w akcie notarialnym nie ma wzmianki o tym, że lokal został sprzedany wraz z meblami i wyposażeniem, a więc nie ma w nim również żadnej listy wyposażenia i mebli ani ich wartości.

Pytanie

Czy mogą Państwo doliczyć udokumentowane fakturami VAT kwoty wydane na wyposażenie i umeblowanie lokalu (z Którymi został on sprzedany) do kosztów uzyskania przychodu?

Państwa stanowisko

Państwa zdaniem mogą Państwo doliczyć udokumentowane fakturami VAT kwoty wydane na wyposażenie i umeblowanie lokalu (z którymi został on sprzedany) do kosztów uzyskania przychodu, tym bardziej, ze kupujący własnoręcznie potwierdził ich nabycie, podpisując "Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości".

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla określenia jego skutków podatkowych istotne jest zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości lub praw.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że lokal mieszkalni nabyli Państwo w 2019 r. , natomiast w 2022 r. miało miejsce odpłatne zbycie ww. lokalu mieszkalnego, a więc przed upływem 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło jej nabycie, dlatego też skoro jak Państwo wskazali zbycie stanowi to dla Państwa źródło przychodu w rozumieniu powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ww. ustawy:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8

 lit. a)- c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Według art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Kosztów odpłatnego zbycia nie należy utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu zbywanej nieruchomości odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

W myśl art. 22 ust. 6e ww. ustawy:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Na mocy art. 22 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”

W przedmiotowej sprawie powzięli Państwo wątpliwość, czy wydatki poniesione przez Państwa na wyposażenie i umeblowanie sprzedawanego lokalu, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, że nabyli Państwo nieruchomość w drodze kupna na podstawie umowy deweloperskiej (nabycie odpłatne), koszty uzyskania przychodów ustalone będą na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z przywołanych powyżej przepisów, podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. wartością wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wskazany art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter szczególny i wyczerpująco określa zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.

Z zacytowanych powyżej przepisów wynika więc jednoznacznie, że do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik może zaliczyć kwotę, którą wydatkował na udokumentowane fakturami VAT wydatki na nakłady, które zwiększyły wartość ww. nieruchomości w okresie jej posiadania przez podatnika.

Przepis ten tworzy katalog zamknięty, który w żadnym wypadku nie dopuszcza zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów innych wydatków niż wymienione. Zatem, sam fakt poniesienia przez podatnika wydatku nie upoważnia go jeszcze do zaliczenia tego wydatku do kosztów nabycia lub nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy.

Analiza treści art. 22 ust. 6c i 6e ww. ustawy, prowadzi zatem do wniosku, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu poniesionych na nieruchomość nakładów uwarunkowane zostało koniecznością:

1)zwiększenia jej wartości,

2)poniesienia w czasie posiadania przedmiotowej nieruchomości, oraz

3)udokumentowania fakturami VAT lub dokumentami stwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych.

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych za nakłady należy zatem rozumieć wszelkie inwestycje, które zmieniają/przeobrażają daną rzecz, nadając jej nową jakość. Zatem nakłady, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy, poniesione w trakcie posiadania nieruchomości, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu jej odpłatnego zbycia, jeżeli odznaczają się remontowym, modernizacyjnym lub ulepszającym charakterem i zwiększyły wartość nieruchomości, niezależnie od tego, czy zostały one sfinansowane kredytem bankowym, czy też środki na ten cel pochodziły z oszczędności nabywcy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem nakładów w rozumieniu ww. przepisu. W doktrynie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym przez nakłady na nieruchomość należy rozumieć sumę wydatków poniesionych na substancję danej nieruchomości. Uznaje się, że są to nie tylko nakłady ulepszające lub modernizujące nieruchomość, ale również nakłady o charakterze budowlanym, remontowym.

Wydatki, o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy, czyli koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych, to udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Są to więc wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód z odpłatnego zbycia.

Do nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zaliczyć między innymi, na co zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2021 r. sygn. akt II FSK 2469/18, części składowe, o których mowa w art. 47 ustawy z dnia 23 kwietnia 1961 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360), jeżeli miały one wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości (lokalu).

Przynależności, o których mowa w art. 51 i 52 Kodeksu cywilnego, mogą być kwalifikowane w konkretnym przypadku jako nakłady na zbywaną nieruchomość (lokal).

W obu jednak przypadkach, podstawową przesłanką pozwalającą na uznanie tych wydatków za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (lokalu), jest wykazanie przez podatnika, że nakłady te zwiększyły wartość zbywanej nieruchomości (lokalu), a co za tym idzie na osiągnięty ze zbycia przychód. W przedmiotowej sprawie wskazują Państwo, że wartość mebli i wyposażenia zawierała się w cenie sprzedaży już od początku procesu sprzedaży (tj. już w ogłoszeniu na (...), z tego chociażby powodu, że nie mieliście Państwo żadnej możliwości, by te meble usunąć w krótkim czasie nie mieszkając na miejscu.

Wobec powyższego biorąc pod uwagę, że meble i wyposażenie były jednym z elementów ceny sprzedaży należy stwierdzić, że wydatki,  które wskazali Państwo we wniosku mogą być  zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te stanowią nakłady zwiększające wartość lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00