Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 10-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 10-05-2024
Data publikacji: 2023-07-19

Urlop wychowawczy po zmianach przepisów

Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem jest prawo do urlopu wychowawczego. Urlop ten jest udzielany na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej bądź elektronicznej. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może skorzystać z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy. Skorzystanie z tego prawa nie obniża wymiaru urlopu wychowawczego.

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej przez 6 miesięcy. Wspomniany staż pracy nie musi być stażem zakładowym. Z przepisów wynika jednoznacznie, że do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy świadczenia pracy.

Prawo do urlopu wychowawczego jest powiązane nie tylko z formalnym „prawem” względem dziecka (gdy pracownik jest jego prawnym opiekunem, przedstawicielem ustawowym itp.). Ważna jest również możliwość spełnienia celu takiego urlopu, a więc sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Należy przyjąć, że chodzi o opiekę realizowaną w sposób bezpośredni przez rodzica ubiegającego się o urlop wychowawczy – tym samym wykluczone będą rozwiązania zapewniające wprawdzie opiekę, jednak o charakterze pośrednim. 

Przykład

Matka dziecka wnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 12 miesięcy. Podczas rozmowy z pracodawcą oświadczyła, że w trakcie urlopu będzie przebywała za granicą w celach zarobkowych, a opieka nad dzieckiem w tym czasie będzie sprawowana przez babcię dziecka. 

W tym przypadku trudno mówić o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem przez osobę uprawnioną do urlopu w sytuacji, gdy realna opieka będzie wykonywana w pełnym wymiarze przez babcię dziecka. Nie można mówić o rzeczywistej i bezpośredniej opiece wyłącznie na tej podstawie, że pracownica będzie np. przysyłała pieniądze na utrzymanie dziecka, rozmawiała z nim przez telefon lub widywała je za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00