Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.305.2023.1.AP

Określenie kosztów nabycia lub objęcia udziałów oraz obowiązków płatnika w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia kosztów nabycia lub objęcia udziałów oraz obowiązków płatnika w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego.  

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „A.” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Dodatkowo, Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

Jedynym udziałowcem Spółki jest B. sp. z o.o. („B.”) również będąca spółką kapitałową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Dodatkowo, B. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

W 2015 r. doszło do podwyższenia kapitału zakładowego A. W celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego A., C. S.A. z siedzibą w Polsce („C.”) wniosła wkład niepieniężny w postaci całości posiadanych udziałów w D. sp. z o.o. z siedzibą w Polsce („D.”) w ramach wymiany udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT. W konsekwencji, C. objęła w kapitale zakładowym A. udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości udziałów D. Zatem cała wartość udziałów D. została przekazana na kapitał zakładowy A.

Wartość udziałów D. wniesionych przez C. na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego A. znajduje odzwierciedlenie w dokumentach korporacyjnych związanych z przedmiotową transakcją, tj. uchwale Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników A. o podwyższeniu kapitału zakładowego A., umowie spółki A., umowie aportowej czy oświadczeniu C. o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym A. Wartość udziałów D., które były przedmiotem wkładu niepieniężnego, została ustalona na podstawie wartości kapitału własnego D.

W 2021 r. miało miejsce połączenie B. (spółka przejmująca) z C. (spółka przejmowana) poprzez, przeniesienie całego majątku C. na B. za udziały w kapitale zakładowym B., które B. przyznała jedynemu akcjonariuszowi C. (będącemu jednocześnie jedynym wspólnikiem B.). W rezultacie połączenia B. wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki, w tym podatkowe C. w ramach sukcesji uniwersalnej. W konsekwencji, jedynym wspólnikiem A. stała się B.

Obecnie planowana jest likwidacja A. Majątek A. składa się głównie ze środków pieniężnych oraz nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w (…), które A. wynajmuje na rzecz osób fizycznych. W efekcie likwidacji, planowana jest (i) sprzedaż mieszkań na rzecz ich właścicieli lub jedynego wspólnika tj. B. oraz (ii) wydanie całego majątku A. pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli na rzecz jedynego wspólnika tj. B.

Pytanie

Czy w przypadku likwidacji A. wartość udziałów D. wniesionych przez B. w drodze wkładu niepieniężnego do A. (określona w umowie spółki A.) będzie stanowić po stronie B. koszt nabycia lub objęcia udziałów w A. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1l w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego A. i w konsekwencji A. będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją A., po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w A.?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca wskazuje swój istotny interes prawny w wystąpieniu z niniejszym wnioskiem o interpretację, ponieważ przychód z tytułu likwidacji A. będzie uzyskiwany przez jedynego wspólnika tj. B. Wnioskodawca natomiast w analizowanej sprawie będzie pełnić rolę płatnika zobowiązanego do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu. W związku z tym Wnioskodawca pragnie potwierdzić, jaka będzie podstawa opodatkowania po stronie B. z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Wnioskodawcy, aby Wnioskodawca mógł obliczyć i pobrać prawidłową kwotę zobowiązania podatkowego z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku likwidacji A. wartość udziałów D. wniesionych przez B. w drodze wkładu niepieniężnego do A. (określona w umowie spółki A.) będzie stanowić po stronie B. koszt nabycia lub objęcia udziałów w A. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1l w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego A. i w konsekwencji A. będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją A. po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w A.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e Ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym m.in. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3.

W myśl art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Z kolei w świetle art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 1l Ustawy o CIT w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

W analizowanej sprawie udziały w A. zostały objęte przez B. (następcy prawnego C.) w wyniku wniesienia przez B. (dawniej C.) całości udziałów D., w drodze wkładu niepieniężnego (w ramach wymiany udziałów), o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT. W rezultacie, w celu ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT należy zastosować odpowiednio zasady wynikające z przepisu art. 15 ust. 1k Ustawy o CIT.

Należy przy tym zauważyć, ze przepis art. 15 ust. 1l Ustawy o CIT nie wprowadza jakiegokolwiek rozróżnienia co do sposobu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny. Zatem w odniesieniu do każdego wkładu niepieniężnego, w zamian za który nastąpiło objęcie udziałów w likwidowanej spółce (także poprzez wymianę udziałów) do wyliczenia kosztu objęcia udziału w likwidowanej spółce należy odpowiednio stosować art. 15 ust. 1k Ustawy o CIT.

W świetle art. 15 ust. 1k pkt 1 Ustawy o CIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 – jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Ponieważ udziały w A. zostały objęte przez B. (dawniej C.) w zamian za wkład niepieniężny (tj. udziały D.) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana części, kosztem objęcia udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 22 będzie zatem określona w umowie spółki A. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT wartość udziałów D. wniesionych przez B. (dawniej C.) do A., w drodze wkładu niepieniężnego, w celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego A. w ramach wymiany udziałów.

Wnioskodawca wskazuje, że w analizowanej sytuacji nie będzie mieć zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT najpierw wyłącza z kosztów podatkowych tzw. koszt historyczny, a następnie w dalszej jego części przywraca jego stosowanie, ale tylko w przypadkach wymienionych w tym przepisie, tj. w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów spółki nabywającej w wyniku wymiany udziałów. Przepis ten zatem nie ma zastosowania do przychodów z likwidacji spółki nabywającej udziały w wyniku wymiany udziałów.

Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, przykładowo:

a)w Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1053/16, gdzie sąd stwierdził, że: „W ocenie Sądu, fakt, że w wyniku wymiany udziałów, o jakiej mowa w art. 12 ust. 4d u.p.d.p., nie powstaje przychód u obu spółek stron wymiany udziałów ma znaczenie prawnopodatkowe jedynie dla tych czynności, ewentualnie czynności związanych z odpłatnym zbyciem lub umorzeniem udziałów nabytych przez wspólnika z zamian za aport udziałów innej spółki na zasadach wymiany udziałów, co wynika z analizy przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8d i 8e u.p.d.p. Wywodzenie z ww. przepisu art. 12 ust. 4d u.p.d.p. także skutków dotyczących kosztów uzyskania przychodów z likwidowanej spółki zależnej (Spółka B), jakie wnioskodawca (który wniósł do spółki zależnej wkład w postaci udziału w innej spółce) może uwzględnić i wskazanie, że nie ma zastosowania art. 15 ust. 1l u.p.d.p., zdaniem Sądu, nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Z przepisów w art. 12 ust. 4d, ust. 11 i ust. 12 u.p.d.p. nie wynika aby przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów nie mieściły się w przychodach, o jakich mowa w art. 12 ust. 1, tj. przychodach z tytułu wkładu niepieniężnego (pkt 7). Zaś szczególne uregulowanie dotyczące kosztów, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d u.p.d.p., odnoszone do wymiany udziałów, najpierw wyłącza z kosztów podatkowych tzw. koszt historyczny, a następnie, w części po średniku, przywraca jego stosowanie, ale tylko w przypadkach wymienionych w tym przepisie, tj. w przypadku odpłatnego zbycia łub umorzenia otrzymanych za nie udziałów akcji spółki nabywającej. Przepis ten (art. 16 ust. 1 pkt 8d) nie ma zatem zastosowania do przychodów z likwidacji spółki nabywającej (spółki B)”;

b)w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1363/17, gdzie wskazano, że: Również w tym względzie należy podzielić stanowisko Sądu pierwszej instancji, że szczególne uregulowanie dotyczące kosztów, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d u.p.d.o.p., odnoszące się do wymiany udziałów, najpierw wyłącza z kosztów podatkowych tzw. koszt historyczny, a następnie, w części po średniku, przywraca jego stosowanie, ale tylko w przypadkach wymienionych w tym przepisie, tj. w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej. Przepis ten nie ma zatem zastosowania do przychodów z likwidacji spółki nabywającej (Spółki B)”.

Odnosząc powyższą analizę do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w przypadku likwidacji A.:

a)B. uzyska przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e Ustawy o CIT, opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym według 19% stawki zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT;

b)Z tego przychodu będzie podlegać wyłączeniu wartość udziałów D. wniesionych przez B. (jako następcy prawnego C.) do A. (określona w umowie spółki A.) w celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego A. w drodze wymiany udziałów, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT.

Jednocześnie, zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy o CIT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

W konsekwencji, A. jako płatnik będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku od wartości majątku likwidacyjnego wydanego B. stanowiącego przychód B. Jednakże, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT przychód z tego tytułu zostanie pomniejszony o wartość udziałów D. wniesionych przez B. (dawniej C.) do A. w celu pokrycia jej podwyższonego kapitału zakładowego w drodze wymiany udziałów.

W tym kontekście Wnioskodawca wskazuje, że przepis art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT nie jest przepisem ustalającym koszt uzyskania przychodu w związku z uzyskaniem przez wspólnika spółki likwidowanej majątku likwidacyjnego. Przepis ten stanowi jedynie o tym, jaka wartość nie stanowi przychodu dla wspólnika spółki likwidowanej w związku z otrzymaniem przez niego majątku likwidacyjnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, A. jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania podatku od wartości majątku likwidacyjnego wydanego B. po pomniejszeniu o wartość udziałów D., wniesionych przez B. (dawniej C.) do A. (mająca odzwierciedlenie w umowie spółki A.) w celu pokrycia jej podwyższonego kapitału zakładowego, w drodze wymiany udziałów, jako koszt objęcia tych udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy o CIT.

Reasumując, w przypadku likwidacji A. wartość udziałów D. wniesionych przez B. w drodze wkładu niepieniężnego do A. (określona w umowie spółki A.) będzie stanowić po stronie B. koszt nabycia lub objęcia udziałów w A. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1l w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego A. i w konsekwencji A. będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją A. po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w A.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.  

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Tryb likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.).

Zgodnie z art. 272 Kodeksu spółek handlowych:

Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Stosownie do treści art. 286 § 1 i 2 ww. ustawy:

§ 1.Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

§ 2. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów.

Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie prawa handlowego podział majątku może nastąpić bądź przez wypłatę wspólnikom przypadających im z tytułu likwidacji kwot w pieniądzu, bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych zlikwidowanej spółki. Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca nie różnicuje sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych w związku z likwidacją spółki mającej osobowość prawną w zależności od tego czy wypłacone są środki pieniężne, czy też zwrot następuje w formie niepieniężnej np. w postaci rzeczowych składników majątku spółki.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: ustawa CIT):

Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e ww. ustawy:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Według powyższego, za przychody z udziału w zyskach osób prawnych uważa się wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Powołana regulacja wskazuje także, że przychody spółki wynikające z otrzymaniem majątku w związku z likwidacją innej spółki należy zaliczyć do źródła: zyski kapitałowe.

Z wypłaty majątku z tytułu likwidacji osoby prawnej w gotówce dochodem (przychodem) będzie wartość uzyskanej kwoty pieniężnej. Z kolei wartość majątku otrzymanego w naturze należy określić według jego wartości rynkowej, tj. wartości przyjętej na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.

Majątek ten (zarówno w gotówce, jak i w naturze), jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Jednakże jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Zatem z opodatkowania wyłączona jest ta część majątku, która odpowiada kosztom nabycia bądź objęcia udziałów (akcji) osoby prawnej.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli udziałowiec otrzymuje majątek w związku z likwidacją spółki z o.o. w wysokości wyższej niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie udziałów, to do przychodów tego udziałowca podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1l ustawy CIT:

W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

Stosowanie do art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 – jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Aby zatem prawidłowo określić wysokość wydatków na objęcie udziałów w mającej być zlikwidowaną Spółce należy odwołać się do momentu objęcia tych udziałów.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że udziały w Spółce, która ma zostać zlikwidowana zostały objęte za wkład niepieniężny w postaci udziałów innej spółki. Z powyższego wynika zatem, że wydatkiem udziałowca na objęcie udziałów w likwidowanej Spółce będzie wartość udziałów wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego (określona w umowie Spółki).

Z art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy CIT wynika, że:

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Przepis art. 26 ustawy CIT nakłada zatem na spółkę wypłacającą przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1 obowiązek wpłacenia podatku od tych przychodów. Kwotę podatku płatnik przekazuje w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1, 2-2b, 2d i 2e pobrano podatek, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (art. 26 ust. 3 ustawy CIT).

Podsumowując, zgodzić się należy z Państwem, że w przypadku likwidacji Spółki wartość udziałów wniesionych przez udziałowca w drodze wkładu niepieniężnego (określona w umowie Spółki) będzie stanowić po stronie udziałowca koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego. W konsekwencji będą Państwo zobowiązani do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu od wartości majątku wydanego udziałowcowi w związku z likwidacją Spółki po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w Spółce.

Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00