Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4017.6.2023.1.KK

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Interpretacja indywidualna  – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem, w sytuacji gdy spółki przejmowane:

-zastosowały się przed połączeniem do wydanych na ich wniosek interpretacji indywidualnych – jest prawidłowe;

-nie zastosowały się przed połączeniem do wydanych na ich wniosek interpretacji indywidualnych – jest nieprawidłowe;

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka przejmująca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. […] jest członkiem podatkowej grupy kapitałowej „Podatkowa Grupa Kapitałowa […]”, w której rolę spółki reprezentującej pełni […] (dalej: „[…]”). PGK podlega (i na moment zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce osiągania dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka przejmująca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

[…] została utworzona w 2019 roku, a jej głównym zadaniem jest realizacja procesów rozwoju odnawialnych źródeł energii. Główną działalność […] stanowi przygotowanie inwestycji […]. Spółka przejmująca należy do Grupy Kapitałowej […] (dalej: „Grupa”), której podmiotem dominującym jest […].[…] posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym […].

W skład Grupy wchodzą również spółki komandytowe, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej w lądowych farmach wiatrowych (dalej łącznie jako: „Spółki […]” lub „Spółki przejmowane”).

[...] jest komandytariuszem Spółek [...]. Spółka przejmująca posiada prawo do udziałów w zyskach poszczególnych spółek na poziomie 99,9%. Komplementariuszem Spółek [...] jest [...] Sp. z o.o. (dalej: „[...]” lub „Wspólnik”). [...] posiada prawo do udziału w zyskach poszczególnych spółek na poziomie 0,1%. Wyłącznym udziałowcem [...] i [...] jest natomiast [...].

[...] została utworzona w 2019 roku, a jej podstawowym przedmiotem działalności jest działalność firm centralnych i holdingów.

W ramach Grupy rozważane jest dokonanie reorganizacji, której celem jest uporządkowanie struktury właścicielskiej w segmencie OZE i tym samym zwiększenie efektywności zarządzania aktywami Spółek [...].

W związku z powyższym planowane jest dokonanie połączenia Spółek [...] z [...], w ramach którego [...] przejmie Spółki [...] w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm. - dalej: „KSH”), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółek [...] na [...] w zamian za udziały, które [...] wyda na rzecz drugiego wspólnika Spółek [...] tj. [...] (dalej: „Połączenie”). W wyniku Połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółek przejmowanych, których majątek zostanie przeniesiony na Spółkę przejmującą.

W związku z przejęciem Spółek [...] przez [...], Spółka przejmująca podwyższy kapitał zakładowy poprzez ustanowienie nowych udziałów i przyznanie ich [...] (tj. komplementariuszowi Spółek [...]) w proporcji odpowiadającej wartości posiadanego ogółu praw i obowiązków Spółek [...] przez [...]. Wartość emisyjna udziałów wydanych przez [...] do [...] zatem będzie odpowiadała wartości rynkowej majątku przejmowanych Spółek [...] w odpowiednim procencie odpowiadającym udziałowi [...] w zyskach Spółek [...], tj. 0,1%.

Składniki majątkowe należące do Spółek przejmowanych, przejęte przez Spółkę przejmującą w wyniku Połączenia zostaną przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę przejmującą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ponieważ [...] prowadzi działalność wyłącznie na terytorium Polski).

W wyniku Połączenia, w Spółce przejmującej nie dojdzie do podwyższenia wartości podatkowej składników majątkowych przejętych od Spółek przejmowanych, tj. zgodnie z zasadą kontynuacji (sukcesji), po Połączeniu ze Spółkami przejmowanymi [...] z mocy prawa przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątkowych Spółek przejmowanych w tej samej wartości, w jakiej były ujęte w Spółkach przejmowanych. Jeśli w wyniku Połączenia, u Spółki przejmującej zostałyby ujawnione dla celów rachunkowych składniki majątkowe, które nie były wcześniej ujęte przez Spółki przejmowane, takie składniki majątkowe nie będą miały przypisanej wartości podatkowej.

Spółki [...] zostały nabyte przez [...] i [...] od zewnętrznych podmiotów w drodze transakcji nabycia ogółu praw i obowiązków. Ogóły praw i obowiązków w Spółkach przejmowanych nie zostały nabyte w wyniku wymiany udziałów ani objęty w wyniku wymiany udziałów albo przydzielony w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Niektóre ze Spółek [...] powstały poprzez przekształcenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe ze Spółek [...] powstały poprzez ich zawiązanie, od początku ich funkcjonowania stanowiły spółki osobowe.

Przed Połączeniem Spółki przejmowane otrzymały interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz przez organy lokalne (gminy) dotyczące bieżącej działalności gospodarczej Spółek przejmowanych. Spółki przejmowane stosują się do uzyskanych interpretacji indywidualnych.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że planowane Połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, które m.in. zostały wskazane wyżej. W szczególności, głównym lub jednym z głównych celów tych działań nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednocześnie, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż przedmiotem niniejszego wniosku nie jest potwierdzenie w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego kwestii weryfikacji posiadania uzasadnienia ekonomicznego dla planowanych działań, w tym połączeń. Kwestię tę należy traktować jako element zdarzenia przyszłego w ramach niniejszego wniosku.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 2

1.Istota sukcesji generalnej praw i obowiązków podatkowych

Na podstawie art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki na inną spółkę za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Zgodnie natomiast z art. 494 § 1 i 2 KSH, spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych została uregulowana w art. 93 § 1 pkt 3 w zw. § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tą regulacją, osoba prawna powstała w wyniku łączenia się osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączonych się osób lub spółek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Przepis ten ustanawia tzw. sukcesję uniwersalną, rozumianą jako wstąpienie następcy prawnego - spółki przejmującej, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (spółki przejmowanej). Sukcesja uniwersalna dotyczy jedynie takich praw i obowiązków publicznoprawnych, które istniały przed połączeniem się podmiotów.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane powyżej regulacje podatkowe, należy stwierdzić, że w wyniku planowanego Połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego związane z działalnością Spółek przejmowanych.

2.Nabycie mocy ochronnej interpretacji indywidualnych wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przez Spółkę przejmującą

Celem ustalenia znaczenia „przepisów prawa podatkowego”, należy odwołać się do słownika ustawowego Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej przez przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Z kolei w myśl art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej ustawy podatkowe należy rozumieć jako ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Nie ulega zatem wątpliwości, że Ordynacja podatkowa stanowi ustawę podatkową w myśl art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, a więc jej przepisy, w tym przepisy regulujące instytucję indywidualnych interpretacji prawa podatkowego (Dział II Rozdział 1a Ordynacji podatkowej), mieszczą się w definicji przepisów prawa podatkowego w świetle art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Mając na względzie treść przytoczonych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że sukcesja podatkowa obejmuje, co do zasady, wszelkie podatkowe konsekwencje zdarzeń prawnych, które zaistniały w spółce przejmowanej do dnia połączenia. W szczególności, wstąpienie we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika, w tym również prawa i ochronę nabyte na mocy uzyskanych interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. W wyniku sukcesji prawnopodatkowej spółka przejmująca wstępuje we wszelkie stosunki prawne spółki przejmowanej, ze skutkiem takim, jakby to sukcesor prawny (tj. spółka przejmująca) od początku był ich stroną.

Należy podkreślić, że sukcesja praw i obowiązków dotyczy nie tylko tych z nich, które mają charakter materialnoprawny, lecz także proceduralny. Powyżej przedstawione stanowisko znajduje także potwierdzenie w doktrynie i orzecznictwie, w tym m.in. w:

- Komentarzu do Ordynacji podatkowej Leonadra Etel, w którym przedstawił następujące stanowisko: „W orzecznictwie formułuje się też pogląd, zgodnie z którym sukcesja może dotyczyć także ochrony, jaką zapewnia interpretacja prawa podatkowego (wyrok NSA z 8.09.2016 r., IIFSK 2210/14, LEX nr 2114357). (...) Trzeci nurt orzeczniczy, który należy zaakceptować zakłada, że sukcesji podlegają wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, w tym także wynikające z interpretacji indywidualnych, a nie tylko te prawa, które zostały zrealizowane przez poprzednika. Dotyczy to także sytuacji, w której stan faktyczny wskazany we wniosku interpretacyjnym i wydanej na jego tle interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów. W takiej sytuacji również, w razie zastosowania się do interpretacji przez nowy podmiot, wywoła to ochronę przewidzianą w przepisach w art. 14k-14m o.p., a następca prawny lub podmiot przekształcony uzyska ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby ona jego poprzednikowi prawnemu.” (R. Dowgier [w:] Ordynacja podatkowa. Tom I. Zobowiązania podatkowe. Art. 1-119zzk. Komentarz aktualizowany, red. L. Etel, LEX/el. 2023, art. 93.);

- Wyroku NSA z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt: II FSK 2210/14, zgodnie z którym: „Innymi słowy następstwo prawne w prawie podatkowym to wstąpienie we wszystkie przewidziane regulacjami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika, w tym również nabyte na mocy decyzji (interpretacji indywidualnych) wydawanych na podstawie prawa podatkowego. Tak więc sukcesji uregulowanej w art. 93 § 1 o.p. podlegają wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, a nie tylko te prawa, które zostały zrealizowane.”

- Wyroku NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt: II FSK 951/18, zgodnie z którym: „Następstwo prawne w prawie podatkowym powinno być rozumiane jako wstąpienie we wszystkie przewidziane regulacjami podatkowymi prawa i obowiązki podatnika, w tym również nabyte na mocy interpretacji indywidualnych, nawet pomimo braku analogicznych regulacji jak wynikająca z art. 93d o.p. w stosunku do decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.”

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku zgodnie z którym, po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby ona jej poprzednikom prawnym (Spółkom przejmowanym), tj. również z uwzględnieniem tych sytuacji, w których stan faktyczny wskazany we wniosku interpretacyjnym i wydanym na jego tle interpretacjom dotyczy zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej: „KSH”):

Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl 492 § 1 pkt 1 KSH:

Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

Na podstawie art. 494 § 1 KSH:

Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14n ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: „OP”, „Ordynacja podatkowa”)

I tak, Zgodnie z art. 14k § 1 OP,

Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

W myśl art. 14k § 3 OP,

W zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Stosownie do art. 14l OP,

W przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.

Zgodnie z art. 14m § 1 OP,

Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

1)zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz

2)skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Zasada sukcesji praw i obowiązków podatkowych została przewidziana w art. 93 § 1 i § 2 OP.

Stosownie więc do art. 93 § 1 i § 2 OP,

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1)innej osoby prawnej (osób prawnych);

2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zatem, na mocy przytoczonego powyżej art. 93 § 2 pkt 2 w zw. art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innych osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tych innych osób prawnych.

Definicja „przepisów prawa podatkowego”, została zawarta w słowniczku ustawowym zamieszczonym w Ordynacji podatkowej.

W myśl art. 3 pkt 2 OP,

Ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych;

Jednocześnie, w myśl art. 3 pkt 1 OP,

Ilekroć w ustawie jest mowa o ustawach podatkowych - rozumie się przez to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich;

Ordynacja podatkowa stanowi ustawę podatkową w myśl art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, a więc jej przepisy, w tym przepisy regulujące instytucję indywidualnych interpretacji prawa podatkowego (Dział II Rozdział 1a Ordynacji podatkowej), mieszczą się w definicji przepisów prawa podatkowego w świetle art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Zauważyć w tym miejscu należy, że interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego pełni dwie funkcje: informacyjną i ochronną. Realizacja funkcji informacyjnej warunkuje wypełnienie funkcji ochronnej. Adresat interpretacji, który zastosuje się do informacji uzyskanej od organu interpretacyjnego, nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji podatkowych ewentualnej zmiany tej interpretacji. Istota interpretacji indywidualnej realizuje się poprzez ochronę udzieloną wnioskodawcy, który zastosował się do niej. Należy jednak podkreślić, że ochrona prawna nie jest skutkiem wydania samej interpretacji, lecz wynika z zastosowania się do niej. Zastosowanie się wnioskodawcy do wydanej na jego wniosek interpretacji indywidualnej podlega ochronie prawnej unormowanej w przepisach art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa. Ochrona udzielana podatnikowi działającemu w zaufaniu do interpretacji indywidualnej wynika z tak zwanej zasady nieszkodzenia. W przypadku zastosowania się przez wnioskodawcę do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną, a także w przypadkach nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej – zmiana ta wywiera określone skutki prawne. Zasada nieszkodzenia realizuje się przede wszystkim poprzez zwolnienie z zapłaty podatku, nienaliczanie odsetek za zwłokę oraz odstąpieniu od prowadzenia postępowania karnego skarbowego.

Interpretacja przepisów prawa podatkowego to czynność uprawnionego organu, która w odróżnieniu od aktu administracyjnego (decyzji) nie jest co do zasady skierowana wprost na wywołanie skutków prawnych, lecz stanowi ocenę stanowiska wnioskodawcy bądź wskazanie prawidłowego stanowiska, z uzasadnieniem prawnym, przy uwzględnieniu stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych przedstawionych przez zainteresowanego we wniosku o interpretację. Wydając interpretację organ nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach podatkowych wnioskodawcy wynikających z danego stanu faktycznego czy przyszłego zdarzenia, a jedynie określa, czy dany podmiot, w danych warunkach, w istniejącym stanie prawnym, postąpił lub postąpi prawidłowo, a więc zgodnie z prawem podatkowym. Interpretacja zatem odnosi się jedynie do ocen prawnych dokonanych wcześniej przez tego podatnika. Skoro nie zawiera rozstrzygnięć stanowiących i kształtujących, a jedynie ocenę prawną stanowiska podatnika, dopiero jej wykonanie wywiera określone skutki wobec podatnika i ewentualnie organu podatkowego. Trzeba podkreślić, że - co do zasady - podatnik nie ma obowiązku zastosowania się do interpretacji. Dopiero stosując się do interpretacji jest chroniony przed negatywnymi skutkami ich ewentualnej zmiany.

Z przedstawionego we wniosku opisy sprawy wynika, że Spółka przejmująca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. [...] Zielona Energia (dalej: „[...]”) jest członkiem podatkowej grupy kapitałowej „Podatkowa Grupa Kapitałowa [...]”, w której rolę spółki reprezentującej pełni [...]. PGK podlega (i na moment zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce osiągania dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka przejmująca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka przejmująca należy do Grupy Kapitałowej [...], której podmiotem dominującym jest [...]. [...] posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym [...].

W skład Grupy wchodzą również spółki komandytowe, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej w lądowych farmach wiatrowych (dalej łącznie jako: „Spółki [...]” lub „Spółki przejmowane”). [...] jest komandytariuszem Spółek [...]. Spółka przejmująca posiada prawo do udziałów w zyskach poszczególnych spółek na poziomie 99,9%.

W ramach Grupy rozważane jest dokonanie reorganizacji, której celem jest uporządkowanie struktury właścicielskiej w segmencie OZE i tym samym zwiększenie efektywności zarządzania aktywami Spółek [...]. W związku z powyższym planowane jest dokonanie połączenia Spółek [...] z [...], w ramach którego [...] przejmie Spółki [...] w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych ,tj. przez przeniesienie całego majątku Spółek [...] na [...] w zamian za udziały, które [...] wyda na rzecz drugiego wspólnika Spółek [...] tj. [...]. W wyniku Połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółek przejmowanych, których majątek zostanie przeniesiony na Spółkę przejmującą.

Przed Połączeniem Spółki przejmowane otrzymały interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz przez organy lokalne (gminy) dotyczące bieżącej działalności gospodarczej Spółek przejmowanych. Spółki przejmowane stosują się do uzyskanych interpretacji indywidualnych.

Państwa wątpliwości dotyczą m.in. ustalenia czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości stwierdzić należy, że prawo do ochrony na podstawie przepisów dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych przejdzie na następcę, o ile przysługiwało poprzednikowi. Aby więc takie prawo do ochrony przeszło na następcę w drodze sukcesji, poprzednik musiał zastosować się do interpretacji indywidualnej. Tylko w sytuacji zastosowania się poprzednika prawnego do treści adresowanej do niego interpretacji, ochrona przed skutkami jej zmiany, rozciąga się na jego następcę prawnego. Funkcja ochronna i gwarancyjna interpretacji indywidualnej realizuje się bowiem, z momentem podjęcia przed jej zmianą przez podatnika – w zaufaniu do organu podatkowego, który interpretację wydał – konkretnych działań i zachowań, których cel, kierunek, przedmiot, zdeterminowane są treścią wydanej interpretacji. Z przywołanych przepisów Ordynacji podatkowej wynika jednoznacznie, że gwarancja wynikająca z zastosowania się do wydanej wobec podatnika interpretacji stanowi jego prawo, albowiem zastosowanie się do interpretacji nie może mu szkodzić. Wskazana ochrona prawna stanowi więc treść tegoż prawa. Ma przy tym charakter warunkowy, albowiem aktualizuje się, gdy podatnik zastosował się do tejże interpretacji. Tym samym, funkcja gwarancyjna i ochronna wydanej interpretacji podatkowej nie stanowi samoistnej wartości podlegającej sukcesji.

Z zawartego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółki przejmowane stosują się do uzyskanych interpretacji indywidualnych.

Zgodzić więc należy się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby ona jej poprzednikom prawnym (Spółkom przejmowanym).

Nie sposób jednakże zaakceptować Państwa stanowiska, że ww. sukcesja, dotyczy również sytuacji, w których stan faktyczny wskazany we wniosku interpretacyjnym i wydanym na jego tle interpretacjom dotyczy zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów. W takiej bowiem sytuacji Spółki przejmowane nie zastosowały się jeszcze w istocie do uzyskanych interpretacji indywidualnych. Zastosowanie się do nich po przejęciu przez Spółkę przejmującą, nie zapewni tej Spółce omawianej ochrony prawnej, bowiem jak już wskazano „funkcja gwarancyjna i ochronna wydanej interpretacji indywidualnej nie stanowi samoistnej wartości podlegającej sukcesji.”

Zatem Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym po Połączeniu Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych, w tym również będzie ona uprawniona do korzystania z ochrony prawnej wynikającej z wszystkich indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych na rzecz Spółek przejmowanych przed Połączeniem, w sytuacji gdy spółki przejmowane:

-zastosowały się przed połączeniem do wydanych na ich wniosek interpretacji indywidualnych –jest prawidłowe;

-nie zastosowały się przed połączeniem do wydanych na ich wniosek interpretacji indywidualnych – jest nieprawidłowe;

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Informujemy, że wydana interpretacja indywidualna dotyczy tylko sprawy z zakresu Ordynacji podatkowej. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. 

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00