Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Data publikacji: 2023-11-06

Czy dodatek za wysługę lat powinien być wliczony do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

PROBLEM

Od 3 października 2023 r. nauczycielowi pracującemu w naszej szkole zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy, ponieważ wykorzystał cały okres zasiłkowy. Przy wypłacie wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego dodatek za staż pracy był wypłacany osobno (co oznacza, że nie był wliczany do podstawy tych świadczeń). W naszym regulaminie pracy jest zapis, że szczegółowe warunki wynagradzania i przyznawania dodatków dla nauczycieli określa uchwalony przez organ prowadzący szkoły "Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat …". W tym regulaminie jest zapis dotyczący dodatku za wysługę lat: "Dodatek za wysługę lat § 4.4 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości określonej w art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela. 2. Okresy zatrudnienia oraz inne okresy uprawniające do dodatku określone zostały w rozporządzeniu. 3. Dodatek przysługuje: 1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca; 2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca; 3) dodatek przysługuje za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz za dni, które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego, chyba ze przepis szczególny stanowi inaczej". Czy dodatek za wysługę lat powinien być wliczony do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, czy powinien zostać wypłacany osobno?

RADA

Jeżeli regulamin wynagradzania nauczycieli przewiduje, że dodatek za wysługę lat wypłaca się nauczycielom również za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego, to nie wchodzi on do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Zasadę tą stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego (art. 47 w/w ustawy).

W opisanej sytuacji regulamin wynagradzania nauczycieli stanowi, że „dodatek za wysługę lat przysługuje za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz za dni, które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego, chyba ze przepis szczególny stanowi inaczej.” Oznacza to, że dodatek ten jest wypłacany w czasie niezdolności do pracy, a zatem nie uwzględnia się go w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Ponieważ te same zasady dotyczą świadczenia rehabilitacyjnego, należy przyjąć, że nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat również w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, a zatem nie będzie on wchodził do podstawy wymiaru tego świadczenia.

dr Dariusz Dwojewski

doktor nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00