Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.518.2023.1.AS

Brak opodatkowania ryczałtem dochodu odpowiadającego wysokości wydatków na Koszty reprezentacji i na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku opodatkowania ryczałtem dochodu odpowiadającego wysokości wydatków takich jak:

  • „Koszty reprezentacji” (pytanie Nr 1),
  • wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników (pytanie Nr 2),

jako wydatków związanych z działalnością gospodarczą.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z. o.o. (dalej jako „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziałowcami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka nie posiada ani udziałów, ani praw w innych podmiotach.

Począwszy od 1 czerwca 2022 r. Spółka zdecydowała się na opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej jako „Ryczałt”), o którym mowa w Rozdziale 6b „Ryczałt od dochodów spółek” ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „ustawa o CIT”).

W toku prowadzonej działalności Wnioskodawca planuje ponosić koszty związane ze świadczeniami na rzecz kontrahentów (np. koszty prezentów, wydatki na spotkania biznesowe; dalej jako „Koszty reprezentacji”) oraz pracowników (np. koszty prezentów, wydatki na imprezy integracyjne).

Spółka planuje przekazywać klientom nieodpłatnie prezenty o różnej wartości, w tym alkohol i okolicznościowe upominki (np. świąteczne zestawy prezentów). Tego rodzaju gesty będą miały na celu wykreowanie pozytywnej opinii o Wnioskodawcy, a także przedstawienie jego wizerunku jako godnego zaufania partnera gospodarczego.

Dodatkowo Spółka w przyszłości będzie organizować spotkania biznesowe z klientami, które odbywać się będą w siedzibie Wnioskodawcy lub w innym wyznaczonym miejscu (np. restauracji). Podczas tych spotkań będą ponoszone wydatki (np. zapłata za kolację, nocleg), które będzie pokrywała Spółka. Spotkania z klientami będą miały na celu podtrzymanie kontaktów biznesowych, budowę długotrwałych relacji, pozyskiwanie nowych klientów oraz tworzenie pozytywnego wizerunku firmy. Wnioskodawca może też w przyszłości organizować imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym dla pracowników, np. spotkania wigilijne. Tego rodzaju wyjazdy lub spotkania pozytywnie przełożyłyby się na wyniki finansowe osiągane przez Wnioskodawcę. Dobrze zmotywowany pracownik wykonuje bowiem swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Imprezy takie będą wiązały się z takimi wydatkami, jak np.: koszty transportu, wynajęcie sali lub restauracji, opłacenie cateringu i ewentualnie noclegów.

Spółka może także w przyszłości ponosić wydatki na prezenty dla pracowników (np. zestawy świąteczne, alkohol). Podobnie jak w przypadku imprez motywacyjno-integracyjnych wydatki te będą pośrednio oddziaływały na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy. Poprawiają bowiem atmosferę w zespole i zmotywują pracowników do dalszego rozwoju i efektywniejszej pracy na rzecz firmy.

Wnioskodawca zamierza ponosić takie wydatki ze środków obrotowych.

Pytania:

1)Czy poniesione Koszty reprezentacji powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.?

2)Czy wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad pytanie 1)

Poniesione Koszty reprezentacji nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem.

Ad pytanie 2)

Poniesione wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnych oraz prezenty dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem.

Część ogólna uzasadnienia:

Rozdział 6b ustawy o CIT reguluje zasady alternatywnego systemu opodatkowania, jakim jest ryczałt od dochodów spółek.

Zgodnie z Rozdziałem 6b ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania Ryczałtem są między innymi wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie wskazał, jakie wydatki mieszczą się w tej kategorii.

Pomocny w tym zakresie jest Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako „Przewodnik”), stanowiący objaśnienia podatkowe, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540). Zgodnie z zapisami Przewodnika przy kwalifikacji wydatków do tej kategorii można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Oba rodzaje wydatków są bowiem podobne ze względu na cel ich poniesienia − zarówno koszty uzyskania przychodu, jak i wydatki związane z działalnością gospodarczą są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podatników opodatkowanych Ryczałtem nie obowiązuje natomiast art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, w którym z kosztów uzyskania przychodów ustawodawca wyłączył określone rodzaje wydatków. Zdaniem Spółki część wydatków zawartych w tym katalogu, jak np. Koszty Reprezentacji stanowią wydatki związane z działalnością gospodarczą. Dlatego też warto odnieść się do Przewodnika, w którym ustawodawca wskazał, że pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest równoznaczne z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”. Katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie jest bowiem tożsamy z wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą i nie powinien być stosowany w przypadku kwalifikacji kosztów jako podlegających opodatkowaniu Ryczałtem.

Uzasadnienie stanowiska do pytania Nr 1:

Zdaniem Wnioskodawcy Koszty reprezentacji nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem.

Wydatki ponoszone na rzecz klientów Wnioskodawcy, w tym prezenty w postaci alkoholu bądź spotkania w restauracji będą miały na celu kształtowanie dobrego wizerunku Spółki, utrzymanie dobrych relacji z klientami, nawiązanie współpracy z nowymi kontrahentami oraz podziękowanie za dotychczasową współpracę. Takie świadczenia na rzecz klientów bez wątpienia wpłyną na wzrost przychodów osiąganych przez Spółkę.

Na gruncie przepisów o Ryczałcie nie funkcjonują takie pojęcia, jak „koszty uzyskania przychodów”, a regulacja art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie znajduje zastosowania. Tym bardziej podatników opodatkowanych Ryczałtem nie obowiązuje art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się Kosztów Reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Nie oznacza to jednak, że są to wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Sam fakt, że określona kategoria kosztów została dodana przez ustawodawcę do katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, nie oznacza, że wydatki te nie są związane z działalnością gospodarczą.

Większość wydatków wymienionych w art. 16 ustawy o CIT (w tym Koszty reprezentacji) jest związanych z działalnością gospodarczą. Wydatki, które planuje ponieść Wnioskodawca są związane z prowadzoną przez niego w sposób ciągły zorganizowaną działalnością o charakterze zarobkowym. Z całą pewnością poniesienie Kosztów Reprezentacji wpłynie na wzrost osiąganych przychodów przez Spółkę. Gdyby bowiem nie były one ponoszone w tym celu, to w ogóle nie byłoby konieczności umieszczania ich w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 u.p.d.o.p.), gdyż nie stanowiłyby one kosztów podatkowych z mocy prawa, na podstawie ogólnej definicji zawartej w art. 15 u.p.d.o.p.

Uzasadnienie stanowiska do pytania Nr 2:

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione na imprezy o charakterze motywacyjno- integracyjnym oraz prezenty dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem.

Spółka uważa, że tego rodzaju wyjazdy, spotkania lub prezenty (w tym alkohol) będą przekładały się pozytywnie na osiągane przez nią wyniki finansowe. W interesie Wnioskodawcy jest bowiem, aby pracownicy byli zmotywowani, ponieważ wówczas wykonują oni swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Docenianie w ten sposób zespołu wpływa także na zmniejszenie ilość nieobecności w pracy oraz rotację pracowników. Organizowanie imprez bądź wręczanie upominków kreuje pozytywną atmosferę na linii Spółka - pracownik, co skutkować będzie motywacją pracowników do dalszego rozwoju oraz ich zaangażowaniem w pracę. Należy więc uznać, że będzie to przekładało się w sposób pośredni na osiągnięcie przez Wnioskodawcę przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

Zgodnie z definicja zawartą w art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.) przez działalność gospodarczą rozumie się zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Zatem wydatki na wspomniane powyżej spotkania, wydarzenia i prezenty będą związane z realizacją celów Wnioskodawcy, który dzięki swoim pracownikom osiąga przychody z działalności gospodarczej (cel zarobkowy).

Należy więc uznać, że te wydatki spełniają warunki do zakwalifikowania ich do związanych z działalnością gospodarczą, ponieważ będą ponoszone w związku ze zorganizowaną działalnością zarobkową Spółki, która jest wykonywana w sposób ciągły i we własnym imieniu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w Rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych, ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

W myśl art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Stosownie do art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił m.in. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost, jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości od składników majątku (np. samochodów osobowych), które są wykorzystywane w celach mieszanych.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą można uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia „wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą”. Tutaj jednakże w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, że: „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu, jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter”.

Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu, jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

Ad 1)

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że od 1 czerwca 2022 r. podlegają Państwo opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej jako „Ryczałt”). W toku prowadzonej działalności gospodarczej planują Państwo ponosić m. in. koszty związane ze świadczeniami na rzecz kontrahentów (np. koszty prezentów, wydatki na spotkania biznesowe („Koszty reprezentacji”). Planują Państwo przekazywać klientom nieodpłatnie prezenty o różnej wartości, w tym alkohol i okolicznościowe upominki (np. świąteczne zestawy prezentów). Wyjaśnili Państwo, ze tego rodzaju gesty będą miały na celu wykreowanie pozytywnej opinii o Spółce, a także przedstawienie Państwa wizerunku jako godnego zaufania partnera gospodarczego. Dodatkowo w przyszłości będą Państwo organizować spotkania biznesowe z klientami, które odbywać się będą w siedzibie Spółki lub w innym wyznaczonym miejscu (np. restauracji). Podczas tych spotkań będą Państwo ponosili wydatki tj. np. zapłata za kolację, nocleg. Spotkania z klientami będą miały na celu podtrzymanie kontaktów biznesowych, budowę długotrwałych relacji, pozyskiwanie nowych klientów oraz tworzenie pozytywnego wizerunku firmy.

Zaznaczyli Państwo, że zamierzają Państwo ponosić takie wydatki ze środków obrotowych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy „Koszty reprezentacji” stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Państwa zdaniem poniesione Koszty reprezentacji nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem.

Odnosząc się do powyższego stanowiska wskazać należy, że opisane we wniosku wydatki związane ze świadczeniami na rzecz kontrahentów takie jak:

  • koszty prezentów o różnej wartości (w tym alkohol i okolicznościowe upominki, np. świąteczne zestawy prezentów),
  • wydatki na spotkania biznesowe z klientami, które odbywać się będą w siedzibie Spółki lub w innym wyznaczonym miejscu, np. w restauracji w postaci np. zapłaty za kolację, nocleg

(„Koszty reprezentacji”), które będą Państwo pokrywali ze środków obrotowych Spółki, mają na celu wykreowanie pozytywnej opinii o Spółce i wykreowanie pozytywnego wizerunku w relacjach biznesowych jako godnego zaufania partnera gospodarczego. Mają one zatem co do zasady związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Ponoszone przez Państwa „Koszty reprezentacji” mogą być zatem uznane za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak wynika z Państwa wyjaśnień, „Koszty reprezentacji” ponoszone są w celu podtrzymania i umocnienia kontaktów z kontrahentami i mają związek z uzyskiwaniem przychodów. Ponadto, przekazywanie prezentów o różnej wartości i okolicznościowych upominków również ma na celu podtrzymywanie dobrych relacji biznesowych z kontrahentami i kreowanie pozytywnej opinii o Spółce, a także budowanie jej wizerunku jako zaufanego partnera gospodarczego, co w efekcie przekłada się na wysokość osiąganego przychodu.

Podkreślić jednak należy, że pełna weryfikacja okoliczności ponoszenia, zasadności i związku z prowadzoną działalnością wymienionych przez Państwa we wniosku wydatków na spotkania z kontrahentami oraz na upominki o różnej wartości wręczane kontrahentom (w tym alkohol), możliwa będzie w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest bowiem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodnego.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że poniesione przez Państwa wydatki związane ze świadczeniami na rzecz kontrahentów takie jak:

  • koszty prezentów o różnej wartości (w tym alkohol i okolicznościowe upominki, np. świąteczne zestawy prezentów),
  • wydatki na spotkania biznesowe z klientami, które odbywać się będą w siedzibie Spółki lub w innym wyznaczonym miejscu, np. w restauracji w postaci np. zapłaty za kolację, nocleg

(„Koszty reprezentacji”), pozostają w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą Spółki i nie powodują powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zatem nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie braku opodatkowania ryczałtem „Kosztów reprezentacji” jako wydatków związanych z działalnością gospodarczą (pytanie Nr 1), należało uznać za prawidłowe.

Ad 2)

Z opisu sprawy wynika, że mogą też Państwo w przyszłości organizować imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym dla pracowników, np. spotkania wigilijne. Tego rodzaju wyjazdy lub spotkania pozytywnie przełożyłyby się na wyniki finansowe osiągane przez Spółkę. Dobrze zmotywowany pracownik wykonuje bowiem swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Imprezy takie będą wiązały się z takimi wydatkami, jak np.: koszty transportu, wynajęcie sali lub restauracji, opłacenie cateringu i ewentualnie noclegów. Spółka może także w przyszłości ponosić wydatki na prezenty dla pracowników (np. zestawy świąteczne, alkohol). Podobnie, jak w przypadku imprez motywacyjno-integracyjnych, wydatki te będą pośrednio oddziaływały na zwiększenie przychodów Spółki. Poprawiają bowiem atmosferę w zespole i zmotywują pracowników do dalszego rozwoju i efektywniejszej pracy na rzecz firmy.

Wskazali Państwo, że tego typu wydatki będą ponoszone ze środków obrotowych Spółki.

Państwa wątpliwości budzi kwestia, czy ponoszone przez Spółkę wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników (np. zestawy świąteczne, alkohol), stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Państwa zdaniem poniesione wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnych oraz prezenty dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Oceniając powyższe, zauważyć należy, że wydatki poniesione przez Państwa na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym (np. spotkania wigilijne) dla pracowników oraz wydatki na prezenty dla pracowników, np. zestawy świąteczne, alkohol, nie będą stanowić Państwa wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jak wynika z opisane przez Państwa sprawy, wydatki te będą ponoszone w związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Wydatki te będą wpływać na zaangażowanie, poprawę atmosfery oraz zwiększenie motywacji do pracy, dzięki czemu poprawi się wydajność i efektywność organizacji pracy. Spotkania i wyjazdy organizowane przez Państwa dla pracowników w ramach imprez integracyjnych umocnią dotychczasowe więzi zawodowe, będą wyrazem uznania pracodawcy dla dotychczasowej pracy, zachęcą do dalszych starań i zmotywują do rozwoju, powodując większe zaangażowanie w pracę. Zmotywowani w ten sposób pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie, co przełoży się na wymierne dla Państwa korzyści. Zaangażowanie w wykonywaną pracę może także wpływać na zmniejszenie ilości nieobecności w pracy oraz rotację pracowników. Ponadto prezenty (w tym alkohol) przekazywane przez Państwa pracownikom np. z okazji świąt, wpłyną na pozytywne relacje zawodowe, świadczyć będą o docenianiu w ten sposób zespołu i stworzą pozytywną atmosferę w pracy, a w efekcie będą przekładały się pozytywnie na osiągane przez Spółkę wyniki finansowe.

Należy więc uznać, że ponoszone przez Państwa wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnych oraz prezenty dla pracowników będą przekładały się w sposób pośredni na osiągnięcie przez Państwa przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

Podsumowując, ponoszone przez Państwa wydatki na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników (np. zestawy świąteczne, alkohol) nie powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. Zatem nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie braku opodatkowania ryczałtem wydatków na imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym oraz prezenty dla pracowników jako wydatków związanych z działalnością gospodarczą (pytanie Nr 2), należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00