Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.658.2023.3.AA

Opodatkowanie sprzedaży roślin

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 17 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 17 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 listopada 2023 r. (wpływ 27 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą o PKD m.in.:

PKD 47.91.Z. – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

PKD 47.76.Z. – Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Z wyżej wymienionej działalności rozlicza się Pani na zasadach ogólnych (podatek liniowy 19%) oraz jest Pani czynnym podatnikiem VAT. Na stronie Pani sklepu sprzedaje Pani rożne akcesoria ogrodowe, substraty do uprawy roślin oraz rośliny, stosując dla nich odpowiednią stawkę VAT oraz rozlicza się Pani z nich na podstawie wyżej wspomnianego podatku liniowego 19%. Prowadzi Pani pełną ewidencję sprzedaży. Dodatkowo od wielu lat jest Pani też pasjonatem i kolekcjonerem roślin ozdobnych oraz posiada Pani ich sporą kolekcję. Rośliny te rozmnaża Pani dla potrzeb własnych, ale chciałaby Pani także owe nadwyżki zacząć wystawiać na stronie Pani sklepu. Nie jest Pani rolnikiem w ustawowym znaczeniu tego słowa oraz nie posiada Pani gruntów rolnych. Rośliny w prywatnej kolekcji są hodowane w sposób nieprzetworzony, naturalny oraz są w Pani posiadaniu co najmniej 3 miesiące, zanim zostaną rozmnożone.

Wszystkie rośliny z Pani prywatnej kolekcji są trzymane w domu, w pokoju o metrażu nieprzekraczającym 15m2 (półki, regały, kwietniki itp.) Wg ustawy wszelkie nadwyżki z takiej uprawy są traktowane jako pozyskiwane z działalności rolniczej: „Działalnością rolniczą, w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym ust. 1 pkt 1, jest to działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt – licząc od dnia nabycia”.

Wyżej wymieniona działalność rolnicza jest zwolniona z podatku dochodowego, natomiast jest opodatkowana podatkiem rolnym. Wyjątek stanowią działy specjalne produkcji rolnej, które stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”. Przykładowo z działem specjalnym produkcji rolnej będziemy mieli do czynienia, gdy liczba kur nieśnych przekroczy 80 sztuk. Gdy liczba kur nieśnych będzie poniżej 80 sztuk, to przychody z tego tytułu nie będą stanowić działów specjalnych produkcji rolnej, lecz działalnością rolniczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Ustawodawca przewiduje dwa zasadnicze sposoby opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, tj. przy zastosowaniu norm szacunkowych lub w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

W przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych. U podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, dochód z działów specjalnych ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w roku 2023 określił Minister Finansów rozporządzaniem z dnia 14 listopada 2022 roku. (Dz. U. poz. 2478).

Dodatkowo w uzupełnieniu do wniosku wyjaśniła Pani, że jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą o PKD m.in.: PKD 47.91.Z. – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet PKD 47.76.Z. – Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. W Pani działalności sprzedaje Pani akcesoria ogrodowe, podłoża dla roślin itp. Dodatkowo od wielu lat jest Pani też pasjonatem i kolekcjonerem roślin ozdobnych oraz posiada Pani ich sporą kolekcję. Prowadzi Pani bloga roślinnego, jest administratorem jednej z roślinnych grup dla pasjonatów, gdzie udziela Pani porad. Wszystkie rośliny z Pani kolekcji rozmnaża Pani dla potrzeb własnych, w sposób naturalny, gdzie okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca. Wszystkie rośliny są uprawiane w domu, na parapetach, regałach w sposób nieprzetworzony, powierzchnia przeznaczona na ich domową uprawę nie przekracza 15m2. W związku z ciągłym wzrostem roślin i rozrastającą się kolekcją posiada Pani sporo nadwyżek, które chciałaby zacząć wystawiać na stronie Pani sklepu. Rośliny trafiałyby do innych kolekcjonerów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Nie jest Pani rolnikiem w ustawowym znaczeniu tego słowa oraz nie posiada Pani gruntów rolnych.

Pytanie

Czy sprzedaż roślin pozyskanych z własnej domowej uprawy, które zostały rozmnożone w sposób naturalny i nieprzetworzony oraz będący w Pani posiadaniu co najmniej kilka miesięcy są zwolnione z podatku PIT?

Czy sprzedaż nadwyżek z prywatnej kolekcji zalicza się do działu specjalnego produkcji?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, w Pani rozumieniu przepisów prawa, sprzedaż nadwyżek roślinnych z prywatnej kolekcji nie podlega opodatkowaniu, jeśli nadwyżki te zostały pozyskane w sposób naturalny oraz nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi co najmniej 1 miesiąc. Dodatkowo wg ustawy nie ma obowiązku prowadzenia ich ewidencji oraz obowiązku fakturowania oraz nie ma obowiązku wykazywania ich w ewidencji przychodów, ponieważ sprzedaż tych roślin będzie stanowić działalność rolniczą.

Ponadto uważa Pani, że nadwyżki roślin z własnej uprawy, rozmnożone w sposób naturalny oraz nieprzetworzony będące w Pani posiadaniu powyżej okresu kilku miesięcy (ustawa mówi o co najmniej 1 miesiącu), trzymane oraz uprawiane w domu, czyli pomieszczeniu mieszkalnym – pokój o powierzchni nieprzekraczającej 15m2, nie jest zaliczana także do działów specjalnych produkcji rolnej, które określa art. 2 ust. 3 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje Pani akcesoria ogrodowe, podłoża dla roślin. Dodatkowo od wielu lat jest Pani też pasjonatem i kolekcjonerem roślin ozdobnych oraz posiada Pani ich sporą kolekcję. Wszystkie rośliny ze swojej kolekcji rozmnaża Pani dla potrzeb własnych, w sposób naturalny, gdzie okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca. Wszystkie rośliny są uprawiane w domu na parapetach, regałach w sposób nieprzetworzony, powierzchnia przeznaczona na ich domową uprawę nie przekracza 15m2. W związku z ciągłym wzrostem roślin i rozrastającą się kolekcją posiada Pani sporo nadwyżek, które chciałaby Pani sprzedawać. Rośliny trafiałby do innych kolekcjonerów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyjątek od ogólnej zasady powszechności opodatkowania zawarto m.in. w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicję działalności rolniczej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Ustawodawca precyzyjnie określił, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą. Wyliczenie dokonane w powyższej regulacji ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej – podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzącym z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ,,in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Założenia prawne uzasadniają więc niepodleganie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży produktów w przypadku, gdy ich zbycie następuje w przypadkach kwalifikowanych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do działalności rolniczej.

Zatem sprzedaż przez Panią roślin pozyskanych z własnej domowej uprawy, które zostały rozmnożone w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca, stanowi sprzedaż wykonywaną w ramach działalności rolniczej i nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej. W takim przypadku, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży tych roślin są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Reasumując – przychody ze sprzedaży roślin pozyskanych z własnej domowej uprawy, które zostały rozmnożone w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, sprzedaż przez Panią nadwyżek roślin z prywatnej kolekcji nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00