Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.916.2023.2.MT

Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz spółki, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 17 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 28 listopada 2023 r. (wpływ 28 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 3 kwietnia 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stosują się do Pana wyjątki, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Na podstawie umowy o współpracy zawartej z kontrahentem z sektora IT, świadczy Pan usługi w branży IT jako Kierownik Projektu (Lead Project Manager) świadczący usługi z dziedziny koordynowania projektami informatycznymi dla klientów. Nie świadczy Pan usług doradczych ani usług stricte technicznych (np. programowanie), a wszystkie wykonywane przez Pana czynności stanowią usługi wsparcia IT w postaci zarządzania/koordynowania projektami informatycznymi oraz rekrutowania, zarządzania i edukowania członków zespołu oraz innych Project Managerów z zakresu metodologii (…).

Wykonywane przez Pana usługi dotyczą profesjonalnego i skutecznego wspierania realizacji projektów informatycznych, usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem systemów informatycznych oraz prowadzenie dokumentacji technicznej. Jako kierownik projektu wspiera i koordynuje Pan wykonanie przydzielonego zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych Panu projektów. Na podstawie zidentyfikowanych zadań, jako kierownik projektu układa Pan harmonogram prac, i rozpoczyna Pan pracę z wyznaczonymi przez klienta strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu. Co istotne jako Kierownik Projektu nie świadczy Pan usług doradczych - wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury czy oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu lub dostawców, dane są zbierane i przedstawiane bez rekomendacji samego kierownika projektu do osób decyzyjnych. Wszelkie procedury i procesy wg których odbywa się dostarczanie usługi są z góry ustalone przez Klienta. Właścicielem budżetu, sprzętu i wytworzonych produktów w tym własności intelektualnej jest zawsze Klient Spółki.

Usługi, które Pan świadczy i będzie świadczył w 2023 roku jako Kierownik Projektu (Lead Project Manager) są związane z:

1)Usługami związanymi z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanymi pod numerem PKWiU 62.01.11.0 - w zakresie w jakim świadczy Pan usługi:

a)definiowania, wraz z kluczowymi interesariuszami, planów i harmonogramów;

b)analizy istniejących systemów informatycznych wraz z wykonaniem dokumentacji i weryfikacji spójności wymagań biznesowych w zakresie projektu informatycznego;

c)koordynowania i dostarczania wyników projektu w czasie, zakresie, kosztach i w uzgodnionej z Klientem jakości;

d)koordynowania i ustalania priorytetów zadań projektowych, zarządzania terminami, utrzymywania planów projektów i przekazywania statusu kluczowym interesariuszom;

e)monitorowania i kontrolowania postępu projektu, proaktywnego zarządzania i ograniczania ryzyka projektu;

f)bieżącego zarządzania projektami, według zasad przyjętych przez Klienta;

g)związane ze wsparciem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

h)prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym;

i)przygotowywania raportów i komunikacji zarówno wewnętrznie w ramach firmy Klienta, jak i do Klientów zewnętrznych;

2)Pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30.0 w zakresie w jakim pozyskuje i przekazuje Pan wiedzę o projekcie oraz prowadzi szkolenia dotyczące projektu, czy warsztaty z interesariuszami;

3)Zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0 – w zakresie w jakim świadczy Pan usługi:

a)zamknięcia projektu po jego zakończeniu oraz zebrania i udokumentowania wyciągniętych wniosków.

b)spotkań z klientem i innymi interesariuszami, przekazywania odpowiednich informacji w celu osiągania pożądanego zrozumienia i wsparcia;

c)przygotowania i realizacji planowanych budżetów projektowych;

d)prowadzenia dokumentacji projektu.

4)Pozostałymi usługami doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowanymi sklasyfikowanymi pod numerem PKWiU 85.59.13.2 - w zakresie w jakim prowadzi Pan szkolenia wewnątrz organizacji dotyczące kierowania projektami, jak również rekrutuje, zarządza i szkoli Pan innych Kierowników Projektu.

Usługi te są skategoryzowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania - PKWiU ex 62.02 (nie projektuje Pan oprogramowania oraz nie rozwija Pan oprogramowania technologii informatycznych) (dalej: „Usługi”). Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług takich jak: projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania. Nie jest Pan aktywnym programistą i nie świadczy Pan też usług takich jak (i) usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, (ii) doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemy zabezpieczające, które wskazane są w klasyfikacji PKWiU 2015 jako "usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego".

Świadczy Pan usługi jako niezależny kontraktor - nie jest Pan pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą, ani reprezentantem kontrahentów. Zawarte umowy nie narzucają w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Pana działań. Rozliczenie odbywa się na zasadzie wypłaty godzinnego wynagrodzenia za rzeczywiście wykonane usługi. Jako wykonujący postanowienia umowy z kontrahentami ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Prowadzi Pan w sposób rzetelny i zgodny z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ewidencję przychodów. Nie wyklucza Pan, że w roku podatkowym będzie Pan świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług pozostanie tożsamy - mieszczący się w obowiązkach Kierownika Projektu - i mieścić się będzie w klasyfikacji PKWiU 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wskazał Pan, że:

1.Wniosek dotyczy usług świadczonych w roku 2023.

2.Prowadził Pan działalność gospodarczą wyłącznie w 2023 i prostuje Pan wniosek w tym zakresie, że świadczy i będzie Pan świadczył usługi w 2023 roku jako Kierownik Projektu;

3.W roku podatkowym, w którym skorzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożył Pan sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania lub oświadczenie na podstawie przepisów ustawy o CEIDG, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął Pan pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.

4.W poprzednim roku podatkowym - 2022 r. - nie prowadził Pan indywidualnej działalności gospodarczej, ani jako wspólnik spółki osobowej, np. spółki cywilnej, jawnej.

5.Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6.Kontrahent nie jest powiązany z Panem, a w szczególności nie jest Pan jego wspólnikiem, ani członkiem zarządu.

7.Nie uzyskuje Pan przychodów z innych źródeł.

8.Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

9.Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

10.Nie świadczy Pan usług doradztwa związanych z zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.11.0), tj. uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, doradza w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, uczestniczy w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu klienta; usług doradztwa związanych z zarządzaniem projektami (PKWiU 70.22.20.0), tj. koordynuje etap przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.

11.Świadczy Pan usługi w ramach współpracy kontrahenta z sektora IT, które (a) nie są świadczone na żadnym etapie tworzenia oprogramowania, lecz są obok tego procesu jako czynności pomocnicze; (b) Pana czynności nie mają wpływu bezpośredniego na przebieg procesu tworzenia oprogramowania –tworzy Pan jedynie ramy dla poruszania się w ramach tego procesu, (c) nie będą usprawniać działania oprogramowania.

12.Ewidencja przychodów prowadzona jest w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

13.Usługi świadczone przez Pana są elementem kompleksowego świadczenia na rzecz Kontrahenta z sektora IT, które obejmuje wszystkie opisane we wniosku usługi. Głównym świadczeniem jest kierowanie projektem, tj. czynności koordynowania i ustalanie priorytetów zadań projektowych, zarządzanie terminami, utrzymywanie planów projektów i przekazywanie statusu kluczowym interesariuszom zakwalifikowane pod PKWiU nr 62.01.11.0.

14.Usługi „związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania” sklasyfikowane pod numerem PKWiU 62.01.11.0, dotyczące:

a)Definiowania, wraz z kluczowymi interesariuszami, planów i harmonogramów polegają na tym, że kiedy wymagania dotyczące funkcji/zadania/żądania/projektu są zdefiniowane i opisane, oraz rozwiązanie wdrożeniowe jest gotowe do wykonania, wraz z kluczowymi interesariuszami i zazwyczaj zespołowo tworzy Pan plan lub harmonogram realizacji funkcji/zadania/żądania/projektu, jeśli wymaga bardziej szczegółowego harmonogramu. Wspólną strukturą Harmonogramu Projektu jest wykres (…) z wyszczególnionymi wszystkimi zadaniami i osobami odpowiedzialnymi za nie, z wszystkimi szacunkami czasu na zadanie, zależnościami oraz dodatkowymi zdarzeniami i artefaktami, takimi jak między innymi: dni wolne, urlopy, czas na komunikację , weryfikacje itp.

b)Analizy istniejących systemów informatycznych wraz z wykonaniem dokumentacji i weryfikacji spójności wymagań biznesowych w zakresie projektu informatycznego polegają na tym, że kiedy pojawia się nowy projekt lub pojawia się nowe żądanie interesariuszy, samodzielnie lub razem z analitykiem biznesowym lub/i architektem systemu lub/i zespołem programistów analizuje Pan istniejące systemy IT (WEB, mobile, po stronie serwera lub wszystkie powyższe rozwiązanie) pod kątem możliwości wykonania żądania interesariuszy. Obejmuje to identyfikację wszystkich wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych do żądania, zdolność systemu do dodawania takich żądań. Kluczowe punkty, uzgodnienia, ograniczenia i założenia muszą być udokumentowane na różnych poziomach szczegółowości dla przyszłej architektury i rozwoju.

c)Koordynowania i dostarczania wyników projektu w czasie, zakresie, kosztach i w uzgodnionej z Klientem jakości polegają bardziej na monitorowaniu dostarczania na wysokim poziomie i możliwości jak najszybszego zidentyfikowania wszelkich problemów. Gdy już w projekcie mamy harmonogram Projektu, który obejmuje zakres (listę zadań, które należy wykonać, aby ukończyć projekt lub zlecenie), czas (harmonogram wykonania wszystkich zadań ze wszystkimi zależnościami itp.) oraz budżet jako oddzielną lub zintegrowaną całość, projekt IT za realizację projektu odpowiada kierownik IT PM (czyli Pan) są odpowiedzialni za śledzenie postępów w czasie zgodnie z harmonogramem Projektu i wstępnie zatwierdzonym budżetem. Jeśli coś pójdzie nie tak, IT PM (czyli Pan) jest odpowiedzialny za dostarczenie dostawy zgodnie z planem, najlepiej bez obniżania jakości. Polega to np. na dodaniu więcej zasobów, zmniejszyć zakres lub omówić możliwość dostosowania go do łatwiejszej opcji wdrożenia itp.

d)Koordynowania i ustalania priorytetów zadań projektowych, zarządzania terminami, utrzymywania planów projektów i przekazywania statusu kluczowym interesariuszom polegają na koordynacji i dostarczaniu wyników projektu w czasie, zakresie, kosztach i jakości uzgodnionej z klientem, ale nieco bardziej szczegółowo. Zależy to od poziomu projektu i zaangażowania IT PM (którym jest Pan). W niektórych przypadkach IT PM może wkroczyć i wprowadzić zmiany w harmonogramie realizacji projektu, kolejności realizacji zadań (priorytetyzacji), aby np. jak najszybciej wykonać najcenniejsze zadania. IT PM może zarządzać terminami projektów wstępnie zatwierdzonymi na etapie tworzenia harmonogramu projektu poprzez komunikację z interesariuszami i zespołem programistów. Wszystkie zmiany dokonane w czasie realizacji projektu muszą znaleźć odzwierciedlenie w planie projektu lub harmonogramie projektu. Jest to również część zadań IT PM do wykonania Wreszcie, wszelkie zmiany projektu, aktualizacje i wyniki powinny być przekazywane zainteresowanym stronom, aby utrzymać ich zaangażowanie, ciągłą świadomość projektu, a także zachować wymagany poziom przejrzystości projektu.

e)Monitorowanie i kontrolowania postępu projektu, proaktywnego zarządzania i ograniczania ryzyka projektu polega na tym, że zawsze idealny harmonogram projektu i plan napotykają wiele problemów i problemów w czasie. Kolejnym i prawdopodobnie kluczowym obowiązkiem IT PM (czyli Pana) jest ciągłe monitorowanie procesu i postępów w realizacji celu. Każdy projekt wiąże się z możliwym ryzykiem. Identyfikacja wszelkiego rodzaju możliwych zagrożeń na najwcześniejszym możliwym etapie, ich prawdopodobieństwa i możliwego wpływu itp. to kolejny kluczowy obowiązek IT PM. Jak również zarządzanie ryzykiem po zidentyfikowaniu ryzyka.

f) Usługach bieżącego zarządzania projektami, według zasad przyjętych przez Klienta polega na korzystaniu z metodologii i ram zarządzania projektami, które upraszczają ich realizację i te metodologie i ramy Pan stosuje. Jest Pan odpowiedzialny za monitorowanie realizacji projektu, przestrzeganie wszystkich zwyczajowych i wcześniej opisanych metodologią lub ramowymi zasadami i umowami zawartymi w projekcie. Wszystko to można nazwać bieżącym zarządzaniem projektami. Zwykle jest to związane z fazą, w której wszystko jest określone i proces dopiero się toczy.

g)Związane ze wsparciem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów polega na realizacji specyficznych działań IT PM w każdej fazie realizacji projektu począwszy od inicjacji projektu do jego zamknięcia lub utrzymania ma swoje własne działania, za które odpowiada IT PM. W niektórych fazach więcej współpracuje Pan z interesariuszami i przeprowadza Pan przegląd systemu na wysokim poziomie oraz pracuje nad jakimś – wymaganym w danej fazie - rodzajem dokumentacji. W niektórych pracuje Pan bardziej z zespołem programistów, w innych z inżynierami zapewnienia jakości itp.

h)Prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym polega na toczeniu komunikacji z zespołem projektowym. Prawie cały czas i prawie wszystkie wyniki Pana działań wymagają komunikacji z zespołem projektowym: zebrać wszystkie wymagania i upewnić się, że są przejrzyste dla wszystkich stron, harmonogram projektu jest wykonalny, wszystko idzie dobrze w trakcie rozwoju, wszystkie ryzyka są zidentyfikowane i mają plan rozwiązania na wszelki wypadek, wszystko jest przejrzyste dla wszystkich, wydawanie i dystrybucja projektów IT jest zdefiniowana i na miejscu itp. Wszystkie tego typu komunikaty wymagały zaangażowania całego zespołu.

i) Przygotowywania raportów i komunikacji zarówno wewnętrznie w ramach firmy Klienta, jak i do Klientów zewnętrznych polega na tym, że wszystkie strony biznesowe zaangażowane w realizację projektu potrzebują pewnego rodzaju przejrzystych raportów: informacji o finansach (o wydatkowanym budżecie), zakres, zakres vs czas, ryzyko, rozwiązane problemy i wykorzystane zasoby itp. Potrzebują ich, aby zrozumieć i śledzić ogólnej kondycji projektu. IT PM (Pan) jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju raporty dotyczące projektu wymagane i wymagane od wszystkich zaangażowanych stron i interesariuszy. Ponadto jest Pan odpowiedzialny za upewnienie się, że wszystkie raporty są przekazywane i jasne dla wszystkich zainteresowanych. Co istotne w żadnych w ramach ww. usług nie uczestniczy Pan w pracach zespołu developerskiego, wskazuje Pan propozycji rozwiązania problemów wynikających z raportów, analiz - jest to rola zespołu developerskiego - rolą Pana jest zarządzanie projektem IT.

15.Usługi „związane z pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie sklasyfikowane” pod numerem PKWiU 62.02.30.0 w zakresie w jakim pozyskuje i przekazuje Pan wiedzę o projekcie oraz prowadzi Pan szkolenia dotyczące projektu oraz warsztaty z interesariuszami polegają na komunikacji z zespołem developerskim w zakresie niezbędnym do raportowania interesariuszom / klientowi wymaganych przez klienta lub też odpowiednią fazą projektu informacji, zaś szkolenia dotyczące projektu oraz warsztaty z interesariuszami są formą przekazywania informacji wymagających raportowania drogą inną niż elektroniczną - w takim przypadku prowadzi Pan spotkania z interesariuszami na temat projektu i podsumowania na temat istotnych etapów projektu, a w przypadku gdy wymagane są informacje i decyzje interesariuszy w formie warsztatowej te decyzje/informacje Pan wymusza. Ponadto w ramach szkoleń uczy Pan podstaw (…) w organizacji, co wspomaga prowadzenie projektu, który prowadzi Pan dla swojego klienta, którego celem jest automatyzacja procesów biznesowych klienta.

16.Świadczone przez Pana usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0, polegają na:

a)W zakresie zamknięcia projektu po jego zakończeniu oraz zebrania i udokumentowania wyciągniętych wniosków - na dokonaniu raportowania i podsumowaniu projektów, określeniu mocnych i słabych stron zespołu developerskiego, podsumowania prowadzenia projektu; dokumentacja często ma formę dokumentacji pdf albo power-pointa, który następnie jest przedstawiany interesariuszom.

b)W ramach spotkań z klientem i innymi interesariuszami, przekazywania odpowiednich informacji w celu osiągania pożądanego zrozumienia i wsparcia; wykonuje Pan usługi przekazywania wiedzy . Wynika to z tego, że również na poziomie interesariuszy mogą wystąpić zmiany osobowe. Ludzie odchodzą z projektu, dołączają do nowych ludzi, różne fazy wymagają różnych ról w zespole itp. jako pojedyncze źródło prawdy jest Pan odpowiedzialny za ustanowienie systemu transferu wiedzy i przepływu w ramach projektu, aby proces był płynny i efektywny, aby nie stracić cokolwiek ważnego.

c)Przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych polega na przygotowaniu przez Pana tabel w excelu i prezentacji w power poincie dotyczącej niezbędnych zasobów i estymat kosztowych prowadzenia projektu i następnie w trakcie poszczególnych ról weryfikuje Pan swoje estymaty i je poprawia;

d)W ramach prowadzenia dokumentacji projektu dba Pan o to, by były wykonane wszelkie niezbędne dla trwałości projektu i jego wykorzystania opisy funkcjonalne, opisy na cele pozyskania finansowania oraz inna dokumentacja, która okaże się niezbędna ad-hoc;

e)Przez infrastrukturę dla technologii informatycznych i komputerowych rozumie Pan hardware i software wykorzystywane w projekcie i ich współpracę między sobą. Jako osoba odpowiedzialna za projekt musi Pan zapewniać, by ta infrastruktura działała bezbłędnie, do czego pozyskuje i wykorzystuje Pan niezbędne zasoby.

f)Spotkania z klientami i innymi interesariuszami dotyczą bezpośrednio projektu i jego planowania i realizacji.

17.Świadczone przez pana usługi związane z pozostałymi usługami doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowanymi - PKWiU 85.59.13.2 dotyczą szkoleń wewnątrz organizacji w zakresie kierowania projektami oraz prowadzenia tzw. Competence center dla Kierowników Projektu, gdzie tworzy Pan materiały szkoleniowe, szkoli i ocenia Pan innych kierowników projektu w organizacji.

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej "u.z.p.d."), osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d., przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Natomiast, w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt u.z.p.d., które osiągane są przez osoby fizyczne, użyte przez ustawodawcę określenie działalność oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r.poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

W związku z późn. zm. w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które nastąpiły z początkiem roku 2021, m.in.: usunięcie załącznika nr 2, a tym samym dopuszczenie większej ilości usług do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, usługi, które Pan świadczy, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.11 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, 62.02.30 usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz 63.11.19.0 - Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych- mogą zostać dopuszczone do ryczałtu.

Stosownie do art. 12 ust. 1 u.z.p.d., w brzmieniu od 1 stycznia 2022 roku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych m.in. wynosi:

1.12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

2.8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

Analizując powyższe przepisy, należy wskazać, że symbole PKWiU opisujące usługi informatyczne zostały w większości wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d. Przepis ten przewiduje dla wskazanych w nim symboli PKWiU - w tym pokrywających się z symbolami, które Pan przypisuje Usługom, stawkę 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże, przy symbolach PKWiU 62.01.1 oraz 62.02 ustawodawca postanowił umieścić znak "ex". Stosownie do art. 4 ust. 4 u.z.p.d., ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami PKWIU, które zgodnie z powołanym przepisem dotyczą wyłącznie usług: związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). W związku z powyższym, należy uznać, że wykonywane przez Pana usługi objęte grupowaniem 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, 63.11.19.0 - Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych oraz 85.59.13.2 - pozostałe usług iw zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane - nie są usługami związanymi z oprogramowaniem, a w szczególności usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. 2015.1676 z dnia 2015.10.23), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan jednoosobową działalność gospodarczą jako Kierownik Projektu świadczący na rzecz swoich kontrahentów usługi dotyczące profesjonalnego i skutecznego wspierania realizacji projektów informatycznych, usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem systemów informatycznych oraz prowadzeniem dokumentacji. W 2022-2023 r. świadczy Pan usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.11.0, usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30.0, pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0 oraz pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane sklasyfikowane pod numerem PKWiU 85.59.13.2.

Realizacja usług świadczonych w 2022-2023 roku polegać będzie głównie na usłudze koordynowania projektami informatycznymi (w zakresie architektury i oprogramowania), gdzie przede wszystkim wspiera i koordynuje wykonanie przydzielonego zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych Panu projektów. Jako kierownik projektu układa Pan harmonogram prac, i rozpoczyna Pan pracę z wyznaczonymi przez klienta strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu, w trakcie procesu tworzenia i rozwoju projektu informatycznego prowadzi Pan komunikację z interesariuszami i zespołem deweloperskim, a także udziela Pan konsultacji, prowadzi Pan szkolenia oraz prowadzi Pan dokumentację projektową. Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania. Warto jeszcze podkreślić, że mając na uwadze stan faktyczny i stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, a mianowicie nie są to czynności takie jak: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania w kontekście czynności technicznych, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Nie świadczy Pan również usług doradczych, ani usług stricte technicznych (np. programowanie), a wszystkie wykonywane przez Pana czynności stanowią usługi wsparcia IT w postaci zarządzania/koordynowania projektami informatycznymi. Wykonywane przez Pana usługi dotyczą profesjonalnego i skutecznego wspierania realizacji projektów informatycznych, usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem systemów informatycznych oraz prowadzenie dokumentacji technicznej. Wobec powyższych konkluzji - usługi świadczone przez Pana nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, ani też usługami związanymi z oprogramowaniem, ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Mając więc powyższą analizę przepisów oraz zakresu usług świadczonych przez Pana należy stwierdzić, że usługi wykonywane przez Pana sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie:

Określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy:

1)Od 3 kwietnia 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Na podstawie umowy o współpracy zawartej z kontrahentem z sektora IT, świadczy Pan usługi w branży IT jako Kierownik Projektu (Lead Project Manager) świadczący usługi z dziedziny koordynowania projektami informatycznymi dla klientów. Wszystkie wykonywane przez Pana czynności stanowią usługi wsparcia IT w postaci zarządzania/koordynowania projektami informatycznymi oraz rekrutowania, zarządzania i edukowania członków zespołu oraz innych Project Managerów z zakresu metodologii (…). Wykonywane przez Pana usługi dotyczą profesjonalnego i skutecznego wspierania realizacji projektów informatycznych, usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem systemów informatycznych oraz prowadzenie dokumentacji technicznej. Jako kierownik projektu wspiera i koordynuje Pan wykonanie przydzielonego zaaprobowanego zakresu, budżetu i harmonogramu przydzielonych Panu projektów. Na podstawie zidentyfikowanych zadań, jako kierownik projektu układa Pan harmonogram prac, i rozpoczyna Pan pracę z wyznaczonymi przez klienta strukturami odpowiedzialnymi za oszacowanie budżetu.

1.Usługi, które Pan świadczy i będzie świadczył w 2023 roku jako Kierownik Projektu (Lead Project Manager) są związane z: Usługami związanymi z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanymi pod numerem PKWiU 62.01.11.0, Pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30.0, Zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 63.11.19.0, Pozostałymi usługami doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowanymi sklasyfikowanymi pod numerem PKWiU 85.59.13.2.

2.Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług takich jak: projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania. Nie jest Pan aktywnym programistą i nie świadczy Pan też usług takich jak (i) usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, (ii) doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemy zabezpieczające, które wskazane są w klasyfikacji PKWiU 2015 jako "usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego".

3.Opodatkowuje Pan otrzymywane z tej działalności przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

4.Prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

5.Wniosek dotyczy roku 2023 i są to przychody z działalności opisanej we wniosku uzyskiwane w tym roku.

6.W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

7.Usługi świadczone przez Pana są elementem kompleksowego świadczenia na rzecz Kontrahenta z sektora IT, które obejmuje wszystkie opisane we wniosku usługi. Głównym świadczeniem jest kierowanie projektem, tj. czynności koordynowania i ustalanie priorytetów zadań projektowych, zarządzanie terminami, utrzymywanie planów projektów i przekazywanie statusu kluczowym interesariuszom zakwalifikowane pod PKWiU nr 62.01.11.0.

8.Nie osiąga Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Z uwagi na fakt, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Kontrahenta, należy przyjąć, ze usługi wykonywane przez Pana należy objąć jedną stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Głównym świadczeniem jest kierowanie projektem, tj. czynności koordynowania i ustalanie priorytetów zadań projektowych, zarządzanie terminami, utrzymywanie planów projektów i przekazywanie statusu kluczowym interesariuszom zakwalifikowane pod PKWiU nr 62.01.11.0.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z późn. zm.) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w dziale 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

  • 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,
  • 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Co istotne, grupowanie 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

  • projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
  • projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
  • projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
  • wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem kodów źródłowych programów komputerowych/gier komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu - mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej - należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to - całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie - obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) - tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne, itp.

Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem - nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że mimo wskazania przez Pana, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 jako kompleksowe (złożone) świadczenia są związane z oprogramowaniem.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane przez Pana czynności, które są elementami kompleksowego (złożonego) świadczenia, których głównym świadczeniem jest kierowanie projektem, tj. czynności koordynowania i ustalanie priorytetów zadań projektowych, zarządzanie terminami, utrzymywanie planów projektów i przekazywanie statusu kluczowym interesariuszom zakwalifikowane pod PKWiU nr 62.01.11.0 i polegające m.in. na: monitorowaniu i kontrolowaniu postępu projektu, proaktywnym zarządzaniu i ograniczaniu ryzyka projektu, wsparciu merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów, prowadzeniu komunikacji z zespołem projektowym, analizy istniejących systemów informatycznych wraz z wykonaniem dokumentacji i weryfikacji spójności wymagań biznesowych w zakresie projektu informatycznego są związane z oprogramowaniem.

Analiza czynności prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie nakierowane na oprogramowanie. Czynności, które Pan wskazał, mieszczą się - w ocenie organu - w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Okoliczność, że świadczone przez Pana usługi w żadnym stopniu nie dotyczą rozbudowy i implementacji oprogramowania, projektowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszenia, nie jest wystarczająca przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU: 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Z uwagi na fakt, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0, 62.02.30.0, 63.11.19.0 oraz 85.59.13.2 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz spółki, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00