Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.717.2023.2.DJD

Opodatkowanie przychodów z robót budowlanych związanych z budową budynków/lokali sklasyfikowanych w Sekcji F, Dziale 41, wg PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12. 5,5% stawką ryczałtu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczyokreślenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A...– kompleksowa realizacja inwestycji budowlanych. Zgodnie z wpisem do CEiDG przeważającym przedmiotem Pana działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych PKD 41.20.Z, a pozostałymi jej przedmiotami są m.in.:

·realizowanie projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków PKD 41.10.Z,

·rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych PKD 43.11.Z,

·przygotowanie terenu pod budowę PKD 43.12.Z,

·wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych PKD 43.22.Z,

·wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych PKD 43.29.Z,

·tynkowanie PKD 43.31.Z,

·zakładanie stolarki budowlanej PKD 43.32.Z,

·posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian PKD 43.33.Z,

·malowanie i szklenie PKD 43.34.Z,

·wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych PKD 43.39.Z, wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych PKD 43.91.Z,

·pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane PKD 43.99.Z i inne.

W ramach działalności zawiera Pan z klientami umowy rezerwacyjne dotyczące przyszłej sprzedaży budynków mieszkalnych lub wyodrębnionych w ich ramach lokali, które to budynki powstaną podczas prowadzenia przez Pana procesu inwestycyjnego. Budynki nie będą powstawać na indywidualne zamówienia klientów.

Proces inwestycyjny polega na wykonaniu przez Pana następujących czynności, najczęściej w podanej niżej kolejności:

1.zakup na własny rachunek nieruchomości gruntowej w celu wybudowania na niej budynku mieszkalnego (mieszkalno-usługowego) przeznaczonego w całości (lub wyodrębnionych w nim lokali) na sprzedaż klientom,

2.opracowanie na własny rachunek projektu - budynku mieszkalnego (budynków mieszkalnych wraz z ewentualnym podziałem na wyodrębnione lokale) - poprzez zlecenie wykonania tego projekt uprawnionemu podmiotowi,

3.uzyskanie pozwolenia na budowę,

4.przeprowadzenie na własny rachunek robót budowlanych obejmujących:

-wzniesienie budynku mieszkalnego (budynków mieszkalnych) zgodnie z projektem oraz robót pobocznych (związanych ze wznoszeniem i wykończeniem budynku/budynków),

-zlecenie ich wyspecjalizowanym podwykonawcom lub zatrudnionym osobom,

5.uzyskanie na własny rachunek odpowiednich dokumentów (np. wydzielenie samodzielnych lokali, przygotowanie dokumentacji geodezyjnej, wypisy, wyrysy, przygotowanie dokumentacji technicznej budynku/lokali),

6.sprzedaż poszczególnych wyodrębnionych lokali (wchodzących w skład wzniesionego budynku/budynków), stanowiących odrębne nieruchomości, lub sprzedaż całego budynku, względnie budynków.

Po zakończeniu budowy, nastąpi sprzedaż budynków/lokali w wyniku zawarcia umów sprzedaży (aktów notarialnych) przenoszących własność nieruchomości na klientów. Odpłatne zbycie lokali lub budynku (budynków) będzie dokonywane zarówno na rzecz podmiotów posiadających status przedsiębiorcy, jak i podmiotów nieposiadających takiego statusu.

Usługi wykonywane przez Pana, w ocenie Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego wydanej 25 września 2023 r., należy zakwalifikować do grupowań PKWiU:

-41.00.11.0 „Budynki mieszkalne jednorodzinne” w przypadku domów jednorodzinnych, pawilonów, wili, domków wypoczynkowych oraz letnich, itp.”;

-41.00.12.0 „Budynki o dwóch mieszkaniach” w przypadku budynków wolnostojących, domów bliźniaczych lub szeregowych o dwóch mieszkaniach;

-41.00.13.0 „Budynki o trzech i więcej mieszkaniach” w przypadku budynków o trzech i więcej mieszkaniach.

W 2023 r. nie będzie Pan :

·opłacał podatku w formie karty podatkowej,

·prowadził działalności w zakresie: prowadzenia aptek, kupna i sprzedaży wartości dewizowych lub handlu akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych,

·korzystał z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

·wytwarzał wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

·świadczył usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, ani na rzecz pracodawcy, z którym nawiązałby stosunek pracy w 2023 r.,

·podejmował wykonywania działalności po zmianie działalności wykonywanej w formie:

-spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego małżonków,

-samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że działalność prowadzona jest od 16 marca 1999 r., obecnie jest opodatkowana ryczałtem. Dla celów działalności gospodarczej jest prowadzona ewidencja przychodów. W 2022 r. nie uzyskał Pan przychodów z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro. Działalność gospodarcza była prowadzona przez cały 2023 r., a pierwszy przychód z tej działalności uzyskano 28 lutego 2023 r. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie było składane w 2023 r., gdyż nie zmieniono formy opodatkowania wybranej w latach ubiegłych. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ramach każdej ze wskazanych grup klasyfikacyjnych (PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12.0, PKWiU 41.00.13.0) wykonuje Pan te same czynności, w zależności tego, czy dotyczą one budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKWiU 41.00.11.0), budynków o dwóch mieszkaniach (PKWiU 41.00.12.0) lub budynków o trzech i więcej mieszkaniach (PKWiU 41.00.13.0). Świadczone przez Pana usługi będą zaliczane do robót budowlanych w rozumieniu art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Pytanie

Czy w przypadku dokonania przez Pana w 2023 r. wyboru opodatkowania przychodu z działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że stan prawny w tym zakresie nie ulegnie zmianie, będzie Pan mógł opodatkować przychód zdefiniowany w opisie zdarzenia przyszłego stawką 5,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w przypadku dokonania w 2023 r. wyboru opodatkowania przychodów z działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że stan prawny w tym zakresie nie ulegnie zmianie, będzie Pan mógł opodatkować przychód zdefiniowany w opisie zdarzenia przyszłego stawką 5,5%.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: „Ustawy o Ryczałcie”, i zależy od rodzaju faktycznie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o Ryczałcie:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy o Ryczałcie nie definiują pojęcia „usługi budowlane”, czy „roboty budowlane”. Dlatego zasadne jest powołanie się na przepis art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.).

Zgodnie z powołaną ustawą,

ilekroć jest mowa o:

- obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych (art. 3 pkt 1),

- robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 9).

Zgodnie z pkt 4.1 Objaśnień do rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. nr 207, poz. 1293,ze zm.) pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Roboty budowlane, zgodnie z PKWiU ujęte zostały w sekcji F obejmującej:

-budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej,

-roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:

·Dział 41 - budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,

·Dział 42 - budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,

·Dział 43 - roboty budowlane specjalistyczne.

Zatem przychody uzyskiwane przez Pana w ramach działalności gospodarczej opisanych w opisie zdarzenia przyszłego ze świadczenia czynności sklasyfikowanych w Sekcji F, Dział 41 PKWiU są przychodami z robót budowlanych. Przychody te mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o Ryczałcie.

W świetle powyższego, w przypadku dokonania w 2023 r. wyboru opodatkowania przychodu z działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że stan prawny w tym zakresie nie ulegnie zmianie, będzie Pan mógł opodatkować przychód zdefiniowany w opisie zdarzenia przyszłego stawką 5,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Jak stanowi art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 9 ust. 1b tej ustawy:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Zauważyć należy, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego należy w tym zakresie odnieść się do art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7).

Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmującej:

·budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,

·roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:

·Dział 41 - budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,

·Dział 42 - budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,

·Dział 43 - roboty budowlane specjalistyczne.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą obecnie opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Głównym przedmiotem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, W ramach działalności zawiera Pan z klientami umowy rezerwacyjne dotyczące przyszłej sprzedaży budynków mieszkalnych lub wyodrębnionych w ich ramach lokali, które to budynki powstaną podczas prowadzenia przez Pana procesu inwestycyjnego. Budynki nie będą powstawać na indywidualne zamówienia klientów. Po zakończeniu budowy budynków/lokali nastąpi sprzedaż na podstawie umów sprzedaży (aktów notarialnych) przenoszących własność nieruchomości na klientów. Odpłatne zbycie lokali/budynków będzie dokonywane na rzecz różnych podmiotów. Wykonywane przez Pana usługi zostały zaklasyfikowane do grupowań PKWiU: 41.00.11.0 - „Budynki mieszkalne jednorodzinne” w przypadku domów jednorodzinnych, pawilonów, wili, domków wypoczynkowych oraz letnich, itp., 41.00.12.0 - „Budynki o dwóch mieszkaniach” w przypadku budynków wolnostojących, domów bliźniaczych lub szeregowych o dwóch mieszkaniach, 41.00.13.0 - „Budynki o trzech i więcej mieszkaniach” w przypadku budynków o trzech i więcej mieszkaniach. W ramach każdej ze wskazanych grup klasyfikacyjnych wykonuje Pan te same czynności, w zależności od tego, czy dotyczą one budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKWiU 41.00.11.0), budynków o dwóch mieszkaniach (PKWiU 41.00.12.0) lub budynków o trzech i więcej mieszkaniach (PKWiU 41.00.13.0). Świadczone usługi zalicza Pan do robót budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. W 2022 r. nie uzyskał Pan przychodów z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro. Działalność gospodarcza była prowadzona przez cały 2023 r., a pierwszy przychód uzyskano 28 lutego 2023 r. Do wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Przenosząc powyższe uregulowania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że, będzie Pan miał prawo do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług zaliczanych do robót budowlanych związanych z budową budynków/lokali sklasyfikowanych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji F, Dziale 41, w grupowaniach: PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12.0, PKWiU 41.00.13.0 zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według 5,5% stawki ryczałtu, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, o ile nie wystąpią negatywne przesłanki, wykluczające tę formę opodatkowania.

Tym samym, jeżeli w 2023 r. jest Pan opodatkowany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że stan prawny w tym zakresie nie ulegnie zmianie, będzie Pan mógł opodatkować przychód ze świadczenia usługsklasyfikowanych wg PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12.0, PKWiU 41.00.13.0 - 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

W świetle powyższego, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Podkreślam,że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm, dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00