Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.515.2023.2.JKU

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału spółki przez wyodrębnienie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in.podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki z o.o. przez wyodrębnienie.Uzupełnili go Państwo w piśmie z 21 grudnia 2023 r. oraz 18 stycznia 2024 r. (wpływ odpowiednio: 27 grudnia 2023 r. oraz 18 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o. (Spółka Dzielona)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) Sp. o. o. (Spółka Przejmująca)

Opis zdarzenia przyszłego

„(…)” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością(„Spółka Dzielona”, „(…)”) jest spółką mającą siedzibę na terytorium Polski i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. (…) jest spółką kapitałową.

Spółka Dzielona prowadzi działalność mieszaną. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej są uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt. Zakres pozostałej działalności Spółki Dzielonej obejmuje:

-rozbiórkę i burzenie obiektów budowlanych, w tym roboty ziemne, wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,

-wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów mostowych,

-wykonywanie robót budowlanych murarskich,

-wykonywanie specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych,

-wykonywanie robót budowlanych izolacyjnych.

Zgodnie z obecną strukturą udziałową Spółki Dzielonej, udziały Spółki Dzielonej znajdują się w posiadaniu dwóch wspólników (wyłącznie osoby fizyczne, „Wspólnicy”).

W 2020 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w dwóch połączeniach. Transakcje połączenia podmiotów zostały przeprowadzone w następującej kolejności.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o.o. podjęły (…) 2020 r. uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej z (…) jako spółką przejmującą, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Następnie (…) 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o.o., a także Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 1 i towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 2 z (…) jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej 1 i spółki przejmowanej 2 na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku obu transakcji połączeń doszło do podwyższenia kapitału zakładowego (…) oraz wydania nowych udziałów w podwyższonym kapitale (…) do jej wspólnika.

W 2021 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w kolejnym połączeniu, w którym była spółką przejmującą. (…) 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o o., podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej z (…) jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku połączenia nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego oraz do wydania nowych udziałów w ramach połączenia.

W skład majątku Spółki Dzielonej wchodzą następujące pozycje:

- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów (…),

- system płatnego parkowania,

- pozostałe nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,

- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną;

- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis Booking.com, alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (…) rozważa przeprowadzenie zmian organizacyjnych. Przedmiotem planowanych zmian będzie podział przez wyodrębnienie części majątku (…) do (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („(…)”, „Spółka Przejmująca”).

(…) jest spółką mającą siedzibę w Polsce i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. (…) jest spółką kapitałową.

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki Przejmującej jest działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników. Przedmiot pozostałej działalności gospodarczej obejmuje m.in.:

- działalność agencji pracy tymczasowej,

- pozostałą działalność związaną z pozyskiwaniem pracowników,

- hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

- obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,

- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,

- restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,

- działalność obiektów kulturalnych.

Planowany podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany na podstawie przepisu art. 529 § 1 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej ((…)) na istniejącą Spółkę Przejmującą ((…)). W wyniku podziału przez wyodrębnienie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego (…) i o(…)ęcia przez (…) nowo utworzonych udziałów w kapitale zakładowym (…) (winno być: (…)), które spółka otrzyma w zamian za przeniesiony przez nią majątek.

Przedmiotem przeniesienia do (…) będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącej Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Majątek wydzielany obejmuje wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych, a także zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi).

Majątek pozostający w (…) stanowią dwa wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespoły składników majątkowych, a także zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na:

- działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz

- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej.

W skład majątku Spółki Dzielonej, który nie zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmująca w związku z wyodrębnieniem, wejdą:

- oznaczenie indywidualizujące składników majątku,

- nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna w miejscu wyznaczonym przez klienta,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,

- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną,

- środki pieniężne związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,

- należności i zobowiązania związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,

- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis Booking.com, alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego),

- pracownicy wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych,

- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych.

W skład majątku Spółki Przejmującej, który zostanie na nią przeniesiony w związku z wyodrębnieniem, wejdą:

-oznaczenie indywidualizujące działalność związaną z przenoszonymi składnikami majątku,

-umowa współpracy(…) na używanie w punktach parkingowych samoobsługowych zestawów (…) do przyjmowania zapłaty przy użyciu kart płatniczych na obsługę parkingów oraz świadczenia innych usług określonych Umową, takie jak obsługa systemu kasowego, płatności (…),

-licencja na aplikację płatniczą,

-produkty rozszerzające zakres funkcjonalności Zestawu (…), w szczególności takie jak kalkulator, komunikator WWW, logo na wydruku z Zestawu (…),

-terminal samoobsługowy(…) (automat samoobsługowy),

-terminal samoobsługowy(…) (biletomat),

-terminal (…) (automat samoobsługowy),

-umowa o przyjmowanie zapłaty dokonywanej przy pomocy instrumentów płatniczych (…),

-cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów (…)

-system płatnego parkowania,

-rachunek bankowy przeznaczony do obsługi sieci parkingów,

-środki pieniężne związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu,

-system parkingowy(…),

-naniesienia parkingowe na nieruchomościach tworzących sieć parkingów,

-zobowiązania związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu, w tym z tytułu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego dla nieruchomości tworzących sieć parkingów oraz wynikające z umów z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

-należności z tytułu przychodów z sieci parkingów (przedstawionych w postaci zestawienia przychodu z parkingów),

-pracownik lub pracownicy wykonujący pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

-dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej parkingu.

Fakt wydzielenia zespołu składników związanych z działalnością Spółki Dzielonej, przenoszonych w ramach wyodrębnienia, nie wpłynie na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę Dzieloną po przeprowadzeniu podziału przez wyodrębnienie. Pozostające w Spółce Dzielonej zespoły składników majątkowych będą pozwalały na samodzielne i niezależne funkcjonowanie dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Spółka Przejmująca będzie kontynuować wartość podatkową składników majątku Spółki Dzielonej.

Planowana czynność restrukturyzacyjna jest przeprowadzana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Przeprowadzenie zmian organizacyjnych ma na celu zapewnienie dalszego rozwoju Spółki Dzielonej oraz zwiększenie bezpieczeństwa prawnego, jak również umożliwienie lepszej konkurencji na rynku, zarówno dla działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi), jak również działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz pozostałą działalnością hotelarską i gastronomiczną Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie składników majątku służących do prowadzenia działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi) jest uzasadnione także faktem braku powiązania czy współzależności z pozostałymi dwoma pozostałymi zakresami działalności gospodarczych prowadzonych przez Spółkę Dzieloną.

W konsekwencji, celem planowanego podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany w celu bardziej efektywnego zarządzania poszczególnych zespołów aktywów Spółki Dzielonej istniejących w Spółce Dzielonej.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy w związku z planowaną transakcją podziału w opisanym zdarzeniu przyszłym powstanie po stronie Spółki Dzielonej lub Spółki Przejmującej obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dokonanie opisanej transakcji podziału przez wyodrębnienie z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i wydaniem Spółce Dzielonej nowych udziałów Spółki Przejmującej nie powoduje powstania po stronie Spółki Dzielonej ani Spółki Przejmującej obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawą opodatkowania czynności cywilnoprawnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności o(…)ętych tym podatkiem.

Tym samym, czynności niewymienione w ustawę nie podlegają opodatkowaniu nawet w sytuacji, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w przepisie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki, natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają również zmiany umów. W myśl art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu do 31 grudnia 2008 r. w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Jednakże, w wyniku implementacji dyrektywy Rady 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, od 1 stycznia 2009 r. przedmiotowy przepis zmienił swoją treść poprzez wykreślenie słowa „podział”.

W konsekwencji, od 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się już podziały spółek kapitałowych, w tym podziały przez wyodrębnienie.

Z analizy przywołanych powyżej regulacji wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem nie kwalifikuje się – jako niewymienionego w powyższym katalogu – podziału spółki przez wyodrębnienie, w wyniku którego do spółki nabywającej przekazywana jest część składników majątku spółki dzielonej i w związku z którym zostaje podwyższony kapitał spółki nabywającej.

Podsumowując, Państwa zdaniem, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dokonanie opisanej transakcji podziału przez wyodrębnienie nie powoduje powstania po stronie Spółki Dzielonej, ani Spółki Przejmującej obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali się Państwo na liczne interpretacje indywidualne oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że podział Spółki Dzielonej nastąpi na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych przez wyodrębnienie (art. 529 § 1 pkt 5 ustawy). Przedmiotem planowanych zmian będzie podział przez wyodrębnienie części majątku (…) Sp. z o.o. do (…) Sp. z o.o. W wyniku podziału przez wyodrębnienie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego (…) oraz o(…)ęcia przez (…) nowo utworzonych udziałów w kapitale zakładowym (…), które spółka otrzyma w zamian za przeniesiony przez nią majątek.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wyodrębnienie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału spółki przez wyodrębnienie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce Dzielonej ani Spółce Przejmującej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub o(…)aśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00