Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.926.2023.2.KD

Określenie właściwej stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia właściwej stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lutego 2024 r. (wpływ 1 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od listopada 2023 r. działalność gospodarczą o wiodącym PKD 10.71.Z - Produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest również PKD 10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników, produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek, PKD 10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż, PKD 59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz PKD 73.11.Z -Działalność agencji reklamowych.

Posiada Pan polską rezydencję podatkową, a osiągane przychody opodatkowuje wyłącznie w Polsce. Stosowaną przez Pana formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie nie jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, jednak niewykluczone, że w przyszłym roku dokona Pan takiej rejestracji.

Nie opłaca Pan podatku w formie karty podatkowej, ani też nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Nie osiąga Pan żadnych przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Nie wytwarza Pan, ani nie sprzedaje wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Nie podejmuje Pan wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków, ani też samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.

Reasumując, nie planuje Pan zmiany w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, nie osiąga Pan i nie będzie osiągał przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, ani też w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Nie jest Pan również zatrudniony w ramach stosunku pracy. Uwzględniając powyższe spełnia Pan wszystkie warunki uprawniające do opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie mieści się w katalogu wyłączeń z opodatkowania ryczałtem.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz firmy zajmującej się sprzedażą detaliczną pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych oraz sprzedażą hurtową wyrobów cukierniczych i piekarskich (zwanej dalej: „Firmą”) tworzy Pan receptury pieczywa w tym pieczywa półsłodkiego (m.in. różnego rodzaju chleby i bułki, w tym rogale, drożdżówki, bułki maślane, chałki maślane) i wytwarza/produkuje je (PKWiU 10.71.1) oraz wytwarza zakwas suchy (PKWiU 10.61.24.0), a także produkuje filmy promocyjne (PKWiU 59.11.12.0) oraz świadczy usługi reklamowe, mające na celu promowanie Firmy (PKWiU 73.11.11.0).

Za tworzenie receptur oraz wytwarzanie pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego otrzymuje Pan wynagrodzenie miesięczne wynoszące 8% wartości sprzedaży osiąganej przez Firmę ze sprzedaży pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego wytworzonego przez Pana, zgodnie ze stworzoną przez Pana recepturą. Obliczenia Pana wynagrodzenia dokonuje Firma wydzielając kwotę sprzedaży pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego z wartości sprzedaży wszystkich towarów znajdujących się w asortymencie Firmy.

Z kolei, za produkcję filmów promocyjnych oraz za świadczenie usług reklamowych otrzymuje Pan wynagrodzenie miesięczne wynoszące łącznie 50% zysku osiąganego przez Firmę z tych tytułów. Za wykonywanie wszystkich ww. czynności w danym miesiącu kalendarzowym wystawia Pan na rzecz Firmy fakturę, na której każda z ww. usług jest wyodrębniona wraz z wartością wynagrodzenia. Ponadto, prowadzi Pan ewidencję przychodów, która umożliwia określenie wartości przychodu z każdego rodzaju działalności opodatkowanej różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wytworzone przez Pana pieczywo, pieczywo półsłodkie i zakwas suchy są sprzedawane przez Firmę klientom w piekarniach należących do Firmy oraz w sklepie internetowym prowadzonym przez Firmę. Samodzielnie wymyśla Pan i tworzy receptury pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego oraz decyduje z jakich produktów oraz w jakich proporcjach zostaną one wytworzone. Następnie dostarcza Pan Firmie listę produktów niezbędnych do wytworzenia pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego, zgodnie z uprzednio wymyśloną przez Pana recepturą. Samo wytworzenie/produkcja pieczywa, pieczywa półsłodkiego oraz zakwasu suchego są wykonywane przez Pana z pomocą pracowników oraz współpracowników zatrudnionych przez Firmę, jednak zgodnie z Pana instrukcjami. Zarówno Firma, jak i jej pracownicy nie mają wpływu na to jakie składniki znajdują się w pieczywie, ani na przebieg procesu produkcji owego pieczywa, bowiem skład pieczywa oraz sposób jego produkcji jest każdorazowo wymyślany oraz wdrażany przez Pana. Firma dostarcza Panu wyłącznie produkty znajdujące się w recepturach uprzednio wymyślonych przez Pana.

Dokonywana przez Pana produkcja filmów promocyjnych obejmuje wiele czynności. Zasadniczo produkcja rozpoczyna się od wymyślania i opracowywania tematyki filmów oraz ich scenariuszy, a następnie obejmuje ich nagrywanie, występowanie w nich oraz dokonywanie ich montażu, udźwiękowienia i dopracowywanie szczegółów, a także wykonywanie wszelkich prac końcowych. Wykonywane przez Pana powyższe czynności prowadzą do powstania finalnego filmu promocyjnego, a zatem składają się one na usługę polegającą na produkcji filmów promocyjnych. Nagrywanie oraz występowanie w filmach promocyjnych (a zatem jedynie część powyższych czynności) czasami jest wykonywane przez Pana z pomocą pracowników zatrudnionych przez Firmę, co jest konieczne, gdy produkcja danego filmu wymaga dodatkowej osoby lub osób do pomocy. Niemniej jednak filmy promocyjne nie powstałyby bez Pana, gdyż Pan jest ich pomysłodawcą, scenarzystą oraz producentem, a także w każdym filmie występuje.

Natomiast świadczone przez Pana usługi reklamowe oprócz promowania Firmy w celu pozyskania jak największej liczby klientów obejmują także umieszczanie wyprodukowanych przez Pana filmów promocyjnych w Internecie.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że dla tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego stosowana jest stawka 5,5% ryczałtu. Dla produkcji filmów promocyjnych stosowana jest stawka 8,5% ryczałtu. Dla usług reklamowych mających na celu promowanie Firmy stosowana jest stawka 15% ryczałtu.

Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są następująco:

·Tworzenie receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzanie/produkcja - PKWiU 10.71.11.0 oraz PKWiU 10.71.12.0;

·Wytwarzanie zakwasu suchego - PKWiU 10.61.24.0;

·Produkcja filmów promocyjnych - PKWiU 59.11.12.0;

·Usługi reklamowe mające na celu promowanie Firmy - PKWiU 73.11.11.0.

Jak wskazano w treści wniosku, prowadzi Pan ewidencję przychodów umożliwiającą określenie wartości przychodu z każdego rodzaju działalności opodatkowanej różnymi stawkami ryczałtu. Pana miesięczne wynagrodzenie jest ustalane na podstawie dobowego raportu sprzedaży dokonywanej przez Firmę z podziałem na sprzedaż pieczywa, pieczywa słodkiego i zakwasu suchego wytworzonego przez Pana oraz sprzedaż pozostałych produktów. Nie zajmuje się Pan handlem/sprzedażą produktów.

W Pana ocenie, prowadzi Pan działalność wytwórczą w zakresie tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego oraz działalność usługową zakresie produkcji filmów promocyjnych i usług reklamowych.

Firma, dla której świadczy Pan usługi to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Właścicielka Firmy to Pana żona. Nie uzyskuje Pan dochodów podlegających opodatkowaniu z innych źródeł przychodów.

Pytanie

Czy tworzenie receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzanie/produkcja a także wytwarzanie zakwasu suchego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zostać opodatkowane stawką 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm. - dalej: u.z.p.d.)?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, tworzenie receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzanie/produkcja, a także wytwarzanie zakwasu suchego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zostać opodatkowane stawką 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.z.p.d.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm. ; dalej: u.z.p.d.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W tym miejscu należy wskazać, że z regulacji zawartych w ww. ustawie przychód pochodzący z usług zaklasyfikowanych do PKWiU 10.71.1., PKWiU 10 61.24.0, PKWiU 59.11.12.0 oraz PKWiU 73.11 11 0 nie jest wyłączony z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto w stosunku do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 u.z.p.d. Tym samym nie ma przeszkód do tego, aby działalność gospodarcza prowadzona przez Pana została opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wedle art. 4 ust. 1 pkt 4 u.z.p.d., przez działalność wytwórczą należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Powyższa definicja oznacza, że działalność wytwórcza obejmuje zarówno powstanie nowych wyrobów, jak i sprzedaż wyrobów własnej produkcji. Natomiast użyte w niej słowa w tym „również” sugerują, że już sama produkcja nowych wyrobów będzie stanowiła działalność wytwórczą, nawet jeżeli nie będzie się ona łączyć z ich sprzedażą.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej.

Jednakże w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

W związku z tym, że ustawa nie zawiera definicji wytwarzania z materiału powierzonego, należy w tym zakresie odnieść się do orzecznictwa sądów oraz interpretacji indywidualnych organów podatkowych.

I tak, pojęcie działalności wytwórczej zostało szeroko zdefiniowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 lutego 2013 r. sygn akt II SA/Wr 40/13, który poza przytoczeniem definicji wynikającej z ustawy, odniósł się także do usługi. WSA we Wrocławiu stwierdził bowiem, że:

Pojęcie działalności wytwórczej nie występuje w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), używane jest w klasyfikacji pojęcie przetwórstwa przemysłowego, przez które rozumieć należy wszelkie czynności obejmujące działalność wytwórczą rozumianą jako przekształcenia mechaniczne, fizyczne lub chemiczne materiału, substancji lub części składowych w nowy produkt. W związku z tym działalność wytwórcza swoim zakresem obejmuje wszystkie czynności, które ukierunkowane są na powstanie nowego materialnego produktu oraz takie które zmierzają do nadania mu pożądanych cech użytkowych. Wskazana powyżej działalność wytwórcza jest niczym innym niż produkcją, polegającą na wytwarzaniu określonych dóbr materialnych. Zaś usługa to działalność niematerialna, podejmowana w celu zaspokojenia określonej potrzeby klienta (np. usługi prawne, ubezpieczeniowe, finansowe, turystyczne, porady techniczne).

Uwzględniając powyższe, działalność wytwórcza prowadzona przez wytwórcę charakteryzuje się tym, że wytwórca sam wytwarza produkty w sposób oraz ze składników wybranych przez siebie. Wówczas potencjalny nabywca owych produktów nie ma wpływu na to, z jakich materiałów zostały one wytworzone. Głównym założeniem działalności wytwórczej jest zatem swoboda działania wytwórcy, który wytwarza wyroby według własnego pomysłu. Podkreślić należy, że z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Pana przypadku, który samodzielnie tworzy receptury pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego, a zatem decyduje o ich składzie i proporcjach poszczególnych składników, a następnie je wytwarza. Firma, dla której wytwarza Pan pieczywo, pieczywo półsłodkie oraz zakwas suchy w żaden sposób nie ingeruje w receptury stworzone przez Pana, ani nie narzuca Panu składników koniecznych do ich wytworzenia. Ponadto klienci sklepów stacjonarnych oraz sklepu internetowego nie zamawiają konkretnego produktu, tylko dokonują nabycia produktów spośród dostępnych w asortymencie sklepów. Z kolei asortyment sklepów jest uzupełniany wyrobami stworzonymi według uznania i upodobania Pana, który w tym zakresie nie jest związany żadnymi wytycznymi Firmy.

Celem usługi jest zaspokojenie określonej potrzeby klienta, który zamawia produkt posiadający oznaczone przez niego cechy oraz spełniający określone z góry funkcje. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wytwarzania wyrobów z materiału powierzonego przez zamawiającego, bowiem ów wyrób musi posiadać cechy indywidualnie określone przez zamawiającego. Wówczas wytwórca nie ma wpływu na rodzaj materiału, z którego dany wyrób powstanie.

Powyższy przypadek został opisany w piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.961.2021.2.IM, dotyczącym produkcji obuwia z surowców i półfabrykatów dostarczanych przez zamawiającego, który jednocześnie wskazuje z czego i jak ma zostać wykonane obuwie. W powyższej interpretacji indywidualnej organ podatkowy stwierdził, ze nie jest to działalność wytwórcza, gdyż produkowane obuwie ma cechy indywidualnie określone przez zamawiającego. Prowadzi to do wniosku, że dla działalności wytwórczej bez znaczenia pozostaje ilość klientów, czy zamawiających, a istotne jest to, aby wytwórca faktycznie stworzył wyrób według własnego pomysłu i sposobu, nawet jeżeli przy wytworzeniu owego wyrobu skorzysta z czyjejś pomocy technicznej ( pomysł/receptura wciąż będzie wytwórcy).

Odnosząc się do powyższego, z wytworzeniem pieczywa ze składników powierzonych przez zamawiającego mielibyśmy do czynienia, gdyby Firma dostarczała Panu określony rodzaj mąki i jakieś składniki dodatkowe (np. miód, czy orzechy) wraz z wytycznymi dotyczącymi proporcji poszczególnych składników, z których musiałby Pan wytworzyć pieczywo posiadające cechy nadane przez Firmę. Taka sytuacja wyłącza możliwość tworzenia przez Pana receptur pieczywa i pieczywa słodkiego oraz ich wytwarzania, a także wytwarzania zakwasu suchego zawierających proporcje składników określone przez Pana.

Pana zdaniem, powyższe prowadzi do wniosku, że nie wytwarza Pan wyrobów ze składników powierzonych przez Firmę.

Jak już wskazano w przedstawionym stanie faktycznym, produkowane przez Pana pieczywo, pieczywo półsłodkie oraz zakwas suchy nie mają cech indywidualnie określonych przez Firmę. Samodzielnie decyduje Pan o składnikach niezbędnych do wytworzenia pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego oraz ich proporcjach zastosowanych w danej recepturze a także o procesie i poszczególnych etapach ich produkcji.

Tym samym w Pana ocenie, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego stanowi działalność wytwórczą i może być opodatkowana stawką 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.z.p.d.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznaczają pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Działalność wytwórcza, jest to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. (…)

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że od listopada 2023 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą o wiodącym PKD 10.71.Z - Produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest również PKD 10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników, produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek, PKD 10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż, PKD 59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych.

Spełnia Pan wszystkie warunki uprawniające do opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie mieści się w katalogu wyłączeń z opodatkowania ryczałtem.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej m. in. na rzecz firmy zajmującej się sprzedażą detaliczną pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych oraz sprzedażą hurtową wyrobów cukierniczych i piekarskich tworzy Pan receptury pieczywa w tym pieczywa półsłodkiego (m in. różnego rodzaju chleby i bułki, w tym rogale, drożdżówki, bułki maślane, chałki maślane) i wytwarza/produkuje je (PKWiU 10.71.1) oraz wytwarza zakwas suchy (PKWiU 10.61.24.0). Za tworzenie receptur oraz wytwarzanie pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego otrzymuje Pan wynagrodzenie miesięczne wynoszące 8% wartości sprzedaży osiąganej przez Firmę ze sprzedaży pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego wytworzonego przez Pana, zgodnie ze stworzoną przez Pana recepturą.

Wytworzone przez Pana pieczywo, pieczywo półsłodkie i zakwas suchy są sprzedawane przez Firmę klientom w piekarniach należących do Firmy oraz w sklepie internetowym prowadzonym przez Firmę. Samodzielnie wymyśla Pan i tworzy receptury pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego oraz decyduje z jakich produktów oraz w jakich proporcjach zostaną one wytworzone. Następnie dostarcza Pan Firmie listę produktów niezbędnych do wytworzenia pieczywa, pieczywa półsłodkiego i zakwasu suchego zgodnie z uprzednio wymyśloną przez Pana recepturą. Samo wytworzenie/produkcja pieczywa, pieczywa półsłodkiego oraz zakwasu suchego jest wykonywane przez Pana z pomocą pracowników oraz współpracowników zatrudnionych przez Firmę, jednak zgodnie z Pana instrukcjami. Zarówno Firma, jak i jej pracownicy nie mają wpływu na to jakie składniki znajdują się w pieczywie, ani na przebieg procesu produkcji owego pieczywa, bowiem skład pieczywa oraz sposób jego produkcji jest każdorazowo wymyślany oraz wdrażany przez Pana. Firma dostarcza Panu wyłącznie produkty znajdujące się w recepturach uprzednio wymyślonych przez Pana. Dla tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego stosowana jest stawka 5,5% ryczałtu

W ramach działalności gospodarczej świadczy Pan następujące usługi, które sklasyfikowane są następująco:

·Tworzenie receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzanie/produkcja - PKWiU 10.71.11.0 oraz PKWiU 10.71.12.0;

·Wytwarzanie zakwasu suchego - PKWiU 10.61.24.0;

·Produkcja filmów promocyjnych - PKWiU 59.11.12.0;

·Usługi reklamowe mające na celu promowanie Firmy - PKWiU 73.11.11.0.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów umożliwiającą określenie wartości przychodu z każdego rodzaju działalności opodatkowanej różnymi stawkami ryczałtu. Nie zajmuje się Pan handlem/sprzedażą produktów. Prowadzi Pan działalność wytwórczą w zakresie tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego oraz działalność usługową zakresie produkcji filmów promocyjnych i usług reklamowych.

Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że opisana działalność w zakresie tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego stanowi działalność wytwórczą, a przychód z tej działalności może być opodatkowany stawką 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (określenia stawki ryczałtu dla działalności w zakresie tworzenia receptur pieczywa i pieczywa półsłodkiego oraz ich wytwarzania/produkcji, a także wytwarzania zakwasu suchego). Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.

W odniesieniu do powołanej interpretacji indywidualej oraz orzeczenia sądu, wskazuję, że dotyczą one indywidualnych spraw innych podmiotów i nie są wiążące w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”)

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00