Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.758.2023.2.AW

Dotyczy ustalenia czy: - przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja Wymiany Udziałów spełni wszystkie warunki neutralnej podatkowo wymiany udziałów, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość udziałów w spółce P. S., które zostaną nabyte przez spółkę P. H. w ramach planowanej Wymiany Udziałów, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla P. H.; - zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., które zostaną przekazane w ramach planowanej Wymiany Udziałów spółce P. P., nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

19 grudnia 2023 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek wspólny z 10 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy:

- przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja Wymiany Udziałów spełni wszystkie warunki neutralnej podatkowo wymiany udziałów, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość udziałów w spółce P. S., które zostaną nabyte przez spółkę P. H. w ramach planowanej Wymiany Udziałów, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla P. H.;

- zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., które zostaną przekazane w ramach planowanej Wymiany Udziałów spółce P. P., nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.

Uzupełnili go Państwo pismem z 1 marca 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 19 marca 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…) (dalej: „P. H.”)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…) (dalej: „P. P.”)

Opis zdarzenia przyszłego

P. (dalej: „Grupa”) jest (…)

W ramach rozszerzenia działalności Grupy na Polskę w latach (…) Grupa nabyła łącznie 100% udziałów w spółce P. S., która działała w tej samej branży. (dalej: „P. S.”).

Zgodnie ze strategią operacyjną Grupy, w każdym kraju, w którym Grupa prowadzi działalność, funkcjonuje dedykowana spółka odpowiedzialna za (…). W Polsce pełnienie tej roli zostało powierzone spółce P. A. (dalej: „P. A.”).

Spółka P. S. prowadzi działalność w zakresie (…).

W ramach restrukturyzacji działalności Grupy w Polsce (po uzyskaniu przez Grupę 100 % udziału w P. S.) została zakupiona spółka (tzw. shelf company) działająca obecnie pod nazwą P. H., która docelowo będzie pełniła funkcję krajowego holdingu skupiającego wszystkie polskie spółki z Grupy.

P. H. i P. S. to spółki z siedzibą w Polsce, będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Aby zrealizować plany co do docelowej struktury Grupy, jednym z planowanych kroków będzie przeprowadzenie wymiany udziałów, w ramach której 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki P. S. zostanie wniesione jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego spółki P. H. (dalej: „Wymiana Udziałów”).

Nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym P. H. obejmie w całości P. P., spółka z siedzibą w Niderlandach, będąca obecnie 100% udziałowcem spółek P. H. i P. S. P. P. działa w formie Besloten Vennootschap (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i jest podatnikiem podatku dochodowego, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niderlandach.

W wyniku przeprowadzenia Wymiany Udziałów P. P. będzie posiadał 100% udziałów w kapitale zakładowym P. H., z kolei P. H. będzie posiadał 100% udziałów w kapitale zakładowym P. S.

Udziały w P. S. nie zostały nabyte przez P. P. w wyniku innej transakcji wymiany udziałów. Nie zostały również przydzielone w wyniku połączenia lub podziału podmiotów.

Wartość nowo utworzonych udziałów w P. H., które P. P. nabędzie w wyniku Wymiany Udziałów (przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach) nie będzie wyższa niż wartość zbywanych przez P. P. udziałów w P. S., która byłaby przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach, gdyby nie doszło do Wymiany Udziałów.

Spółka P. S. na moment przeprowadzenia Wymiany Udziałów nie będzie stanowiła spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO (Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. poz. 2120), zmieniona Protokołem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 13 lutego 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 906, dalej: „polsko-holenderska UPO”), tj. spółki, w przypadku której w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających Wymianę Udziałów wartość udziałów w więcej niż 75% pochodziła bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, zdefiniowanego w art. 6 polsko- holenderskiej UPO, położonego w Polsce. Spółka P. H. również nie stanowi spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO i nie uzyska statusu spółki, o której mowa w tym przepisie, na skutek przeprowadzenia Wymiany Udziałów.

Aktualne plany Grupy, która jest inwestorem branżowym, nie zakładają sprzedaży (ani innej formy zbycia) udziałów w spółce P. S. poza Grupę. W szczególności, sprzedaż udziałów w spółce P. S. nie zostanie przeprowadzona w krótkim czasie po przeprowadzeniu Wymiany Udziałów.

Kolejnym lub równoległym krokiem w ramach reorganizacji struktury Grupy w Polce będzie przeprowadzenie przez P. S. sprzedaży 100% udziałów w spółce P. A., na rzecz spółki P. H.. Po przeprowadzeniu planowanej sprzedaży 100% udziałowcem P. A. zostanie P. H.

W wyniku opisanych wyżej kroków, P. H. zostanie krajową spółką holdingową, skupiającą spółki operacyjne P. S. i P. A. Grupa nie wyklucza w przyszłości akwizycji innych podmiotów działających w Polsce w branży drobiarskiej.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 1 marca 2024 r. wskazali Państwo, że planowana Wymiana Udziałów zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jej głównym lub jedynym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.

Pytania

 1. Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja Wymiany Udziałów spełni wszystkie warunki neutralnej podatkowo wymiany udziałów, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 Ustawy o CIT?

 2. Czy zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość udziałów w spółce P. S., które zostaną nabyte przez spółkę P. H. w ramach planowanej Wymiany Udziałów, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla P. H.?

 3. Czy zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., które zostaną przekazane w ramach planowanej Wymiany Udziałów spółce P. P., nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja Wymiany Udziałów spełni wszystkie warunki neutralnej podatkowo wymiany udziałów, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy z 15 lutego 1992 r.  o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”).

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość udziałów w spółce P. S., które zostaną nabyte przez spółkę P. H. w ramach planowanej Wymiany Udziałów, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla P. H.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., które zostaną przekazane w ramach planowanej Wymiany Udziałów spółce P. P., nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 8bb Ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce nabywającej wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów.

Co do zasady więc wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. Jednakże ustawodawca przewidział w tej sytuacji wyłączenie pewnych wartości z przychodów - o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.

W myśl art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powołanego przepisu art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione. Przepis ten znajduje zastosowanie wówczas, gdy w wymianie uczestniczą już istniejące podmioty.

Warunki zastosowania powołanego przepisu określa art. 12 ust. 11 Ustawy o CIT, zgodnie z którym przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

 1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz

 2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz

 3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz

 4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Jak wynika z art. 12 ust. 12 Ustawy o CIT, przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Zgodnie z art. 12 ust. 12b Ustawy o CIT, w przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 13 Ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Treść art. 12 ust. 14 Ustawy o CIT wskazuje natomiast, że jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Artykuł 12 ust. 16 Ustawy o CIT stanowi, że, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach rozwoju biznesu w latach (…) Grupa nabyła łącznie 100% udziałów w spółce L (…), która działa w tej samej branży. Następnie L.  zmieniła nazwę na P. S.

Zgodnie ze strategią operacyjną Grupy, w każdym kraju, w którym Grupa prowadzi działalność, funkcjonuje dedykowana spółka odpowiedzialna za (…). W Polsce pełnienie tej roli zostało powierzone spółce P. A.

Spółka P. S. prowadzi działalność w zakresie (…).

W ramach restrukturyzacji działalności Grupy w Polsce (po uzyskaniu przez Grupę 100% udziału w P. S.) została zakupiona spółka (tzw. shelf company) działająca obecnie pod nazwą P. H., która docelowo będzie pełniła funkcję krajowego holdingu skupiającego wszystkie polskie spółki z Grupy.

P. H. i P. S. to spółki z siedzibą w Polsce, będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Aby zrealizować plany co do docelowej struktury Grupy, jednym z planowanych kroków będzie przeprowadzenie Wymiany Udziałów, w ramach której 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki P. S. zostanie wniesione jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego spółki P. H.

Nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym P. H. obejmie w całości P. P., spółka z siedzibą w Niderlandach, będąca obecnie 100% udziałowcem spółek P. H. i P. S. P. P. działa w formie Besloten Vennootschap (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i jest podatnikiem podatku dochodowego, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niderlandach.

W wyniku przeprowadzenia Wymiany Udziałów P. P. będzie posiadał 100% udziałów w kapitale zakładowym P. H., z kolei P. H będzie posiadał 100% udziałów w kapitale zakładowym P. S.

Udziały w P. S. nie zostały nabyte przez P. P. w wyniku innej transakcji wymiany udziałów. Nie zostały również przydzielone w wyniku połączenia lub podziału podmiotów.

Wartość nowo utworzonych udziałów w P. H., które P. P. nabędzie w wyniku Wymiany Udziałów (przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach) nie będzie wyższa niż wartość zbywanych przez P. P. udziałów w P. S., która byłaby przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach, gdyby nie doszło do Wymiany Udziałów.

Spółki P. S. na moment przeprowadzenia Wymiany Udziałów nie będzie stanowiła spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO, tj. spółki, w przypadku której w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających Wymianę Udziałów wartość udziałów w więcej niż 75% pochodziła bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, zdefiniowanego w art. 6 polsko-holenderskiej UPO, położonego w Polsce. Spółka P. H. również nie stanowi spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO i nie uzyska statusu spółki, o której mowa w tym przepisie, na skutek przeprowadzenia Wymiany Udziałów.

Aktualne plany Grupy, która jest inwestorem branżowym, nie zakładają sprzedaży (ani innej formy zbycia) udziałów w spółce P. S. poza Grupę. W szczególności, sprzedaż udziałów w spółce P. S. nie zostanie przeprowadzona w krótkim czasie po przeprowadzeniu Wymiany Udziałów.

Kolejnym lub równoległym krokiem w ramach reorganizacji struktury Grupy w Polce będzie przeprowadzenie przez P. S. sprzedaży 100% udziałów w spółce P. A., na rzecz spółki P. H. Po przeprowadzeniu planowanej sprzedaży 100% udziałowcem P. A. zostanie P. H.

W wyniku opisanych wyżej kroków, P. H. zostanie krajową spółką holdingową, skupiającą spółki operacyjne P. S. i P. A. Grupa nie wyklucza w przyszłości akwizycji innych podmiotów działających w Polsce w branży (…).

Należy wskazać, iż planowana Wymiana Udziałów spełni warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, ponieważ:

 1) w wyniku Wymiany Udziałów spółka P. H. otrzyma bezwzględną większość praw głosu w spółce P. S., z uwagi na fakt, iż P. P. – w ramach wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego spółki P. H. - wniesie do P. H. 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki P. S.;

 2) podmioty, które wezmą udział w transakcji Wymiany Udziałów podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, w państwach członkowskich Unii Europejskiej (tj. w Polsce i w Niderlandach).

Spełnione zostaną również warunki, o których mowa w art. 12 ust. 11 pkt 1 - 3 Ustawy o CIT, tj.:

 1) warunek z art. 12 ust. 11 pkt 1 Ustawy o CIT - spółki P. S. i P. H, działają w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowią zatem podmioty wymienione w Załączniku nr 3 do Ustawy o CIT;

 2) warunek z art. 12 ust. 11 pkt 2 Ustawy o CIT – P. P. działa w formie Besloten Vennootschap (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i jest podatnikiem podatku dochodowego, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niderlandach, natomiast wnoszone przez nią udziały w kapitale zakładowym P. H. stanowią wkład niepieniężny, przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki P. H.;

 3) warunek z art. 12 ust. 11 pkt 3 Ustawy o CIT - udziały w P. S. nie zostały nabyte przez P. P. w wyniku innej transakcji wymiany udziałów, jak również nie zostały przydzielone w wyniku połączenia ani podziału podmiotów.

W odniesieniu do warunku, o którym mowa w art. 12 ust. 11 pkt 4 Ustawy o CIT, należy wskazać, iż spółka P. S. i P. H. nie stanowią spółek o których mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO. Spółka P. S. nie będzie również stanowiła spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3a polsko-holenderskiej UPO na moment przeprowadzenia Wymiany Udziałów. Z kolei spółka P. H. nie uzyska statusu spółki, o której mowa w tym przepisie, na skutek przeprowadzenia Wymiany Udziałów. W konsekwencji, potencjalne zbycie udziałów w spółce P. S, które mogłoby zostać dokonane w przypadku, gdyby nie doszło do Wymiany Udziałów, zgodnie z art. 13 ust. 4 polsko-holenderskiej UPO podlegałoby opodatkowaniu wyłącznie w państwie siedziby spółki P. P. (100% udziałowca spółki P. S.), tj. w Niderlandach. Analogicznie, potencjalne zbycie udziałów w spółki P. H., objętych przez P. P. w zamian za wniesiony wkład w postaci 100% udziałów w spółce P. S., również - zgodnie z art. 13 ust. 4 polsko-holenderskiej UPO - będzie podlegało opodatkowaniu w Niderlandach, będących państwem siedziby P. P. W związku z tym, aby zweryfikować, czy planowana Wymiana Udziałów będzie spełniała warunek wymieniony wart. 12 ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, należy sprawdzić jaką wartość podatkową (przyjętą dla celów podatkowych w Niderlandach) będą miały nowo utworzone udziały w P. H., w stosunku do wartości udziałów w P. S., która zostałaby przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach w przypadku zbycia tych udziałów (gdyby nie doszło do Wymiany Udziałów). Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wartość nowo utworzonych udziałów w P. H., które P. P. obejmie w wyniku Wymiany Udziałów (przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach) nie będzie wyższa niż wartość zbywanych przez P. P. udziałów w P. S., która byłaby przyjęta dla celów podatkowych w Niderlandach gdyby nie doszło do Wymiany Udziałów. Tym samym, spełniony zostanie warunek z art. 12 ust. 11 pkt 4 Ustawy o CIT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja Wymiany Udziałów spełni wszystkie warunki neutralnej podatkowo wymiany udziałów, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 11 Ustawy o CIT, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

 1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz

 2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz

 3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz

 4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Jak zostało wykazane w uzasadnieniu do pytania nr 1, w przypadku planowanej Wymiany Udziałów spełnione zostaną wszystkie warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 pkt 1 - 4 Ustawy o CIT. W konsekwencji, zastosowanie znajdzie norma z art. 12 ust. 4d tej ustawy, zgodnie z którą, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) (...) do przychodów nie zalicza się (...) wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę. W konsekwencji, wartość udziałów w spółce P. S., nabytych w ramach Wymiany Udziałów przez spółkę P. H., nie będzie stanowiła dla tej spółki przychodu podatkowego.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość udziałów w spółce P. S., które zostaną nabyte przez spółkę P. H. w ramach planowanej Wymiany Udziałów, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla P. H.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

Zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 11 Ustawy o CIT, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

 1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz

 2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz

 3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz

 4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Jak zostało wykazane w uzasadnieniu do pytania nr 1, w przypadku planowanej Wymiany Udziałów spełnione zostaną wszystkie warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 pkt 1 - 4 Ustawy o CIT. W konsekwencji, zastosowanie znajdzie norma z art. 12 ust. 4d tej ustawy, zgodnie z którą, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) (...) do przychodów nie zalicza się (...) wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki. W konsekwencji, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., przekazanych w ramach Wymiany Udziałów na rzecz spółki P. P. (udziałowca spółki P. S.), nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, wartość nowo utworzonych udziałów w spółce P. H., które zostaną przekazane w ramach planowanej Wymiany Udziałów spółce P. P., nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla spółki P. P.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy planowana Wymiana Udziałów zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jej głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania (P. H. na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00