Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.60.2024.1.RH

Dotyczy ustalenia, czy kwoty czynszu wypłacane Wynajmującemu przez Spółkę z tytułu umowy najmu Nieruchomości będą stanowić w Spółce dochód o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2024 r. za pośrednictwem operatora Poczty Polskiej wpłynął Państwa wniosek z 30 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy kwoty czynszu wypłacane Wynajmującemu przez Spółkę z tytułu umowy najmu Nieruchomości będą stanowić w Spółce dochód o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej także jako „Spółka”, „H”) jest osobą prawną (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), która ma siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe. Rok obrotowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wspólnikami Spółki jest pięć osób fizycznych. Wspólnicy Spółki podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka powstała 1 grudnia 2022 r. w wyniku przekształcenia w trybie art. 551-574 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) (dalej: „KSH”) spółki „H” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym spółka „H” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa powstała 29 października 2012 r. w wyniku przekształcenia w trybie art. 551-570 i 581-584 KSH spółki „H. Z. W. i Wspólnicy spółka jawna”.

Spółka dnia 5 stycznia 2023 r. złożyła zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka spełnia warunki do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28j ust. 1 ustawy o CIT i nie znajdują do niej zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2023 r. Spółka jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, na zasadach Rozdziału 6B ustawy o CIT. Spółka nie jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego a także wynajmu i dzierżawy.

Działalność tę Spółka wykonuje między innymi w następujących nieruchomościach, których jest właścicielem:

  1. nieruchomości obejmującej działkę gruntu o numerze (…) z obrębu (…), położonej w W. przy ul. (…), o powierzchni (…) m2, dla której Sąd Rejonowy dla (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…). Nieruchomość jest zabudowana budynkiem salonu meblowego, w którym Spółka prowadzi sprzedaż mebli i akcesoriów meblowych;
  2. nieruchomości obejmującej działkę gruntu o numerze (…) z obrębu (…), położonej w W przy ul. (…), o powierzchni (…) m2, dla której Sąd Rejonowy dla (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…). Nieruchomość jest zabudowana budynkiem produkcyjno-magazynowym, w którym Spółka prowadzi usługi stolarskie oraz magazyn;
  3. nieruchomości obejmującej działki gruntu o numerach (…) z obrębu (…), M. położone w miejscowości M. w gminie (…) w powiecie (…), o łącznej powierzchni (…) m2, dla których Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (…). Nieruchomość jest zabudowana budynkiem produkcyjno - magazynowo - handlowym w którym Spółka prowadzi usługi stolarskie oraz sprzedaż płyt blatów i akcesoriów meblowych;
  4. nieruchomości obejmującej działki gruntu o numerach (…) z obrębu (…), L. położone w miejscowości L. w gminie (…) w powiecie (…), o łącznej powierzchni (…) m2, dla których Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (…). Nieruchomość ta stanowi rezerwę terenu pod planowane przyszłe inwestycje Spółki.

Ponadto Spółka prowadzi następującą działalność handlową w nieruchomościach obcych:

1)salon meblowy w W. przy (…),

2)sprzedaż płyt blatów i akcesoriów meblowych w S. przy al. (…).

Obiekty te Spółka wynajmuje od podmiotów niebędących udziałowcami, akcjonariuszami, wspólnikami Spółki ani podmiotami powiązanymi bezpośrednio lub pośrednio ze Spółką lub z jej udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Tożsamą działalność w powyższych nieruchomościach własnych i obcych prowadził poprzednik prawny Spółki, tj. „H.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, który również był właścicielem opisanych nieruchomości należących do Spółki.

Dodatkowo w związku z rozszerzeniem działalności opisanego wyżej salonu meblowego w W. przy ul. (…), posadowionego na działce numerze (…) z obrębu (…), poprzednik prawny Spółki (spółka „H. Z. W. i Wspólnicy spółka jawna”) 30 sierpnia 2012 r. wynajął od wspólnika spółki Z. W. (zwanego dalej także „Wynajmującym”) znajdującą się w sąsiedztwie działki nr (…) działkę o aktualnym numerze (…) i powierzchni (…) m2 dla której Sąd Rejonowy dla (…) w W., (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…) (dalej jako: „Nieruchomość”).

Przedmiotowa Nieruchomość stanowi wyłączną własność Wynajmującego i została przez niego nabyta w drodze darowizny w 2005 r. Przedmiotowa Nieruchomość nigdy nie stanowiła majątku Spółki ani jej poprzedników prawnych. Wynajmujący jest wspólnikiem Spółki. Wynajem Nieruchomości przez Wynajmującego stanowi działalność opodatkowaną VAT. Wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej. Z tytułu wynajmu Nieruchomości Wynajmujący rozpoznaje przychód opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wynajem Nieruchomości służył następującym celom. Poprzednik prawny Spółki (tj. „H. Z. W. i Wspólnicy spółka jawna”) dokonał rozbudowy budynku salonu meblowego na działce nr (…). Dla utrzymania wymaganej zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego minimalnej liczby miejsc parkingowych, konieczne było odtworzenie zajętych pod rozbudowę miejsc parkingowych z działki nr (…) oraz dalsze zwiększenie liczby miejsc parkingowych. W tym celu poprzednik prawny Spółki wybudował własnym nakładem na przedmiotowej Nieruchomości plac brukowany stanowiący parking, który był w całości wykorzystywany do celów działalności gospodarczej poprzednika prawnego Spółki (jako parking salonu meblowego) i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych poprzednika prawnego Spółki. Na pozostałej części Nieruchomości poprzednik prawny Spółki (tj. „H. Z. W. i Wspólnicy spółka jawna”) wybudował własnym nakładem halę namiotową o powierzchni (…) m2, która była w całości wykorzystywana do celów działalności gospodarczej poprzednika prawnego Spółki (dla celów magazynowych) i została wprowadzona do ewidencji środków trwałych poprzednika prawnego Spółki.

Zgodnie z umową najmu Nieruchomość została wynajęta z przeznaczeniem do celów gospodarczych, zgodnych z charakterem i rozmiarami działalności najemcy. Czynsz najmu Nieruchomości został ustalony zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Umowa najmu Nieruchomości obejmuje następujące postanowienia handlowe (pozostałe, niezacytowane poniżej, postanowienia umowy mają charakter czysto techniczny i nie wpływają na relacje handlowe stron):

- Wynajmujący zapewni Najemcy dostęp do Nieruchomości oraz dostęp do posadowionych na Nieruchomości urządzeń stanowiących własność Wynajmującego, które są niezbędne dla prawidłowego korzystania z Nieruchomości (system odwodniania, oświetlenia terenu, dostęp do prądu, brama wjazdowa);

- Wynajmujący zobowiązuje się do dołożenia wszelkiej staranności w celu zapewnienia sprawnego działania urządzeń technicznych w Nieruchomości;

- Wynajmujący nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za szkody w majątku Najemcy znajdującym się w Nieruchomości oraz za jakiekolwiek szkody wyrządzone przez Najemcę osobom trzecim. Skutki szkody usuwa Najemca we własnym zakresie i na własny koszt;

-- czynsz najmu obejmuje koszty związane z eksploatacją Nieruchomości, z zastrzeżeniem że:

-niezależnie od czynszu najmu, Najemca zobowiązany jest do ponoszenia opłat z tytułu energii elektrycznej według wskazań liczników. Opłaty z tytułu energii elektrycznej będą uiszczane przez Najemcę na rzecz Wynajmującego w kwocie stanowiącej równowartość sumy pieniężnej wskazanej w fakturze VAT wystawionej przez dostawcę energii elektrycznej na rzecz Wynajmującego, w terminie 7 dni od dnia poinformowania Najemcy o wysokości tych opłat, albo bezpośrednio na rzecz dostawcy energii elektrycznej, w przypadku, gdy Najemca zawrze z tym podmiotem umowę sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji;

-Niezależnie od czynszu najmu, Najemca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz Wynajmującego równowartości kwoty stanowiącej podatek od nieruchomości w części obejmującej podatek od budowli posadowionych na Nieruchomości, w sytuacji, gdy zapłata tego podatku obciążać będzie Wynajmującego. Zapłata przez Najemcę na rzecz Wynajmującego kwoty o której mowa w zdaniu poprzednim będzie następować w terminie 7 dni od dnia poinformowania Najemcy o wysokości tego podatku, stwierdzonego decyzją administracyjną wydaną przez właściwy organ administracji.

- Najemca nie jest uprawniony do dokonania jakichkolwiek zmian naruszających w sposób trwały substancję Nieruchomości bez uprzedniej pisemnej zgody Wynajmującego;

- Najemca zobowiązany jest do wykonania na własny koszt i we własnym zakresie bieżących napraw Nieruchomości oraz urządzeń stanowiących przedmiot najmu;

- jeżeli w czasie trwania najmu zajdzie potrzeba wykonania napraw obciążających Wynajmującego, Najemca obowiązany jest:

-niezwłocznie powiadomić o tym Wynajmującego na piśmie,

-zapewnić Wynajmującemu swobodny dostęp do Nieruchomości w zakresie umożliwiającym dokonanie napraw;

- oddanie przez Najemcę Nieruchomości lub jej części osobie trzeciej w podnajem nie wymaga uprzedniej zgody Wynajmującego;

- umowa jest zawarta na czas nieoznaczony;

- po ustaniu stosunku najmu Najemca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić Nieruchomość Wynajmującemu w stanie niepogorszonym. W przypadku niewykonania tego obowiązku, Najemca zobowiązany będzie do zapłaty Wynajmującemu wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z Nieruchomości w wysokości stawki czynszu za każdy rozpoczęty miesiąc bezumownego korzystania;

- zwracana Nieruchomość winna zostać opróżniona z wszelkich rzeczy należących do Najemcy w terminie 7 dni od ustania stosunku najmu - pod rygorem ich usunięcia przez Wynajmującego na koszt Najemcy.

Wykorzystanie wynajętej Nieruchomości jest w pełni optymalizowane gospodarczo. W 2022 cześć hali namiotowej o powierzchni (…) m2 została podnajęta przez poprzednika prawnego Spółki (tj. „H” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) na rzecz osoby trzeciej, niebędącej podmiotem powiązanym z poprzednikiem prawnym Spółki ani ze Spółką, z przeznaczeniem na cele magazynowe.

Opisana umowa najmu Nieruchomości oraz umowa podnajmu zawarte przez poprzedników prawnych Spółki są obecnie kontynuowane przez Spółkę na zasadzie art. 553 § 2 KSH. Spółka nadal wykorzystuje Nieruchomość do celów działalności gospodarczej zgodnie z opisanym wyżej przeznaczeniem. Plac brukowany (parking) i hala namiotowa są wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. Spółka wciąż jest związana wymaganiami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego co do liczby miejsc parkingowych dla salonu meblowego, a wynajem Nieruchomości pozwala na spełnienie tych wymagań. Aktualne jest także opisane wyżej wykorzystanie przez Spółkę posadowionej na części Nieruchomości hali magazynowej. Przy czym żadna z położonych w okolicy niezabudowanych działek gruntu nadających się ewentualnie na parking lub halę magazynową nie znajduje się równie blisko salonu meblowego Spółki jak przedmiotowa Nieruchomość.

Pytanie

Czy kwoty czynszu wypłacane Wynajmującemu przez Spółkę z tytułu umowy najmu Nieruchomości będą stanowić w Spółce dochód o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”) przewiduje, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Art. 33 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) stanowi, że osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Stosownie do art. 12 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.; dalej: „KSH”) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prosta spółka akcyjna w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółką akcyjną albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji. Przy czym zgodnie z art. 552 KSH spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Zgodnie z art. 93 § 1 pkt 2 (winno być: art. 93a § 1 pkt 2) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)(uchylony)

2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

a)z wierzytelności,

b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)z części odsetkowej raty leasingowej,

d)z poręczeń i gwarancji,

e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

3)podatnik:

a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą i tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

4)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

5)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

6)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

7)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Natomiast w świetle art. 28k ust. 1 ustawy o CIT przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:

1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16 ustawy o CIT;

2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT;

4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5)podatników, którzy zostali utworzeni:

a)w wyniku połączenia lub podziału albo

b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14 ustawy o CIT

- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6)podatników, którzy:

a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo

b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14 ustawy o CIT, lub

- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Stosownie do art. 28k ust. 2 ustawy o CIT w przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.

W zw. z art. 28h ust. 1 ustawy o CIT podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Stosownie do art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Art. 28m ust 4 ustawy o CIT przewiduje, że do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że Spółka podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie, w świetle opisu zdarzenia przyszłego Spółka jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek.

Spółka będzie kontynuowała umowę najmu Nieruchomości na zasadzie art. 553 § 2 KSH i będzie z tego tytułu wypłacała Wynajmującemu czynsz najmu przewidziany w tej umowie. Wynajmujący jest wspólnikiem Spółki. Wobec powyższego należy rozstrzygnąć czy kwoty czynszu wypłacane wspólnikowi Spółki przez Spółkę z tytułu opisanej umowy najmu Nieruchomości będą stanowić w Spółce dochód o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z opublikowanym przez Ministra Finansów Przewodnikiem do Ryczałtu od dochodów spółek z 17 listopada 2021 r. ,,przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk [...]. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy [...]. Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia [...]. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku [...]. Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych”. Przewodnik ten stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że umowa najmu Nieruchomości została zawarta na warunkach rynkowych. Po pierwsze zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego wysokość czynszu uwzględnia zasadę ceny rynkowej. Po drugie opisane powyżej prawa i obowiązki stron przewidziane w umowie najmu zapewniają równowagę korzyści stron a tym samym odpowiadają standardom rynkowym. Wobec powyższego można uznać, że do zawarcia analogicznej umowy najmu doszłoby także wówczas, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane.

Ponadto umowa najmu Nieruchomości jest uzasadniona potrzebami Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalność, która obejmuje działalność salonu meblowego. Tym samym korzystanie z Nieruchomości jest Spółce niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Bez korzystania z Nieruchomości poprzednik prawny Spółki nie byłby w stanie rozbudować salonu meblowego, a Spółka nie byłaby w stanie legitymować się wymaganą w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego liczbą miejsc parkingowych dla prowadzonego przez Spółkę salonu meblowego.

Jednocześnie Spółka dba o pełne wykorzystanie wynajętej Nieruchomości dla celów związanych z działalnością gospodarczą. W tym celu powierzchnię aktualnie zbędną dla działalności salonu meblowego podnajmuje ona osobie trzeciej, niebędącej podmiotem powiązanym ze Spółką, co jest także zgodne z opisanym powyżej przedmiotem działalności Spółki.

Należy też zaznaczyć, że umowa najmu Nieruchomości obowiązuje od 30 sierpnia 2012 r. Spółka jest zobowiązana kontynuować umowę z mocy prawa na zasadzie art. 553 § 2 KSH. Umowa została zawarte w 2012 r. gdy nie obowiązywały ani nie były planowane przepisy o ryczałcie od dochodów spółek. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego wynajem Nieruchomości był uzasadniony ekonomicznie, ponieważ była to nieruchomość sąsiadująca z salonem meblowym poprzednika prawnego Spółki i nadawała się dla celów odtworzenia i dalszej rozbudowy parkingu zgodnie z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wynajmujący nie miał przy tym obowiązku przenoszenia własności Nieruchomości na rzecz poprzednika prawnego Spółki lub na rzecz Spółki, ani przeniesienie takie nie znajdowałoby uzasadnienia ekonomicznego. Po pierwsze dlatego, że Wynajmujący nie jest jedynym wspólnikiem Spółki (wspólnikami są ponadto cztery inne osoby). Po drugie dlatego, że posadowienie budowli typu plac utwardzony lub hala namiotowa w żadnym razie nie uzasadniają inwestycji w grunt i mogą być z powodzeniem wykonane na gruncie należącym do osoby trzeciej.

Wobec powyższego nie może być mowy o tym aby wolą stron umowy najmu było uczynienie z czynszów najmu Nieruchomości świadczenia w związku z prawem do udziału w zysku Spółki, innym niż podzielony zysk. Nie może być także mowy o jakimkolwiek wpływie Wynajmującego na działanie i decyzje opodatkowanej ryczałtem Spółki w zakresie takiego świadczenia.

W konsekwencji należy przyjąć, że w razie stosowania przez Spółkę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kwoty czynszów wypłacanych Wynajmującemu przez Spółkę z tytułu opisanej umowy najmu Nieruchomości nie będą stanowiły w Spółce dochodu o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Wskazać jednakże należy, że powołali Państwo niepełne brzmienie art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Zgodnie z pełnym brzmieniem art. 28j ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.

Jednakże przytoczenie niepełnego brzmienia ww. przepisu nie ma wpływu na dokonane rozstrzygnięcie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku oraz w jego uzupełnieniu opis stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się doutrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00