Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-17

Leasing w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości

Leasing w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości

Edyta Opara

Leasing jest zjawiskiem wszechobecnym w gospodarce światowej. Ze względu na trwający proces globalizacji gospodarki w środowiskach ekonomicznych dąży się do ujednolicenia definicji, technik i metod stosowania leasingu oraz jego ujmowania w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych.

Leasing jest szczególną formą finansowania inwestycji. Umożliwia podmiotom gospodarczym wejście w krótkim czasie w posiadanie gotowych dóbr inwestycyjnych: maszyn, urządzeń, środków transportu, obiektów, gruntów, a nawet przedsiębiorstw i zakładów, w całości lub części bez konieczności ich zakupu.

Znaczenie leasingu w gospodarce

Leasing jest jednym ze sposobów nabycia ruchomych i nieruchomych składników majątku trwałego, potrzebnych do zrealizowania pomysłu na rozwój firmy, jeśli nie dysponuje ona wystarczającymi zasobami finansowymi.

Ogromne zapotrzebowanie na coraz droższe wyposażenie w różnych dziedzinach gospodarczych tworzyło i tworzy wręcz idealne warunki gwałtownego rozwoju leasingu. Zakres przedmiotowy leasingu jest bardzo szeroki. Wśród przedmiotów leasingu można wymienić cywilne samoloty w liniach lotniczych, lokomotywy i wagony zarówno pasażerskie, jak i towarowe, autobusy komunikacji dalekobieżnej i miejskiej, samochody osobowe, wyposażenie przemysłowe. Można wskazać przypadki, gdy są nimi całe instalacje przemysłowe, we wszystkich gałęziach przemysłu, lub całe zakłady, centrale telefoniczne międzymiastowe, miejskie, firmowe oraz setki tysięcy automatów telefonicznych, setki tysięcy bankomatów, statki towarowe i pasażerskie, ogromne ilości sprzętu komputerowego (firma leasingowa należąca do koncernu IBM leasinguje ponad 90 proc. całej produkcji IBM), kopiarki, centra kopiujące, wreszcie całe hotele, biurowce, magazyny handlowe, kompletne szpitale lub wyposażenie sal operacyjnych i inna aparatura medyczna itd. O dynamicznym rozwoju usług leasingowych w Europie świadczą poniższe dane. O ile w 1984 r. wartość przedmiotów oddanych w użytkowanie wyniosła 18,1 mld USD, o tyle w 1998 r. już 127,9 mld USD i była wartością rekordową, wyższą o prawie 11 proc. od poprzedniego rekordowego 1997 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00