Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-06-20

Zaniechane inwestycje - skutki podatkowe

Kiedy możemy mówić o „zaniechaniu” inwestycji? Jakie skutki wywołuje zaniechanie inwestycji w podatku dochodowym i w podatku od towarów i usług?

Isabelle Wierzbicka
Zdarza się, że rozpoczęte inwestycje z różnych powodów nie mogą zostać zakończone. Może się bowiem okazać, że dalsze prowadzenie inwestycji z ekonomicznego punktu widzenia jest już nieopłacalne. Może być również tak, że inwestor przeliczył się z kosztami prowadzenia takiej inwestycji. Z podatkowego punktu widzenia zaniechanie prowadzonej inwestycji nie jest obojętne.
Poniżej zostaną przedstawione skutki zaniechania inwestycji na tle przepisów prawa podatkowego i regulacji VI Dyrektywy. Wskazana zostanie także linia orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie.
Pojęcie inwestycji
W potocznym tego słowa znaczeniu za inwestycję możemy uważać ogół poniesionych wydatków (kosztów), które pozostają w bezpośrednim związku z niezakończoną budową, przekazaniem do używania czy też montażem, a często również ulepszeniem już istniejącego środka trwałego.
Legalną definicję inwestycji znajdziemy natomiast w art. 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 4a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które definiując inwestycję odsyłają z kolei do przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości środki trwałe w budowie to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Jeśli natomiast chodzi o podatki dochodowe, to przez środki trwałe należy rozumieć jako stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00