Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-06-17

Od 1 lipca startuje prosta spółka akcyjna

Już za kilkanaście dni przedsiębiorcy będą wreszcie mogli zacząć korzystać z nowej formy spółki, do której minimalny wkład kapitałowy może wynieść tylko 1 zł. Mowa oczywiście o prostej spółce akcyjnej (PSA), która została skrojona przez ustawodawcę na miarę startupów i młodych przedsiębiorców, którzy mają wprawdzie pomysł na biznes, ale nie mają dostatecznych pieniędzy. A przy tym ma być to odpowiedź dla tych, którzy poszukują formuły prostej i elastycznej. Akcjonariusze nie będą ponosić odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Jako wkład – co jest absolutną nowością – będą mogli wnieść również swoją pracę i usługi (i objąć za to akcje). Wniesienie deklarowanych wkładów będzie mogło się odbyć nawet w ciągu trzech lat. Co istotne dla założycieli – z myślą o nich przewidziano mechanizmy, które mają gwarantować, że mimo przewagi kapitałowej potencjalnych inwestorów nie utracą kontroli nad podmiotem, który powołali do życia. A zarejestrowanie PSA ma być wyjątkowo szybkie – będzie można to zrobić internetowo w serwisie S24 – nawet bez udziału notariusza. Także wycofanie kapitału będzie uproszczone, mimo iż przewidziano mechanizmy ochrony wierzycieli. Zalety można mnożyć. Odpowiedź na pytanie, czy taka formuła spodoba się przedsiębiorcom, a przede wszystkim inwestorom, poznamy już wkrótce.

Od 1 lipca startuje prosta spółka akcyjna

Kancelaria Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Jakie są podstawowe cechy nowego rodzaju spółki

Od 1 lipca 2021 r. w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320; dalej: k.s.h.) pojawi się nowy typ spółki – prosta spółka akcyjna (dalej: PSA).

Pomysł tej nowej formy podmiotu prawnego narodził się z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. Miał być odpowiedzią na potrzebę stworzenia w polskim prawie nowej, elastycznej formy prawnej, odpowiedniej dla przedsięwzięć opierających się na szeroko rozumianym kapitale ludzkim, innowacjach, przedsiębiorczości oraz nowych rozwiązaniach technologicznych. Impulsem dla opracowania nowego rodzaju spółki były wyniki analizy otoczenia prawnego funkcjonowania start-upów w Polsce i zidentyfikowane bariery dla ich rozwoju z wykorzystaniem istniejących już typów spółek kapitałowych. Uznano, że w polskim prawie brakuje właśnie formuły, która uławiałaby wejście na rynek nieposiadającym wielkiego kapitału start-upom i mniejszym przedsiębiorcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00