Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-02-14

Kto nie wybierze estońskiego CIT, zapłaci więcej

Można całkowicie zrezygnować z inwestycji i co roku wypłacać wspólnikom zysk, a mimo to zapłacić niższy podatek niż przy klasycznym CIT. A wszystko to jeszcze w tym roku, bo estoński system można wybrać przez cały rok

Korzyść z niego może być nawet porównywalna ze zwolnieniem przysługującym w strefach inwestycyjnych.

Co więcej, gdyby wybór estońskiego CIT okazał się jednak mniej opłacalny, można z niego zrezygnować, i to nawet już po roku. Czasem tylko wiąże się to z dodatkowym podatkiem (patrz ramka).

Czas na wybór

Teoretycznie czas na wybór estońskiego CIT minął z końcem stycznia (w spółkach, w których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Zgodnie bowiem z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT zawiadomienie o wyborze ryczałtu od dochodów spółek (potocznie zwanego estońskim CIT) składa się do urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być stosowany ten ryczałt.

Kto jednak nie zdążył złożyć zawiadomienia ZAW-RD, nadal może to zrobić, i to w każdym momencie. Wystarczy zakończyć rok podatkowy, sporządzić CIT-8 oraz sprawozdanie finansowe i wejść w nowy rok podatkowy - już z ryczałtem od dochodów spółek.

Przykładowo, jeżeli rok podatkowy spółki rozpoczyna się 1 stycznia, ale do końca tego miesiąca nie wybrała ona estońskiego CIT, to może go zacząć stosować np. od 1 maja.

- W takiej sytuacji zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) należy złożyć do końca maja - mówi Natalia Kamińska-Kubiak, menedżer i doradca podatkowy w Grant Thornton.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00