Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-03-17

Poradnia kadrowa

  • W jaki sposób inspektor PIP może zainterweniować, w sytuacji gdy zleceniobiorcy nie otrzymują na czas wynagrodzenia
  • Kiedy i na jakich zasadach zwolniony pracownik ma prawo się domagać wynagrodzenia za skrócony okres wypowiedzenia
  • Czy w firmie produkcyjnej wolno wprowadzić kontrolę czystości rąk pracowników polegającą na pobieraniu wymazów z dłoni

Pracodawca zatrudnia pracowników oraz zleceniobiorców. Pracownicy mają regularnie wypłacane wynagrodzenie, ale w przypadku zleceniobiorców częstotliwość wypłaty bywa różna. Czy inspektor pracy podczas kontroli ma prawo zastosować takie same środki prawne w przypadku zalegania z wypłatą wynagrodzenia zleceniobiorcom jak w sytuacji niewypłacania wynagrodzenia osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy?

Obok pracy realizowanej na podstawie stosunku pracy funkcjonują pozapracownicze formy zatrudnienia ‒ umowy cywilnoprawne. Osoby je wykonujące pozbawione są większości przywilejów pracowniczych. Wyjątkiem jest prawo do bezpiecznych warunków pracy oraz prawo do minimalnego wynagrodzenia ‒ minimalnej stawki godzinowej w przypadku przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i 750 kodeksu cywilnego, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalonej z uwzględnieniem zasad wynikających z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00