Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-28

Nowe źródło zasilania zakładowych funduszy: ZFRON i ZFA

Wejście w życie Polskiego Ładu spowodowało zmniejszenie kwot, które na nie wpływają. Wprowadzono więc niezbędne przepisy pozwalające na zmianę ich finansowania

Jedną ze zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu, tj. ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, było podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Skutkiem ubocznym tej zmiany było znaczące ograniczenie kwoty środków wpływających na zakładowe fundusze: zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) i zakładowy fundusz aktywności (ZFA), które dotychczas były zasilane częścią lub całością kwot zaliczek na PIT nieodprowadzanych do urzędu skarbowego. Wspomniane zmiany podatkowe modyfikowały trzon konstrukcji PIT, więc zniwelowanie niekorzystnych zmian wymagało wprowadzenia osobnego rozwiązania. Prezentujemy najważniejsze informacje pozwalające dysponentom ZFRON i ZFA na płynną zmianę źródeł zasilających te fundusze.

Pozostawione wsparcie

Na podstawie pozostawionego art. 38 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655; dalej: ustawa o PIT) zakład pracy chronionej (ZAZ) i pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej (ZPCH) zatrzymują w zakładzie pracy zaliczki na podatek dochodowy od wszystkich zatrudnionych. ZAZ przekazuje kwotę równą kwocie tych zaliczek w całości na ZFA, a ZPCH dzieli ją i przekazuje 60 proc. tej kwoty na ZFRON w terminie siedmiu dni od ich uzyskania, a 40 proc. - na PFRON w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu ich uzyskania.

Z uprawnienia określonego w art. 38 ust. 2a ustawy o PIT korzystają byłe ZPCH, tj. pracodawcy, którzy utracili status ZPCH w okresie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym utracili status zakładu pracy chronionej, o ile mają co najmniej 15-etatowe zatrudnienie ogółem (ZOG) i co najmniej 25-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (ZON/ZOG). Zatem w 2022 r. były ZPCH może korzystać z tego uprawnienia, gdy utracił status ZPCH nie wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. (rok utraty 2017 + pięć pełnych lat następujących po nim - lata 2018-2022). Byłe ZPCH dzielą kwoty zaliczek zatrudnianych osób niepełnosprawnych między ZFRON i urząd skarbowy (US) w zależności od wskaźnika ZON/ZOG:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00