Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-23

Kodeks pracy. Sprawdź nowe rodzaje wykroczeń

 

 

Pracodawca niewywiązujący się z obowiązków informacyjnych wobec pracownika zostanie ukarany

Katalog wykroczeń zawarty w kodeksie pracy został znacząco rozszerzony po ostatniej nowelizacji tego aktu prawnego z 9 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 641; dalej: k.p.). Zostały m.in. wprowadzone sankcje wobec pracodawców, którzy nie wywiążą się należycie z ciążącego na nich obowiązku informacyjnego wobec pracowników.

Mając na uwadze przewidzianą przez przepisy odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu w przypadku niewykonania lub niedopełnienia obowiązków w tym zakresie, szczególnie istotne jest, aby pracodawcy mieli świadomość wymogów, jakie obecnie są im stawiane przez k.p. Te natomiast uległy znacznemu rozszerzeniu. Co ważne, zgodnie z art. 281 par. 1 pkt 2a k.p. pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która nie informuje pracownika w terminie o warunkach jego zatrudnienia, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

rozszerzone wymogi

Zmiany dotyczą jednocześnie przepisów z zakresu samego obowiązku wynikającego odpowiednio z art. 29 par. 3, par. 32 i par. 33 k.p. Najistotniejsze modyfikacje wprowadzono w art. 29 par. 3 k.p. – dotychczasowy zakres informacji, jakie były przekazywane nowo zatrudnionym pracownikom nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia dopuszczenia ich do pracy, został znacznie powiększony.

Nowe kategorie

Obowiązujący przed nowelą k.p. katalog, składający się z pięciu kategorii informacji na temat warunków zatrudnienia, obecnie rozrósł się ponaddwukrotnie. I tak minimalna treść informacji o warunkach zatrudnienia, którą pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, wskazana w powyższym przepisie, dotyczy:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
  • obowiązującego pracownika dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy,
  • przysługujących pracownikowi przerw w pracy,
  • przysługującego pracownikowi dobowego i tygodniowego odpoczynku,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00