Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-12

Od wczoraj inwestowanie w biogazownie rolnicze jest już łatwiejsze

Obszary wiejskie mogą już zacząć myśleć o tworzeniu nowego rodzaju instalacji będącej alternatywą dla fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych czy energetyki konwencjonalnej. Mowa tu o małych biogazowniach rolniczych. Od wczoraj bowiem, tj. od 11 września br., obowiązuje ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz.U. z 2023 r. poz. 1597; dalej: specustawa biogazowa). Nowe prawo dotyczy wyłącznie tzw. obiektów rolniczych, których realizacja ma być, krótko mówiąc, prostsza – choćby ze względu na ułatwienia na etapie wydawania warunków zabudowy, pozwolenia na budowę czy decyzji o przyłączeniu. Kto zatem będzie mógł skorzystać z ułatwień w inwestowaniu w takie instalacje? Jaka jest dopuszczalna działalność przy takiej inwestycji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Biogazownie rolnicze mogą nieść nowy impuls do rozwoju systemu energetycznego w Polsce. Do takich wniosków doszliśmy, śledząc tok prac legislacyjnych związanych ze specustawą biogazową oraz analizując jej uzasadnienie. Jaka będzie dynamika rozwoju tego obszaru, zważywszy na to, że obecnie w Polsce istnieją już (nierolnicze) biogazownie?

Głównym atutem biogazowni w kontekście palących problemów związanych z zapewnieniem energii jest możliwość uzyskania stabilnych, sterowalnych i odpornych na zmienne uwarunkowania meteorologiczne i czynniki zewnętrzne instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że biogazownie rolnicze mogą produkować energię nawet przez 8000 godzin rocznie (90 proc. czasu), w przeciwieństwie do innych instalacji OZE, których sprawność energetyczna waha się od 10 do 30 proc. Dlatego też instalacje te (jako jednostki generacyjne o stabilności i wydajności niemal zbliżonej do jednostek energetyki zawodowej) jawią się jako pożądane i dobre uzupełnienie krajowego potencjału OZE.

Mają one umożliwiać wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego na obszarach wiejskich. [ramka 1]

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00