Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-02-27

wynagrodzenia

Wybory samorządowe nie poprawią sytuacji urzędników

Pracownicy, którzy zajmują w urzędach gminnych stanowiska specjalistyczne, otrzymują podwyżki, bo ich pensje są już niższe od płacy minimalnej. Przed wyborami bonusów raczej nie będzie

Nie ma wątpliwości, że w tym roku w najlepszej sytuacji finansowej znaleźli się nauczyciele, bo część z nich otrzyma nawet 33 proc. podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Z kolei urzędnicy administracji rządowej mogli liczyć na 20 proc. wyższe uposażenia. Podobnie jest w służbach mundurowych. To efekt obietnic z kampanii wyborczej obecnej ekipy rządowej.

Premier Donald Tusk na jednej z konferencji prasowych zaapelował do lokalnych włodarzy, aby ci zadbali również o odpowiednie podwyżki dla swoich urzędników. Z sondy DGP wynika, że apel przyniósł umiarkowany skutek. Wciąż jednak podwyżki dla pracowników samorządowych na stanowiskach urzędniczych na takim poziomie jak w administracji rządowej pozostają w sferze marzeń. Dla porównania w przypadku pozostałych pracowników na stanowiskach pomocniczych, których wynagrodzenie jest na poziomie płacy minimalnej, w tym roku wzrośnie ono docelowo o 19 proc. W efekcie dochodzi do takich sytuacji, że specjaliści w gminie zarabiają niewiele więcej od osób otrzymujących płacę minimalną. Taka sytuacja może prowadzić do frustracji i szukania innego zatrudnienia – poza urzędem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00