Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-06

aktualności

Jak wójt, starosta i marszałek sprawdzą, czy wdrożono ochronę małoletnich

W niektórych sytuacjach uprawnienia kontrolne włodarzy mogą się krzyżować np. z prerogatywami kuratorów oświaty, PIP czy prezesa NFZ. Dlatego muszą oni dokonać weryfikacji kręgu podmiotów, w stosunku do których przysługuje im właściwość rzeczowa oraz miejscowa

28 lipca 2023 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy ‒ Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1606), czyli tzw. ustawa Kamilka. [ramka] Zgodnie z przepisami przejściowymi tej ustawy do 15 sierpnia 2024 r. wiele podmiotów i instytucji, w których na co dzień funkcjonują małoletni, musi wdrożyć procedury mające na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Uprawnienia kontrolne przyznano natomiast wójtowi, staroście, marszałkowi województwa, Państwowej Inspekcji Pracy oraz prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia, co ma zdyscyplinować podmioty zobowiązane do wdrożenia standardów ochrony małoletnich oraz realizacji ustawowych wytycznych dotyczących zatrudniania pracowników do pracy z dziećmi. Rozwiązanie, choć słuszne, rodzi jednak pewne trudności interpretacyjne, co z kolei w przyszłości może generować problemy natury praktycznej.

Ramka

Ustawa Kamilka

Uchwalenie ustawy Kamilka było rezultatem społecznego sprzeciwu wobec eskalującej przemocy wobec dzieci oraz stanowiło wyraz dostrzeżenia przez ustawodawcę konieczności poprawy sytuacji osób małoletnich oraz z niepełnosprawnością. Głosowanie nad projektem ustawy miało miejsce po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy – kolejnej ofiary przemocy za zamkniętymi drzwiami. Częściowo przepisy ustawy Kamilka weszły w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia, tj. 29 sierpnia 2023 r., a w pozostałym zakresie 15 lutego 2024 r. Ustawa ta wprowadziła wiele zmian w materii prawa rodzinnego, m.in. zmodyfikowała instytucję wysłuchania małoletniego, zmieniła charakter działania kuratora dla osoby z niepełnosprawnością, dodała instytucję reprezentanta dziecka w postępowaniu zarówno cywilnym, jak i karnym, w sytuacji, gdy żadne z rodziców nie może tego czynić. Znowelizowała również przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz kodeksu karnego wykonawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00