Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Nieodpłatne odstąpienie nieruchomości członkom rodziny

Nieodpłatne odstąpienie nieruchomości członkom rodziny

Stosownie do definicji zawartej w art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jednocześnie w art. 14–16, art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 19 i art. 20 ust. 3 zostały określone jeszcze inne zdarzenia powodujące osiągnięcie przychodu. Tak jest w przypadku nieodpłatnego odstąpienia nieruchomości do używania.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 ustawy za przychód z nieruchomości udostępnionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom (prawnym i fizycznym) uważa się równowartość czynszu, który przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju. Chodzi tu o przychód, który osiąga właściciel nieruchomości (osoba odstępująca nieruchomość) z tytułu oddania do bezpłatnego użytkowania. Przychód osiąga więc właściciel nieruchomości, któremu nie przysługuje żadna należność z tytułu oddania do użytkowania własnej nieruchomości. Definicja przychodu zawarta w art. 11 ust. 1 ma bowiem charakter ogólny. Stosuje się ją zatem jedynie wtedy, gdy przepis szczególny nie reguluje danych kwestii odmiennie. W pełni ma zatem zastosowanie w przypadku tych źródeł przychodu, o których w ogóle się nie mówi w przepisach szczególnych. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku odstąpienia nieruchomości do bezpłatnego użytkowania.

Ustalenie przychodu osoby użyczającej jest wyjątkiem od zasady i dotyczy wyłącznie okoliczności, gdy tytułem prawnym do użytkowania nieruchomości jest jej bezpłatne odstąpienie, tj. umowa użyczenia lub umowa o podobnym charakterze. Przepis ten nie może zatem stanowić podstawy prawnej do zakwestionowania wysokości czynszu pobieranego przez podatnika wynajmującego nieruchomość oraz uznania, że jego przychodem jest wartość czynszowa tej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00