Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Amortyzacja w 2001 r. - cz. 2

Amortyzacja w 2001 r. (cz. 2)

Przedstawiamy Państwu drugą część opracowania omawiającego zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych w 2001 r. Ostatnią część artykułu zamieścimy w następnym numerze.

WARTOŚĆ POCZĄTKOWA

Podstawą, od której nalicza się odpisy amortyzacyjne, jest wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustalona w sposób określony w art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ustawodawca w przepisie tym, podobnie jak w poprzednich regulacjach prawnych, określa ogólne oraz szczególne zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Według ogólnej zasady za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się:

1. W razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.

Jednocześnie ustawodawca w art. 22g ust. 3 stanowi, że na cenę nabycia składają się:

– kwota należna zbywcy oraz

– wszelkie koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a szczególnie koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji.

Do ceny nabycia nie wlicza się natomiast podatku od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy (zgodnie z odrębnymi przepisami) podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Ponadto cenę nabycia (zgodnie z ust. 5) koryguje się (zarówno , jak i ) o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania. Wartość początkową składników majątkowych wymagających montażu powiększa się również o wydatki poniesione na montaż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00