Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Nowa terminologia w ustawie o rachunkowości a MSR - cz. 2

Nowa terminologia w ustawie o rachunkowości a MSR (cz. 2)

W poprzedniej części opracowania zaprezentowano definicje, które po raz pierwszy znalazły się w ustawie.

Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne

W znowelizowanej ustawie o rachunkowości wprowadzono poza innymi rezerwami tę rezerwę we wzorze bilansu (załączniki nr 1 i 3), nie określając jednak zasad jej tworzenia.

Kwestie związane ze świadczeniami pracowniczymi w okresie zatrudnienia i po okresie zatrudnienia reguluje MSR nr 19, w których zdefiniowano m.in. programy świadczeń po okresie zatrudnienia – jako sformalizowane lub nie sformalizowane ustalenia, zgodnie z którymi jednostka zapewnia świadczenia po okresie zatrudnienia jednemu lub więcej pracownikom. We wzorze bilansu (MSR 1) w ramach zobowiązań długoterminowych wprowadzono „zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych”, tworzone zgodnie z zasadami zawartymi w standardzie nr 19.

Błąd podstawowy

Jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu podstawowego, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako „zysk (strata) z lat ubiegłych” (art. 54 ust. 3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00