Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych (cz. 1)

Zasady i zakres zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych normuje rozdział 3 (art. 33-46) ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Instrumentami zabezpieczenia normowanymi w ordynacji są: zabezpieczenie „przedwymiarowe”, hipoteka przymusowa i zastaw skarbowy.

ZABEZPIECZENIE „PRZEDWYMIAROWE” - ART. 33-33C ORDYNACJI
Przesłanki zabezpieczenia
„Zabezpieczenie stanowi instytucję, której celem jest ochrona interesów wierzyciela, przede wszystkim gdy chodzi o zapewnienie skuteczności przyszłej egzekucji obowiązku podatkowego, przy czym wystarczy wykazanie obawy, że obowiązek podatkowy może nie zostać wykonany” (wyrok NSA z 14 grudnia 2000 r., sygn. akt III SA 7499/98). Zasadniczą przesłanką zabezpieczenia jest „uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonane”. Artykuł 33 § 1 ordynacji od 1 stycznia 2003 r. precyzuje tę przesłankę, odwołując się do takich okoliczności, jak „nieuiszczenie wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym i dokonywanie czynności, których skutkiem jest utrata prawa własności do majątku”.
Nie jest to zamknięty katalog okoliczności uzasadniających zabezpieczenie; powołany przepis wymienia je „w szczególności”. Stwierdzić jednak należy, że organ podatkowy - analizując celowość zabezpieczenia - powinien skoncentrować się na kategoriach obiektywnych i sprawdzalnych, takich jak wywiązywanie się podatnika z zobowiązań publicznoprawnych i jego działania podejmowane w sferze majątkowej, a nie na własnych, subiektywnych ocenach stosunku podatnika do wywiązywania się z obowiązków podatkowych.
Potrzeba zabezpieczenia „przedwymiarowego” będzie szczególnie uzasadniona, gdy na podatniku ciążą już zaległości w daninach publicznych. Dotyczy to nie tylko należności podatkowych, ale także zaległości wobec różnych funduszy (np. PFRON).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00