Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zasady funkcjonowania Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - aspekty podatkowe

Przedstawiamy Państwu mało jeszcze znaną polskiemu podatnikowi, a tak ważną dla funkcjonowania Wspólnot Europejskich, instytucję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podstawy jego funkcjonowania oraz organizację. Większość zawartych w tekście rozważań dotyczy zasad określonych przez traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Traktat ten, będący podstawą jej funkcjonowania, jest jedną z najważniejszych części Unii Europejskiej. Należy do tzw. pierwszego filaru UE, który określa między innymi cztery podstawowe swobody, w tym swobodę przepływu towaru i usług między Państwami Członkowskimi, na którą mają wpływ podatki pośrednie.

Proces dostosowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej rozpoczął się już w momencie podpisania przez Rzeczpospolitą Polską umowy o stowarzyszeniu (tzw. Układ Europejski)1. W świetle postanowień tego układu jednym z ważniejszych obszarów, które wymagają dostosowania do prawa UE, jest prawo podatkowe, a zwłaszcza podatki pośrednie mające istotne znaczenie dla zapewnienia swobody przepływu towarów i usług.
Niemniej przejęcie niektórych unormowań odpowiadających przepisom prawa wspólnotowego, a odnoszących się do podatków pośrednich, wiąże się z samym członkostwem w UE. Dlatego zakres zmian w polskim podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, które wejdą w życie 1 maja 2004 r., jest bardzo duży2.
Z tą datą wiąże się przyjęcie przez Polskę całego acquis communautaire, które to pojęcie tłumaczy się jako „dorobek wspólnotowy”, tj. całe prawo Unii Europejskiej wraz z ukształtowanymi sposobami jego rozumienia i stosowania, polityki wspólnotowe, zwyczaje, a także orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Trybunał Sprawiedliwości () odegrał i odgrywa istotną rolę w integracji europejskiej, w tym w kształtowaniu prawa wspólnotowego i jego pojmowaniu jako specyficznego porządku prawnego. Zasługą Trybunału jest również ukształtowanie podstawowych zasad prawa wspólnotowego (m.in. zasady bezpośredniej skuteczności).
Szósta Dyrektywa Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa podatku (77/388/ECC).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00